aj v Rožňave. Hlavnou témou bola otázka ochrany vôd pred povodňami a znečistením vôd na územiach oboch krajín.
Ako skonštatoval predseda tohto výboru v našom parlamente Ladislav Ambrós, slovenská strana prijala všetky dostupné opatrenia, ktoré zamedzili prechádzaniu znečistených vôd na maďarskú stranu. "Vybudovali sme hrádze na povodí Bodrogu a Hornádu a takisto jednotlivé profily, ktoré dostatočne zabezpečia ochranu proti znečisteniu povrchových vôd. Súčasťou opatrení sú čerpacie stanice, prečerpávajúce vodu z bezodtokových území".
Spolupráca, v rámci ktorej obe strany uzatvorili zmluvu o spoločnej ochrane obyvateľstva proti povodniam sa podľa L. Ambrósa zlepšila. Ako dodal podpredseda výboru pre životné prostredie maďarského parlamentu Lajos Danka, základom je zabezpečenie nepretržitého toku informácií o spravovaní otázok vodného hospodárstva a ochrany životného prostredia medzi Slovenskom, Maďarskom, Ukrajinou a Rumunskom.
Otázkou Slovenského krasu sa zaoberali v dvoch rovinách. Prvá zahŕňa spoluprácu ohľadom ochrany prísne chránených oblastí, v ktorých by sa obmedzili zásahy do prírody s cieľom zabezpečiť ekologickú starostlivosť. V druhej časti sa zamerali na využitie a prezentáciu chránených území, kde je s istými obmedzeniami zásah človeka povolený. "Podporujeme návrh na prekategorizáciu Chráneného krajinného územia Slovenský kras na národný park. Chceme však zachovať jeho pôvodný stav," povedal L. Ambrós.
Na otázku, akým spôsobom sa dá zlúčiť ťažba vápenca v Gombaseku so zachovaním pôvodného stavu prírody odpovedal: "Máme skúsenosti s priemyselnou činnosťou v národných parkoch, kde sa ťaží mimo priameho územia národného parku. Rozlišujeme niekoľko stupňov ochrany a v rámci toho neumožníme otvárať ďalšie lomy. Zásoby vápenca vystačia Slovensku na 500 rokov". V dôsledku stúpajúceho znečistenia spodných vôd a jaskynných systémov v Slovenskom krase však odporúča vybudovať v spádových obciach čistiarne odpadových vôd s kanalizáciou. L. Danka poukázal na príklad, ako sa pôvodný stav prírody v chránených územiach zachováva v Maďarsku. "Priemyselná činnosť je obmedzená. V súčasnosti prebieha diskusia o takzvanom výberkovom spôsobe ťažby. Pred rokom sme prijali agrárny podporný program, ktorý umožňuje udržiavať tradičné roľnícke postupy vrátane kosenia a pasenia. V záujme ochrany prírody dotuje tieto postupy štát".
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.