len fiktívnych, nie je cudzí ani študentom z päťdesiatichtroch cvičných firiem z celej Slovenskej republiky a z osemnástich firiem z Rakúska, Poľska a Bulharska, ktoré sa zúčastnili 4. medzinárodného veľtrhu cvičných firiem. Veľtrh sa konal v dňoch 13. a 14. novembra 2001 v priestoroch Domu Techniky v Bratislave ako sprievodná akcia 10. ročníka školskej prezentačnej výstavy výrobkov žiakov stredných škôl JUVYR 2001.
Idea cvičných firiem sa stáva pomaly, ale isto čoraz známejšou už aj na Slovensku. Vo fiktívnych firmách podnikajú študenti OA alebo DOŠ v oblasti, pre ktorú sa rozhodnú pri jej zakladaní. Pracujú na vyučovacích hodinách tak, akoby reálne podnikali, stretávajú sa s činnosťami, ktoré sa vykonávajú v praxi a s dokladmi, ktoré sa bežne v podnikoch vypĺňajú. Firmy medzi sebou obchodujú s fiktívnym tovarom na národnej alebo medzinárodnej úrovni. Cieľom tohtoročného veľtrhu bola podpora rozvoja nových metód vyučovania na stredných školách a tým aj zvýšenie praktickej pripravenosti žiakov na vstup do prostredia konkurencie na trhu na základe ich teoretických vedomostí. Hlavným organizátorom bol Štátny inštitút odborného vzdelávania. Jeho dôležitým článkom je Slovenské centrum cvičných firiem, ktoré v súčasnosti poskytuje cvičným firmám služby zahŕňajúce Informačný servis, Obchodný register, Živnostenský úrad, Daňový úrad, Centrobanku a Sociálnu i Zdravotnú poisťovňu.
Počas dvoch dní veľtrhu mali študenti na zreteli niekoľko priorít, okrem iných čo najlepšie sa prezentovať a uzatvoriť čo najviac výhodných obchodov. "Nálada bola priateľská a každý z nás sa snažil presadiť. S konkurenciou sme nadviazali iba dobré vzťahy", potvrdila nám študentka z OA na Watsonovej ulici v Košiciach. Z tejto školy sa na veľtrhu zúčastnili dve firmy ZENIT a KARPO. Veľtrh bol zároveň aj súťažou a porota si u mladých podnikateľov všímala komunikáciu v domácom aj v cudzom jazyku, vzhľad katalógu a vzhľad stánku.
Prvé miesto s maximálnym počtom bodov (176) si vybojovala firma SEMIRAMIDA z bulharského mesta Sofia, ktorá sa zaoberá predajom kvetín. Druhú priečku obsadila fiktívna firma ENERGY z Bulharska zaoberajúca sa obchodom s CD nosičmi a o stupeň nižšie sa umiestnila slovenská firma PRONO z Dolného Kubína, predávajúca odborné publikácie, ktorá získala 173 bodov. Štvrtá priečka patrí ďalšej bulharskej firme DIONISIUS predávajúcej vína. Päticu úšpešných uzatvára Slovensko vďaka firme FIAT MOTORS z Pezinka.
Porota sa však rozhodla udeliť okrem piatich miest aj špeciálne ceny. Cenu sympatie získala komerčná banka COMERC z Nitry, cenu internetu šuranský predajca elektrických svietidiel a žiaroviek OSVEX. Najlepšou komunikáciou si cenu vybojovali študenti EUROIMPEXU z Bratislavy, katalógom porotu zaujala firma SEN zo Serede, nápaditosťou EUREC z Bratislavy, tvorivosťou pezinský GALAN a najlepší imidž mala podľa verdiktu porotcov bratislavská firma SANCOM. Udeľovanie cien pre firmy bolo zakončené vyhlásením najlepšej cvičnej cestovnej kancelárie, ktorou sa stala CK Hotel Real z Popradu.
Záverečné konštatovanie Ing. Ľudmily Velichovej "Sme všetci víťazmi", po ktorom nasledovali tóny známej piesne "We are the champions", hovorí jednoznačne o tom, že takéto akcie mladých ľudí iba zbližujú. "Stretla som tu veľa nových ľudí a myslím, že čoraz viac zisťujem, čo je to byť skutočným obchodníkom", konštatuje študentka Gabika, ktorá s veľkým úsmevom dodáva, že okrem fiktívnych tovarov tu bol aj iný "dobrý tovar" (opačné pohlavie - pozn. red.).
Život slovenského absolventa je v dnešných pomeroch na Slovensku naozaj ťažký. Trh práce mu neponúka dostatočný rozsah ponúk zodpovedajúcich jeho vzdelaniu a vytvára mu nelichotivú predstavu o jeho budúcnosti. Podobné aktivity slovenského školstva sú preto určite potrebné a vítané, lebo rozvíjajú schopnosti študenta a pripravujú ho viac na reálny život. Možno práve tento predmet pomôže študentom OA a DOŠ k tomu, aby sa stali úspešnými "biznismenmi" a nie nezamestnanými.
Autor: Katarína Jureková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.