biskupa-mučeníka Pavla Petra Gojdiča v Ríme, slávnosť v sobotu pokračovala v Prešove, teda v meste, kde pôsobil. Slávnosti sa zúčastnilo kolo šesťtisíc veriacich z celého Slovenska, ba opätovne prišli aj tí, ktorá boli na blahorečení v Ríme.
Slávnosť prenesenia relikvií blahoslaveného biskupa-mučeníka P. P. Gojdiča, OSBM, sa začala už ráno akadémiou na bohosloveckej fakulte, pokračovala molebenom a potom nasledoval sprievod kňazov a biskupov. Na ďakovnej archijerejskej sv. liturgii, ktorú v prešovskej mestskej hale celebroval biskup Mons. Ján Hirka sa mimo davu úprimných veriacich zúčastnili vysokí cirkevní hodnostári, biskupi a kňazi, medzi nimi aj apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Mons. Henryk Józef Nowacki, Mons. Robert Sarno z Kongregácie pre kauzy svätých v Ríme a arcibiskup a metropolita bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Mons. Ján Sokol. Gojdičovej pamiatke sa prišiel pokloniť aj premiér Mikuláš Dzurinda spolu s vládnou delegáciou, exprezident SR Michal Kováč, zástupcovia politických strán, štátnych a samosprávnych orgánov v Prešovskom kraji.
Okolo poludnia sa sprievod hodnostárov a veriacich pohol od mestskej haly cez Škultétyho ulicu smerom na Masarykovú až pred katedrálu sv. Jána Krstiteľa. Kňazi pomaly niesli sarkofág s figurínou biskupa Gojdiča odetou do biskupského rúcha spolu s jeho ostatkami. V katedrále bol vystavený k verejnej úcte a potom uložený v kaplnke P. P. Gojdiča.
O tom, že prišli veriaci z celého Slovenska svedčila zmes nárečí, v ktorých si navzájom ľudia hovorili o svojich pocitoch. Aj my sme pred katedrálou oslovili ľudí. "Je to pre mňa nezabudnuteľný zážitok. Bola som dojatá aj šťastná, že teraz máme takého zastáncu v nebi," povedala nám Prešovčanka Margita Dolhá. Stretli sme aj čipernú starenku, ktorá bola v Ríme, ale rada sa zúčastnila aj na slovenskej slávnosti. Žije v okrese Brdejov, presnejšie v Regetovke. Biskupa Gojdiča poznala osobne a zaspomínala si na púte v Ľutine, kde vysväcoval kňazov, ale aj na jeho dobrotu ku všetkým ľuďom. "V seminári, v čase obeda sa vždy najprv presvedčil, či všetci študenti majú na tanieri dobré porcie a on si sadol k stolu až posledný. Povedal mi to môj manžel, ktorý v tom čase robil na internáte. Veľmi si otca biskupa vážil," spomínala 72-ročná babka Anna Vadocová. Porozprávala nám aj príbeh z Ríma. Keď sa v jednej lavici s istou Taliankou modlila, posunkami jej prezradila, že je Slovenka a poznala blahoslaveného biskupa. Talianka jej pri rozlúčke darovala modlitebnú knižku a neskôr v nej našla 200 tisíc lír. Tento dar doviezla domov a darovala ho farnosti na opravu kostola.
Modliaci sa veriaci pri ostatkoch blahoslaveného biskupa čakali na zázrak. Keď sme sa niektorých opýtali, čo si predstavujú pod zázrakom, zväčša si želali mier vo svete, aby sa prestalo bojovať a duše ľudí naplnil pokoj. Babka Vadocová si želala, aby boli kostoly zase plné ľudí, nie poloprázdne. Irena Minarčíková zo Solivaru pri Prešove si pod zázrakom predstavovala žiaru nad mučeníkovým sarkofágom, ktorá by veriacich aj neveriacich presvedčila o sile Božej lásky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.