mikropôžiečiek Spoločenstvám vlastníkov bytov (SVB), uvedomovali si, že takto čiastočne splácajú dlh ľuďom, ktorí od mesta odkúpili byty v takom stave, v akom boli. Ani mesto, ani predtým štát na ich obnovu nemali dostatok finančných prostriedkov. Jednou ranou sa tak poslanci snažili zabiť dve muchy - pomôcť obnove bytového fondu a zároveň aj skrášliť mesto. Na tento rok do fondu projektu schválili čiastku vo výške 600- tisíc korún.
Záujem o projekt bol značný. Mestskej rade prišlo 17 žiadosti, z toho dve na mikropôžičku. Podľa schválených kritérií na jeden grant pripadá 50-tisíc korún a na mikropôžičku 100-tisíc korún. Medzi ne rozdelili spomínaných 600-tisíc korún fondu. Trom žiadostiam na termostatizáciu bytových domov vyplatili spolu 140-tisíc korún. Zvyšné žiadosti boli o poskytnutie finančných príspevkov na opravy striech a fasád. Im sa spolu ušlo 460-tisíc korún. Dve zmienené žiadosti o mikropôžičku zatiaľ uspokojili grantmi a samotné žiadosti o mikropôžičku presunuli na posúdenie na budúci rok. Na rok 2002 v návrhu mestského rozpočtu zvyšujú výšku fondu na dva milióny korún.
Je však otázne, či táto čiastka bude postačovať. Projekt naštartoval medzi SVB vo Vranove nad Topľou iniciatívy v tomto smere aj napriek tomu, že granty a mikropôžičky nepokrývajú všetky náklady spojené s opravami bytových domov. Mestská samospráva má však obmedzené finančné zdroje a preto uvažuje o tom, aby „renovačný" fond nebol financovaný len mestom, ale bol viaczdrojový. Mesto sa preto chystá osloviť ministerstvo výstavby, Štátny fond rozvoja bývania, ale aj komerčné finančné ústavy a najmä stavebné sporiteľne.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.