prišla na svet prvá plynová maska? Zo začiatku sa ľudia pred vdychovaným dymom chránili kusom látky priloženej k ústam. Obyčajná látka však mohlo pomôcť človeku iba vtedy, pokiaľ sa v dyme musel pohybovať len krátko. Avšak u požiarnikov bola situácia iná: tí pri zachraňovaní životov a majetku ostatných riskovali vlastné zdravie a život.
Preto Garrett A. Morgan z Clevelandu premýšľal, ako hasičom (a sebe) pomôcť. V roku 1914 dostal patent na dýchacie zariadenie. To pozostávalo z plátenej kapucne s priezormi, ktorá sa nasadila na hlavu. Z kapucne viedli dve hadice na chrbát, kde boli opäť spojené a ukončené hubou napustenou vodou, ktorá slúžila ako filter proti dymu a ochladzovala horúci vzduch.
Prvá naozajstná skúška tejto masky nedala na seba dlho čakať. Keď v roku 1916 bol prerazený tunel pod jazerom Erie, došlo tam počas jednej noci k explózii. Pracujúcich robotníkov sa pokúsili zachrániť tri záchranné čaty, ale žiadna sa nedostala späť. Keď sa o tom Morgan dopočul, okamžite prišiel na miesto tak ako bol v pyžame. Mal však so sebou štyri svoje masky. Aj napriek varovaniu polície a hasičov sa s bratom a dvoma dobrovoľníkmi vydal do tunela. Po chvíli ich bolo vidieť ako sa vracajú a ťahajú za sebou dusiacich sa robotníkov. Potom sa do tunelu vrátili ešte niekoľkokrát. Morgan tak zachránil aj vrchného dozorcu. Jemu však musel poskytnúť aj dýchanie z úst do úst.
Zatiaľ čo na jednej strane zemegule takto premýšľali, ako ľuďom zachrániť život, na druhej strane planéty nemeckí generáli uvažovali úplne inak. V Európe zúrila vojna a Nemecko potrebovalo úspech. A pretože jedovatý plyn ako vojnová zbraň nebol Haagskou medzinárodnou mierovou konferenciou v roku 1899 postavený mimo zákon, rozhodla sa ho nemecká armáda použiť proti britským a francúzskym vojakom. Pretože však museli chrániť svojich vlastných vojakov, bolo nutné vymyslieť plynovú masku tentoraz však v pravom slova zmysle.
O to sa postaral nemecký chemik Fritz Haber, v tom čase vedúci chemického prieskumu pruského ministerstva vojny. Jedovatý plyn (180 ton kvapalného chlóru, ktorý sa premieňal na plyn) a pred ním chrániaca plynová maska bola po prvý raz použitá Nemcami 22. apríla 1915 v Yperne. "Nepriateľ" bol vybavený rúškami, ktoré sa viazali cez nos a ústa a boli napustené chemikáliou chrániacou ich pred zhubnými následkami vdýchnutia jedovatého plynu.
Nemci používali priliehavé masky s respirátorom, v ktorom bolo drevené uhlie a to filtrovalo (presnejšie povedané v ňom dochádzalo k chemickej reakcii, pretože molekuly plynu sú veľmi malé na to, aby mohli byť odfiltrované). Je paradoxom, že vojenskopolitická mašinéria, ktorej Haber pomáhal na svet, sa mu odvďačila tak, že v roku 1933 v čase nastupujúceho fašizmu musel pre svoj židovský pôvod Nemecko opustiť.
V druhej svetovej vojne bolo obyvateľstvo aj armády vybavené plynovými maskami pre prípad, že by nepriateľ opäť použil jedovatý plyn.
Dnes sa plynové masky používajú v baniach a chemických podnikoch, patria tiež k výbave hasičov a záchranných čiat.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.