poviedke Janka Jesenského. Nik nechce mať bielu alabastrovú pleť, túži po hnedej pokožke. Dá sa prísť k nej ľahko - pod umelým slnkom v soláriu.
Túžba po opálení a snaha o atraktívny vzhľad privádza ročne do solárií desaťtisíce ľudí, aby získali "správnu" farbu. Škodí alebo neškodí solárium? Kožní lekári apelujú na rozum vyznávačov umelého slnka a upozorňujú, aby sa prispôsobili typu pleti a dodržiavali odporúčané dávky slnenia. Zdôrazňujú dôležitosť výberu solária. Malo by mať kvalifikovanú obsluhu, ktorá by zaručila, že do svojich prístrojov používajú predpísané a originálne lampy výrobcu. Jedna skupina odborníkov tvrdí, že doposiaľ nie je vedecky preukázaná súvislosť medzi ožiarením v soláriách a rakovinou kože, že pozitívne pôsobenie UV žiarenia je prínosom pre organizmus najmä v zime, kedy posilňuje imunitný systém a podporuje tvorbu vitamínu D dôležitého pre stavbu kostí. Druhá, opatrnejšia skupina ich kolegov dodáva, že je dôležité opaľovať sa s rozumom. Každým žiarením je koža náchylnejšia na rakovinu a je jedno, či ide o žiarenie prírodné alebo umelé.
Liečbu slnkom vymysleli už dávno, neboli však soláriá. Lekári spravidla odporúčajú našej populácii najviac 50 dní pobytu na slnku v priebehu jedného roka, čo je priemerne raz týždenne.
Pri opaľovaní by sme mali byť opatrní a nemali by sme prekročiť desať slnečných kúpeľov v priebehu 2 - 3 týždňov, a to je maximum. Predtým, než si ľahnete do solária, mali by ste si odstrániť z kože všetky kozmetické prípravky a odložiť šperky. Mohli by vyvolať alergickú reakciu pokožky. Na opaľovanie v soláriu sa hodí solárna kozmetika, ktorá je vyvinutá pre tieto špeciálne potreby a udrží dlhšie hnedé zafarbenie. Zatvorené oči treba ešte chrániť okuliarmi. Ak užívate lieky, prečítajte si podrobne príbalový letáčik, či niektoré ich zložky nezvyšujú citlivosť pokožky na svetlo. Turboprístroje, solárna sprcha alebo klasické ležadlo si vyberte podľa osobného vkusu. Je pravda, že v zime každý necestuje na dovolenku do južných krajín, ale táto rada sa vám bude hodiť pre leto: návštevy solária vynechajte asi 10 dní pred plánovanou cestou za slnkom k moru, ale aj na počiatku slnečnej sezóny u nás. Neodporúča sa totiž kombinovať opaľovanie na slnku a v soláriu.
Ako dlho sa opaľujeme? Poznáme 4 typy pleti a každá si žiada iný čas.
Typ 1 - nápadne svetlá pleť s pehami, hrdzavé alebo svetlé vlasy. Prvá návšteva by mala trvať najviac 2 minúty, neskoršie zvýšiť do 8 minút.
Typ 2 - svetlá pleť s malým množstvom pieh, svetlé až svetlohnedé vlasy. Prvá návšteva by mala trvať 6 minút, neskoršie do 15 minút.
Typ 3 - svetlá až hnedá pleť bez pieh, vlasy hnedé až tmavé. Prvýkrát sa opaľuje 8 minút, neskoršie do 20.
Typ 4 - tmavohnedá pleť, vlasy tmavé až čierne. Prvá návšteva trvá 10 minút, neskoršie najviac pol hodiny.
Riaďte sa poznatkom, že pôsobenie paprštekov je blahodarné, ale nesmie sa preháňať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.