stuhnutosťou kĺbov, obmedzenou pohyblivosťou. Najčastejšie postihnuté sú koleno, šija, bedrový kĺb a chrbtica, malé kĺby rúk. Osteoartróza je chronické ochorenie a preto je dôležité, aby každý, kto je ním postihnutý poznal, čo ho spôsobuje, ako sa dá liečiť a ako sa dá s ním žiť.
Osteoartróza môže vzniknúť ako dôsledok opotrebovania kĺbov počas starnutia, úrazu alebo zranenia pri športe, preťaženia alebo zranenia kĺbov, predchádzajúceho zápalu kĺbov, i dedičnej predispozície. Spravidla postihuje ľudí po 45-tom roku života. Miera výskytu ochorenia rastie so stúpajúcim vekom. Artrotické zmeny kĺbov možno röntgenologicky pozorovať u viac ako 70 % osôb vo veku nad 65 rokov, pričom ale nie každý z tejto skupiny pociťuje subjektívne ťažkosti. Ženy sú trikrát náchylnejšie na vznik osteoartrózy ako muži. Rizikovejšími skupinami sú tiež ľudia vystavení extrémnej námahe kĺbov pri športe, opakovanej fyzickej záťaži alebo obezite.
Všetky typy osteoartrózy zahŕňajú rozpad ochrannej chrupavky kĺbu, ktorá pokrýva konce kostí a chráni ich pri pohybe. Používaním sa chrupavka opotrebováva a priebežne obnovuje. Ak je schopnosť obnovy chrupavky menšia ako rozsah poškodenia, ochranná vrstva sa opotrebuje úplne a kosť je vystavená vonkajším vplyvom. Kosti reagujú vytváraním kostných výrastkov, ktoré obmedzujú pohyb. Časti chrupavky alebo kosti sa môžu dostať do kĺbového mazu, podráždiť kĺbovú výstelku, čo spôsobuje bolesť a opuchy.
Donedávna sa používali v liečbe reumatických ochorení lieky, ktoré mali nežiadúce účinky na tráviaci trakt. Medicínsky výskum pokročil dopredu aj v tomto smere a vyvinul účinnú látku refocoxib, ktorú obsahuje nový liek VIOXX. Podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR prof. MUDr. Jozefa Rovenského DrSc. patrí tento liek medzi kvalitné, pôsobí proti zápalu i bolesti, nespôsobuje závažné nežiadúce účinky v tráviacom trakte a poskytuje pacientom úľavu od bolesti počas 24 hodín.
V úvode sme spomenuli, že každý postihnutý osteoartrózou by mal vedieť s ňou žiť. To znamená, že okrem užívania liekov sú spôsoby ako sa dá tiež obmedziť bolesť a uvoľniť stuhnutosť kĺbov.
Ponúkame postihnutým osteoartrózou tieto tipy:
- Každodenné cvičenie na zlepšenie pohyblivosti, sily a vytrvalosti, ktoré pomáha udržať kĺby ohybné, svaly silné a srdce zdravé. Pred cvičením požiadajte ošetrujúceho lekára o konzultáciu. Nezabudnite na správnu obuv!
- Udržiavanie optimálnej hmotnosti môže výrazne znížiť riziko vzniku artrózy v kolenách a bedrových kĺboch. Ak už osteoartrózou trpíte, zmenšenie záťaže na kolenné kĺby prispieva výraznou mierou k zmierneniu bolesti.
- Prikladanie teplých alebo studených obkladov na bolestivé miesta prináša obyčajne krátkodobé uvoľnenie bolesti a stuhnutosti. Horúci kúpeľ pomôže uvoľniť bolestivé kĺby.
- Striedanie aktívnej činnosti a oddychu je ďalším spôsobom na obmedzenie bolestivých prejavov osteoartrózy. Stanovenie si svojho vlastného režimu a tempa pomáha šetriť energiu, chráni vaše kĺby pred záťažou a pomáha zmierňovať únavu. Striedajte namáhavé a opakované činnosti s ľahšími tak, aby ste sa vyhli príliš dlho trvajúcemu jednosmernému zaťaženiu kĺbov. V prípade potreby používajte zdravotnícke pomôcky, ako palice alebo ortézy.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.