školstva. Môžu tieto nové právne normy v budúcnosti obmedziť slobodu výberu škôl? Ide o zákony o prechode pôsobností z orgánov štátnej správy na samosprávne kraje a obce, ktoré budú mať možno vplyv aj na oblasť školstva. Ako uviedol minulý týždeň v Bratislave minister školstva Milan Ftáčnik pre agentúru SITA, hlavná zmena v novom zákone spočíva v tom, že pri financovaní stredných a základných škôl sa nebude brať do úvahy odkiaľ pochádzajú žiaci školy, ale len počet žiakov na jednotlivých školách a samotné výkony týchto škôl. "Podľa dohody medzi Ministerstvom školstva SR a Ministerstvom financií SR, peniaze sa budú poskytovať na zriaďovateľa a školu", doplnil Ftáčnik.
Podľa ministra školstva obavy viacerých učiteľov i žiakov, že samosprávy by mohli na základe zákona o prechode kompetencií a zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení obmedziť žiakov pri výbere školy na území inej samosprávy, sú neopodstatnené.
V súvislosti s otázkou, či patria osemročné gymnázia pod pôsobnosť obce alebo kraja, minister Ftáčnik poznamenal, že tieto gymnáziá sú strednými školami, a patria teda pod pôsobnosť samosprávneho kraja. V prípade, ak na osemročných gymnáziách pôsobia učitelia, ktorí vyučujú aj na inej, napríklad základnej škole, rozhoduje ich hlavný pracovný pomer, ktorý musí mať každý učiteľ.
Tento, parlamentom už schválený návrh zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení, má sprehľadniť financovanie ZŠ a SŠ a zrovnoprávniť podporu štátnych a neštátnych škôl. Zákon predpokladá, že súkromné školy zo štátneho rozpočtu dostanú príspevky na žiaka na úrovni sto percent bežných výdavkov.
Vyzerá to tak, že nech si už vyberiete akúkoľvek strednú školu, mali by ste na nej aj doštudovať. Nové zákony vás nijako neobmedzia, ba možno tých, ktorí budú študovať na neštátnych školách dokonca zvýhodnia. Ako sa hovorí, za menej peňazí viac muziky.
Autor: Tomáš KICERA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.