V New Yorku, ktorý v poslednom čase zažíva samé nepríjemné udalosti, sa stále nájdu osoby, ktoré veria na osud.
Napríklad príbuzní, priatelia a známi dvadsaťšesťročnej Hildy Yolandy Domingovej. Do New Yorku prišla z malej dominikánskej dedinky San Pedro de Macoris pred dvoma rokmi. Prisťahovala sa sem s mamou a svojimi dvoma deťmi. Našla si miesto čašníčky v reštaurácii na prvom poschodí budovy Svetového obchodného centra (WTC). Po náraze prvého lietadla do budovy sa jej podarilo bez problémov utiecť. Jej prvá cesta z ruín WTC viedla do kostola, kde sa poďakovala Panne Márii sa ochranu.
Pred dvoma týždňami odletela jej mama spolu s deťmi naspäť do svojho rodiska v Dominikánskej republike. Hilda mala za nimi doraziť 12. novembra, no nikdy sa domov nevrátila. Bola totiž na palube havarovaného Airbusu spoločnosti American Airlines, ktorý sa pravdepodobne z technických príčin zrútil na newyorskú štvrť Queens. Jej smrť osud len o niekoľko dní odložil.
Podobný osud neobišiel ani jej krajana, o tri roky staršieho Felixa Sancheza. Aj jemu sa podarilo so šťastím predísť prípadnej smrti, keď 10. septembra podal výpoveď vo firme Merryl Lynch, sídliacej v budove WTO. Vyprázdnil si zásuvky v stole, rozlúčil sa so všetkými kolegami a s entuziazmom sa chystal vrhnúť na svoj nový pracovný projekt: mal sa stať finančným poradcom bejzbalistov z Dominikánskej republiky.
"Vidíte? Ak by som dal výpoveď deň po tom, už by som vám to tu nerozprával," cituje ho priateľ Sid Wilson a dodáva, že Felix pokladal 11. september sa znak osudu a začiatok novej životnej éry. Smrť, ktorej v septembri unikol len o vlások, si ho však znovu našla o dva mesiace, jeden deň a 29 minút po útoku na WTC na palube Airbusu A-300.
"Show must go on (show musí pokračovať), New York nemôže prepadnúť iracionálnemu strachu. Myslím si, že Newyorčania vedia prekonávať aj ťažké životné momenty. Jedine takýmto spôsobom sa dá vyjsť z tunela osudu a kliatby," hovorí režisér Woody Allen.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.