topánkach, veď aj ony môžu spôsobiť našim nohám bolesť. Napríklad aj teraz, keď sa blíži zima a s ňou aj zmena sezónnej obuvi. Ak nám nová dobre nepadne, pocítime to.
Každý z nás už niekedy trpel pálivou bolesťou, ktorú na nohe spôsobil práve sa tvoriaci pľuzgier. Najviac bolestivé je to vtedy, keď sa pľuzgier otvorí a otvorená rana sa trie o ponožku alebo o pančuchu. Pľuzgier by sme nikdy nemali prepichovať, pretože to môže spôsobiť infekciu. Ak už pľuzgier praskne sám, odporúča sa postihnuté miesto predovšetkým dobre umyť a vydezinfikovať.
Pľuzgiere vznikajú silným tlakom a trením miesta v úzkych alebo v nových, ešte "nevychodených" topánkach. Pľuzgierom a bolesti z nich môžeme predísť. Ako?
Pred dlhšou túrou alebo dlhšou prechádzkou si nohy bohato nakrémujte jelením lojom. Najmä pri citlivej koži špeciálny jelení loj z hodnotnými bylinkovými extraktmi, ako sú harmanček, rozmarín a aloe vera, zabraňuje dráždeniu kože a dokonca ju vyhladzuje. Ak poznáte vaše citlivé miesta, na ktorých sa vám vždy tvoria pľuzgiere, odporúčame chrániť ich navyše samolepiacim krúžkom. Aby však na nohe dobre držal, musí byť miesto, na ktoré ho chceme nalepiť, suché. Takýto krúžok ohrozené miesto chráni tým, že tlak v topánke pomôže rovnomerne rozložiť a zabraňuje vzniku pľuzgierov.
Ak nie ste veľkým priateľom krémov, odporúčame ochranné vankúšiky na pľuzgiere. Dostať ich kúpiť v rôznych veľkostiach, extra jemné, vzdušné, a preto pre pokožku dobre prijateľné.
Dajte na radu: aj už vytvorené alebo otvorené pľuzgiere by mali byť zakryté. Zabránime tak možnému vzniku infekcie a tým aj zbytočnej bolesti. Ak sa dobre vybavíme proti tvorbe pľuzgierov, nič nám už nestojí v ceste a môžeme sa vydať na nerušenú prechádzku, beh, či dlhšiu túru.
Autor: Anna Zemanová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.