Rumunskom a Poľskom, aby mohli bryndzu vyvážať do krajín Európskej únie. Aj keď bryndzu nevymysleli naši slovenskí prapredkovia ale ju priviezli valasi z Rumunska, aj tak budú patriť bryndzové halušky k slovenským ľudovým jedlám.
Podobne ako s bryndzou je to aj s terajšou podobou a receptúrou kysnutého chleba. Je pravda, že k starému slovanskému a teda aj slovenskému zvyku patrí uctiť si hostí chlebom a soľou, lenže kysnutý chlieb nie je vynálezom žiadneho pekára Veľkomoravskej ríše. Slovania prevzali receptúru na kysnutý chlieb od Rimanov. Knieža Svätopluk si pochutnával na kaši, plackách, lokšiach, pagáčoch a Popolvár išiel do sveta s osúchmi v batôžku. Starí Slovania pestovali raž, ktorá bola ich typickou obilninou. Ak jej bolo málo na prípravu pokrmov a nekysnutého chleba ju nahradzovali jačmeňom a ovsom. Zrno drvili na žarnovoch, stupkách alebo v mažiaroch. Spočiatku z rozdrvených, neskoršie zomletých obilnín pripravovali akési kaše. Boli predchodcami pečených pokrmov, ba aj chleba. Zomletú múku zmiešali s vodou a soľou a cesto upiekli na otvorenom ohníku alebo v pahrebe, neskoršie v peci. Proti spáleniu pod cesto podkladali kapustné alebo chrenové listy. Preto sa takto pečené placky (alebo aj zemiakové, ktoré dnes smažíme na oleji) volajú podlistníky alebo nálešníky. Nekysnutý chlieb bol plochý ako tanier a kysnutý chlieb z kvasu, prevzatý od Rimanov sa tvarom aj hrúbkou podobal súčasnému.
Ak si chcete príležitostne upiecť domáci chlieb, ponúkame vám tento recept:
Potrebujeme: 2 dl vlažnej vody, 1 lyžičku cukru, 50 g droždia; 1000 g hladkej múky, 2 lyžičky soli, 4 dl vlažnej vody, 2 lyžice octu, 3 v šupke uvarené, olúpané a pretlačené zemiaky, 2 lyžičky rasce; vlažná voda alebo kefír na potretie.
Postup: Z vlažnej vody, cukru a droždia pripravíme kvások. Múku preosejeme so soľou, pridáme ocot zmiešaný s vlažnou vodou, zemiaky, rascu a vykysnutý kvások. Dôkladne vypracované cesto sformujeme do obdĺžnika a zložíme ho na tretiny (ako pri príprave lístkového cesta). Prikryjeme a necháme 20 minút kysnúť. Potom cesto znovu rozvaľkáme do obdĺžnika, opäť zložíme na tretiny a po dvadsiatich minútach postup zopakujeme. Nakoniec z cesta sformujeme podlhovastý bochník a po ďalšom asi dvadsaťminútovou kysnutí ho potrieme vlažnou vodou alebo kefírom a dáme piecť do vyhriatej rúry. Najskôr pečieme 20 minút pri maximálnej teplote, potom 20 minút pri strednej teplote a dopekáme asi 20 minút pri nízkej teplote. Po upečení povrch chleba potrieme vodou, prikryjeme utierkou a necháme vychladnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.