- Sokoliu dolinu, ktorú ozajstní fajnšmekri považujú za najkrajšiu v Slovenskom raji.
Sokolia dolina neoplýva dĺžkou - má asi len dva a pol kilometra, zato spád na nich dosahuje až 340 metrov. Pri takomto pomere je samozrejmé, že vytvára viacero stupňov s vodopádmi. Z hydrologického hľadiska odvádza Sokolia dolina vody z východnej časti rozľahlej krasovej plošiny Glac a ústi do Tomášovskej Belej
Ako pri väčšine "rajských" tiesňav, aj v Sokolej doline sú najväčšou atrakciou vodopády - Skalný, Vyšný a najmä Závojový. Ten padá v troch stupňoch z výšky 70 metrov a je tak najvyšším vodopádom v Slovenskom raji. Prechod okolo neho po takmer kolmých rebríkoch patrí ku najsilnejším zážitkom, ktoré môže návštevník na tomto pozoruhodnom území zažiť. Nečudo, že pri takejto expozícii bola Sokolia dolina objavená a zlezená ako jedna z posledných v Raji. Až v roku 1910 sa tak podarilo skupinám L. Rokfalussyho a A. Mervaya.
Sokolia dolina je súčasťou rozsiahlej Národnej prírodnej rezervácie Kyseľ a spadá pod Národný park Slovenský raj.
BEDEKER
Prístup: Najrýchlejší prístup k ústiu Sokolej doliny do Tomášovskej Belej je z Kláštoriska po žltej a zelenej značke približne za 3/4 hodiny. Z Čingova trvá prístup na začiatok chodníka tiesňavou po zelenej značke (cez Prielom Hornádu a Tomášovskú Belú) približne dve hodiny, z Geráv cez Tomášovskú Belú okolo Klauzov za dve a pol hodiny po zelenej značke. Samotný prechod tiesňavou po žltej značke od ústia do Tomášovskej Belej po jej vrchvol na poľane Glac trvá dve a pol hodiny, pričom v zime je náročným poduajtím, kde treba zvýšenú opatrnosť.
Zaujímavosti okolia: tiesňavy Kyseľ, Malý a Vyšný Kyseľ, Kláštorská roklina, Tomášovská Belá, Prielom Hornádu, Tomášovský výhľad, Sovia skala, Kláštorisko, Čingov, Geravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.