východ už nie je len vzdialeným snom a zdá sa, že Európa by do roku 2004 mohla mať namiesto súčasných 15 až 25 členov. Teda aspoň v princípe, dodáva denník.
V praxi je to oveľa ťažšie a skutočné rokovanie sa ešte len začne. A nie je to iba otázka komplikovaných rokovaní o financiách a poľnohospodárstve. Rozšírenie typu "veľkého tresku", čiže prijatie naraz veľkej skupiny kandidátov, iba znásobí existujúce politické napätie v súvislosti s rozdelením moci medzi veľkými a malými, chudobnými a bohatými, severom a juhom.
Nebude ľahké presvedčiť súčasných členov EÚ, aby sa držali plánovaného harmonogramu rozšírenia. Možnosť hospodárskej recesie v Európe určite schladí ich entuziazmus pri schvaľovaní procesu, pretože voľný pohyb pracovných síl je v tejto situácii zrazu oveľa väčšou hrozbou.
Ďalší problém je aj na strane kandidátov: kým väčšina z nich dosiahla oficiálne veľký pokrok pri vstupných rokovaniach, bude treba urobiť ešte mnoho práce, aby sa u nich podarilo vykoreniť kvitnúcu korupciu.
Proces zatiaľ najviac sťažuje Poľsko a Cyprus, ale kandidáti urobili vcelku obrovský kus práce, a únia sa teraz musí pripraviť na ich prijatie. Realita "veľkého tresku" znamená, že je nevyhnutné urobiť rýchle a radikále reformy na zefektívnenie rozhodovacieho procesu.
Reformy sú nevyhnutné na udržanie efektívnosti a demokratickosti EÚ a musia o nich rozhodovať nielen jej členské, ale aj kandidátske krajiny, uzatvárajú Financial Times.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.