masírovaní "popíkári" sa tu nevyskytli ani v stopovom množstve. Nakoniec organizátori šnúry - martinskí Metal Age Productions, majú záujem o vydávanie trochu inej hudby a na tomto turné predviedli reprezentatívny prierez svojou "stajňou".
Vzhľadom na nie najhoršiu situáciu, keď sa v poslednom čase kvalitná metalová akcia v Košiciach prihodí zhruba raz do mesiaca, sa pár týždňov pred koncertom vyskytli aj pochybnosti, či príde dosť ľudí, či koncert dopadne dobre... Nuž, hneď po príchode do Myslavy bolo zrejmé, že, ak aj akcia nevypáli úplne super, tak sa aspoň zaplatí. A nakoniec došlo k niečomu, čo možno nik nečakal, ale prekvapenie to bolo príjemné. V myslavskom kulturáku sa nikdy presne nevie, kedy je už vypredané, ale v sobotu 27. októbra tu bolo 330 platiacich spolu s tými, ktorí boli dnu z toho, či onoho dôvodu bez platenia. To hodilo dokopy štyri stovky návštevníkov a došlo k myslavskému koncertnému rekordu. Podobný výsledok bol deň predtým v Prešove. Poteší to, boli a sú miesta, kde pseudometalisti odzívajú akúkoľvek akciu.
Show otvorili viac - menej načas prešovskí Wayd. Ich prepracovaný technický thrash/death metal s vplyvmi jazzu, rocku a s dvoma vokálmi bol na úvod ako stvorený. Show štvorice bola na úrovni. Nakoniec, chalani sa na pódiu už párkrát ocitli. Hralo sa hlavne z aktuálneho albumu "Barriers", zaznelo aj niečo z debutového CD "The Ultimate Passion" a na záver, ako ináč cover od Death.
Hneď druhí hrali martinskí Lunatic Gods v aktuálnej zostave, v ktorej klávesy niekam zmizli, gitary sú až dve (ale Hirax sa flákať nezačal). Deathmetalový vokál tu už obstaráva Jaro z Protestu, pri čistom ostal Emil (a občas zavítal aj do drsnejších teritórií). K vystúpeniu atmosfericko/experimentálnych deathmetalistov bolo ťažké mať nejaké výhrady. Tentokrát mali najlepší zvuk, s akým som ich zažil. S profesionálnou istotou prebehli všetky tri albumy. Ťažiskom bol materiál z novinky "The Wilderness", ale nezabudlo sa na najväčšie hity "Hate" alebo "Dead But Free". Nálada v publiku bola dosť pochopiteľne výborná.
Neskazili ju ani Desecrated Dreams z Liptovského Mikuláša. Táto štvorka vo mne dobrý dojem urobila na tohtoročnom Brutal Assault festivale a zdá sa, že koncertne je lepšia z akcie na akciu. Melodický, ale agresívny klasický death metal mal dobrú odozvu aj tentokrát. Desecrated Dreams dali "do placu" aj coververziu, kultovú "Out Of Body" od ešte kultovejších Pestilence.
Šamorínski hypnotic doommetaloví Morgain patria spolu s Lunatic Gods k tomu originálnejšiemu z našej scény. Ich skladby nie sú ani rýchle, ani extra technické, majú však výhodu riadnej chytľavosti. Melódie a nálada sa skrátka počítajú. Väčšina ľudí ich podľa toho ocenila. Tých, ktorí spievali s kapelou bolo dosť, takže Morgain majú ďalší úspešný zárez. Na druhej strane, nechýbali typy, ktoré tvrdia, že to, čo hrajú a počúvajú oni je najlepšie na svete. Pri kapelách, ktoré im "nesedia", "kritikou", či kvázi vtipnými komentármi nešetria. Niekedy by neškodilo vrátiť sa na zem a prehodnotiť vlastné muzikantské výkony. Koleso sa točí, dnešní "supermani" možno už onedlho budú stáť na pódiu a počúvať "kritiku", možno aj od tých, čo nemajú "místo mozku z piva kostku". Iným zaujímavým úkazom boli vydarené tanečné (a "podivuhodné" iné) kreácie mladého človeka (tiež z KE scény) s imidžom trochu podobným vodcovi svetového proletariátu. Nuž, bol to naozaj divoký večer.
Morgain hrali s automatickými bicími a v tom pokračovali aj trnavskí Dysanchely. Bolo ich kedysi až sedem - gitary, basa, bicie, vokalista, dve vokalistky. Na to zabudnite, ostali traja, s basou a gitarami a hudobne sa zmenili tiež. Zmes death, doom a black metalu ustúpila v prospech priamočiarejšieho melodického kovu smrti. Škoda, že bicie neboli naprogramované trochu citlivejšie, takto to mohlo zanechať mierne chaotický dojem. Coververzia znela ako Edge Of Sanity, no v skutočnosti to bola "God Of Thunder" od Kiss.
Nie každý je doma prorokom, košickí brutal deathmetaloví Erytrosy však už nejakú dobu prorokujú slušne. Kotol mali vcelku pekelný. Tak sa zdá, že ich "kanibalský" štýl sa v nových skladbách posúva niekde ďalej, k novodobejšej zámorskej forme death metalu. Znie to veľmi sľubne, treba len dúfať, že neskĺznu medzi tie kapely, ktoré hrajú takú "ameriku", akoby za to očakávali zelenú kartu.
Máme za sebou ďalšiu vydarenú akciu. Myslím, že organizátorom máme byť za čo vďační. Náročný víkend nás čaká už onedlho 23.novembra v Humennom vystúpia poľskí Behemoth a ďalšie spolky. O deň na to bude hádajte kde siedme pokračovanie festivalu Without Shame.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.