realizuje projekt zameraný na zistenie možností ekonomického potenciálu v tomto Národnom parku. V prvej casti bola vypracovaná technicko-ekonomická štúdia, v rámci ktorej starostovia obcí Slovenského raja, podnikatelia, vlastníci pôdy, predovšetkým Mestské lesy Spišská Nová Ves a Dobšiná, urbariáty a pozemkové spolocenstvá, ochranári, okresný úrad a mimovládne organizácie vyplnili dotazník, kde nacrtli svoje predstavy o možnostiach rozvoja, svoj prístup k alternatívam, ekonomickému prúdeniu a spojeniu ochrany prírody s regionálnym rastom v cestovnom ruchu. Druhá cast tohto projektu je podla slov riešitelky Tatiany Kluvánkovej-Oravskej PhD. z PÚSAV, netypická. Inovacný prístup riešenia regionálneho rozvoja spocíva v tom, že v projekte sú všetky zainteresované subjekty, ktoré sa zúcastnujú na živote regiónu a môžu tak jeho vývoj ovplyvnit, vysvetlila. Jedným dychom však zdôraznila, že nikto ludom, ktorí sa pustili touto cestou, nepovie ani nenariadi, co presne majú robit. Cielom je, aby svoje nápady a návrhy prezentovali pred ostatnými, diskutovali o nich, hladali priestor pre spoluprácu, a vzájomne sa rešpektovali. Hned od zaciatku sa všetci musia zapojit už i do plánovania. Je to efektívne, lebo to, co neskôr zrealizujú, vopred sami koncepcne aj pripravia, zdôraznila. Financné prostriedky na projekt poskytla Svetová Banka.
Do roku 2006 chceme byt clenom programu PANParks, preto musíme splnit urcité kritériá. To znamená, že Slovenský raj musí mat integrovaný manažment a dokoncenú zonáciu územia. Zatial máme v Národnom parku len maloplošné oblasti chránené ako rezervácie, a zonáciou by sa mali spojit do väcšieho celku. To je podla slov riaditela Správy Slovenského raja Dušana Bevilaquu hlavným dôvodom, preco podporujú tento projekt i ochranári.
Iniciatíva PANParks, teda Siet chránených území, združuje parky v krajinách Európskej únie a štátov, ktoré sú v prístupovom procese. Ked navštívite viaceré Národné parky, zistíte, že ich úrovne manažmentu sa velmi líšia. Svetová organizácia pre ochranu prírody chce preto skúsit vytvorit európsky štandard. A hociktorý európsky park, ak ho dosiahne, bude verifikovaný nezávislou organizáciou. Ak kritériá splní, skúsime mu poskytnút nástroje na to, aby i územie, ktoré sa nachádza v jeho okolí, mohlo ekonomicky rást, vysvetlil hlavnú myšlienku programu jeho koordinátor pre Strednú a Východnú Európu Ing. Vladivoj Vancura. Za štyri roky od vzniku iniciatívy vznikla selekciou z dvadsiatich siet siedmych Národných parkov v celej Európe. Parky, ktoré sa o clenstvo uchádzajú, sú rozdelené do troch skupín. Tzv. cakatelia majú k prijatiu najdalej. Kandidáti, tých je v súcasnosti šest, sú jednou nohou v PAN a tretia kategória, ktorá v Európe ešte neexistuje, je verifikovaný Národný park. Ocakávame, že na budúci rok budú prvé dva, jeden vo Fínsku a jeden v susednom Polsku, verifikované, dodáva V. Vancura.
Slovenský raj je v kategórii kandidát. Svojim spôsobom považuje tento fakt Ing. Vancura za neuveritelný. Je to jediný Národný park na Slovensku, jeden z mála vo Východnej Európe a má velmi blízko k verifikovaniu. Ak splní kritériá PANParks a overovacia komisia ho uzná, dostane Národný park znacku, logo, marketingový nástroj, ktorý bude do celej Európy vysielat signál, že Slovenský raj je jedinecné prírodné územie. A to nielen z pohladu jedinecnej prírody, ale i z pohladu jedinecného manažmentu, ktorý zabezpecuje ochranu územia národného parku. To však nie je všetko. Bude symbolizovat i fakt, že NP je manažovaný v spolupráci s regiónom, za úcasti miestnych obyvatelov. Zároven tak bude mat Slovenský raj možnost dostat sa k financným zdrojom na úrovni Európske únie. PANParks nepreberá zodpovednost za ochranu územia NP, no vytvára hmotné kanály na to, aby bol vysoký európsky štandard aj patricne financne ohodnotený.
Slovenský raj teda musí splnit niekolko základných kritérií. Má byt jedinecných územím. Má byt vedený podla manažmentového plánu. Územie má poskytovat vysoko kvalitné služby pre zákazníkov. Manažmentový plán je už na svete, takže tieto tri podmienky viac menej splna. Nedokoncenou ostáva zonácia NP, ktorá je najdôležitejším nástrojom, ako diferencovat ochranu prírody NP. Slovenský raj má na jej dokoncenie ešte dva roky. Dalším kritériom je vypracovanie spolocnej stratégie trvalo udržatelného rozvoja turizmu, ktoré sa týka všetkých zainteresovaných strán, pretože, ako tvrdí V. Vancura :Ak chceme nahradit agresívnejšie formy obhospodárovania NP, musíme vytvorit alternatívu. A tou je trvalo udržatelný rozvoj cestovného ruchu, ktorý nepoškodzuje NP. Nechceme predsa zahubit kacku, ktorá nám znáša a bude znášat zlaté vajícka. A posledným kritériom je, že A-zóna, teda najprísnejšie chránené územie, ktoré zabezpecuje prežitie vzácnych druhov i ekologických procesov, má mat v minimálne dvadsathektárovom objekte desattisíc hektárovým územím. A to je pre NP, na ktorý hladíme každé ráno z okna, velká výzva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.