Vedci varujú, že znečistené životné prostredie a škodliviny obsiahnuté v krvi a v materskom mlieku, môžu zabrániť rozvoju mozgu dieťaťa.
Touto problematikou sa zaoberajú aj špecialisti na univerzite v nemeckom Düsselfdorfe. Zamerali sa predovšetkým na pôsobenie chemikálií označovamých ako PCB (polychlorované bifenyly), ktoré sú spojované s rakovinou pečene a ľadvín. Používane týchto látok je už síce zakázané, predtým sa však bežne využívali v priemysle a dnes do okolia prenikajú zo starých elektrospotrebičov. Tak sa dostávajú do malých organizmov a rýb a ich prostredníctvom vstupujú do potravinového reťazca. Ulohou výskumných pracovníkov, ktorí uverejnili svoje štúdie v časopise The Lancet, bolo zistiť, či má pôsobenie PCB dopad na mozog malých detí a či je prípadné poškodenie zrejmé iba pred narodením, alebo aj pozdejšie behom kojenia. Vedci pozorovali 171 zdravých novorodeniat a matiek a zaznamenávali ich vývoj vo veku sedem, 18, 30 a 42 mesiacov. Ukázalo sa, že u detí kojených mliekom s vysokou konentráciou PCB bola väčšia pravdepodobnosť dosiahnutia nižšej úrovne fyzického a mentálneho rozvoja. Rozdiely medzi normálnymi a zaostávajúcimi deťmi boli zreteľné najmä vo veku dva a pol roka a vyššie. "Všetci si mysleli, že PCB majú iba prenatálne účinky, ale ukázalo sa, že pôsobia aj v období po narodení. Nie je to nič prekvapujúce, lebo koncentrácia PCB, ktorej sú novorodenci vystavení prijímaním materského mlieka je omnoho vyššia ako hladina v tele matky v čase pôsobenia na plod", vysvetlil vedúci odborného tímu dr. Winnecke. Bifenyly podľa vedcov zrejme znižujú produkciu hormónov v štítnej žľaze, ktorá je spätá s kontrolou rastového procesu.
Chemici vyzvali preto odborníkov, aby sa zasadili za zníženie PCB v prírode. Podľa ich názoru by aj lekári mali v niektorých prípadoch prehodnotiť odporúčania týkajúce sa kojenia. To je väčšinou odborníkov považované za najlepší spôsob výživy novorodencov.
Autor: mku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.