dovtedy neznámych jednobunečných organizmov pohybujúcich sa pomocou bičíkov. Ony usmrtili ryby a po dvoch hodinách samy záhadne zmizli.
Až neskoršie sa ukázalo, že tento novoobjavený škodca prechádza do štádia kľudu, do štádia cysty a v tejto podobe čaká na ďalšie obete. Škodcu pomenovali Pfiesteria piscicida na počesť Lois Pfiesterovej, ktorá sa celé roky zaoberala výskumom tejto skupiny živočíchov. Druhá časť názvu je odvodená z latinského názvu piscis t. j. ryba, a ceadere t. j. zabíjať. Doposiaľ objavili najmenej 23 rôznych foriem, v ktorých sa môže vyskytovať tento organizmus. Pfiesteria piscicida sa väčšinou živí produktmi látkovej výmeny iných organizmov a riasami. Niekedy ukoristí rastlinné chloroplasty a aj niekoľko týždňov ich využíva ako zdroj energie. Ak sa v jej blízkosti objavia ryby, Pfiesteria rýchlo vezme na seba ďalšiu zo svojich podôb a začne vylučovať účinný toxín, spôsobujúci krvácajúce rany a odlupovanie kože. Ryby v priebehu niekoľkých minút zomierajú a zhubný organizmus má hody.
Vo voľnej prírode prvýkrát spozorovali úhyn rýb v roku 1991 v Severnej Karolíne a boli to obrovské straty. Za ostatných 10 rokov predstavujú niekoľko miliárd kusov. Premnoženie nového škodcu vraj súvisí s obrovským nárastom chovu ošípaných a hydiny v tejto oblasti a s vyvážaním močovky a trusu na polia. Vyplavené dusičnany a fosfáty potom spolu s odpadom z papierní vytvorili pre mikroorganizmy vhodnú živnú pôdu.
Časopis Discover v Toronte uverejnil článok o týchto smrtiacich riasach aj v súvislosti s ich nebezpečenstvom pre človeka. Niektorí vedci, ktorí sa podieľali na výskume, začali pociťovať príznaky neobvyklej choroby. Začala ich bolieť hlava, mali ťažkosti s obličkami, pečeňou, výrazné poruchy krátkodobej pamäti a stratu orientácie. Po vylúčení Alzheimerovej choroby a tumoru bolo jasné, že ťažkosti spôsobujú toxíny unikajúce do okolia zo skúmaných objektov. Podobné príznaky, ale aj s krvácajúcimi ranami hlásili aj rybári z postihnutých oblastí. Teraz ohrozené úseky riek, kde hynú ryby vedci starostlivo monitorujú a kvôli výskumu životného cyklu Pfiesterie piscicidy a toxínom, ktoré vylučuje, vzniklo nové výskumné centrum. Otázka ďalšieho šírenia a preniknutia do Európy zostáva otvorená.
Autor: Discover/Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.