Korzár logo Korzár

V Starej Ľubovni len minimálny prírastok Rómov, v Kežmarku vyše dvesto Jehovistov

Poprad/Kežmarok/Stará Ľubovňa - Potom, ako Štatistický úrad v Bratislave predstavil najhrubšie výsledky z májového sčítania obyvateľov Slovenska,

bolo potrebné ešte tri týždne počkať, kým sa podarilo zistené údaje rozmeniť na drobné a kým sa tieto dostali z krajov až na jednotlivé regionálne pracoviská. Ako v prípade celého Slovenska, aj v regióne pod Tatrami, badať nárast počtu obyvateľov za ostatných desať rokov. Kým v okrese Poprad, ktorý v roku 1991 zahŕňal aj dnešný Kežmarský okres, žilo spolu 154 129 obyvateľov, dnes ich tu býva 104 348 a 63 231, čo spolu predstavuje nárast o 13 450 obyvateľov. Podobný trend je aj v okrese Stará Ľubovňa, kde počet obyvateľov vzrástol o 4171 na dnešných 50 684.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší záujem medzi širokou verejnosťou vzbudil najmä národnostný prehľad a v rámci neho prihlasovanie sa k rómskej národnosti. V okrese Poprad sme napočítali 3372 Rómov. V okrese Kežmarok ich bolo o polnoci z 25. na 26. mája presne 5574. Najzaujímavejší údaj sme však zistili v okrese Stará Ľubovňa. Tam podľa zistených údajov žije presne 1900 Rómov, čo je len o 56 viac, ako pred desiatimi rokmi, načrtla paradox doby riaditeľka popradského pracoviska Krajskej správy Štatistického úradu SR Mária Drefková.

V tejto súvislosti sme sa obrátili na jediného rómskeho starostu v Staroľubovnianskom okrese Gustáva Oračku v Lomničke. Ja sám som sa prihlásil k rómskej národnosti. Takmer všetci moji spoluobčania však uviedli národnosť slovenskú. Hovoria, že sa narodili na Slovensku, tak sú Slovákmi. Navyše, sú presvedčení, že ak sa prihlásia k väčšine, na úradoch i pri hľadaní si zamestnania budú akceptovanejší, konštatoval starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z miestnych sčítacích komisárov ilustroval situáciu informáciou, že v jeho volebnom obvode sa z 507 občanov, pričom Lomnička je takmer 100-percentne rómskou obcou, len traja obyvatelia neprihlásili k slovenskej národnosti. Zároveň ale zdôraznil, že takmer všetci ako materinský jazyk uviedli rómčinu. Ďalším z rozhodujúcich faktorov je tiež skutočnosť, že rómski spoluobčania si ešte stále mýlia národnosť so štátnou príslušnosťou. Vtip je ale v tom, že nielen oni, ale aj ďalšie národnostné menšiny na Spiši sa húfne prihlásili k slovenskej národnosti. Napríklad takmer všetci obyvatelia obce Kamienka, ktorá je z drvivej väčšiny obývaná občanmi hovoriacimi po rusínsky, sa podľa jeho slov prihlásili k slovenskej národnosti.

Nemenej zaujímavé údaje sa objavili tiež v súvislosti s vierovyznaním. Najviac máme prirodzene rímsko-katolíkov. Avšak v Popradskom okrese žije vyše deväťtisíc evanjelikov a v Staroľubovnianskom okrese dokonca bezmála 16 tisíc grékokatolíkov. Najviac ľudí bez vierovyznania žije v Popradskom okrese, kde ich je podľa ich vlastných údajov presne 13 390, konštatovala M. Drefková upozorňujúc na skutočnosť, že v okrese Kežmarok sa 221 občanov hlási k svedkom Jehovovým.

SkryťVypnúť reklamu

Najzarážajúcejšie zo sčítacej akcie uplynulého decénia vyznel zrejme údaj o počte neobývaných domov a bytov. Predovšetkým vtedy, ak ho dáme do kontextu so skutočnosťou, že počas ostatného desaťročia sa na Slovensku postavilo len minimum nových bytov. V troch podtatranských okresoch sa nachádza spolu 4381 neobývaných domov, z toho najviac v Staroľubovnianskom okrese 1656. Navyše, sčítací komisári tu zaregistrovali 5792 neobývaných bytov, najviac v okrese Poprad 2349. Medzi príčinami dominujú tzv. iné. Byty môžu v evidencii kvôli neodvádzaniu daní figurovať ako neobývané, hoci v nich pokojne môžu žiť nájomníci. Okrem toho, viacero ľudí dnes vlastní dva a viac bytov, pričom žijú len v jednom, uviedla na záver riaditeľka popradského pracoviska Krajskej správy Štatistického úradu SR.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 95 400
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 975
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 650
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 844
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 245
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 716
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu