najspoľahlivejšia. Nemôžeme, prirodzene, ovplyvniť počasie a vylúčiť určité percento chýb pri spočítaní jedincov, ak sú zlé poveternostné podmienky. To sú však odchýlky, ktoré štatistiku zásadným spôsobom nezmenia," povedal Ing. Jozef Kováč zo Štátnych lesov (ŠL) TANAP na margo každoročnej kontroly stavu kamzíčej populácie, čo v závere týždňa postavila na nohy vyše sto pracovníkov ŠL TANAP.
Reagoval tým na známy monitoring, ktorý na báze dobrovoľníkov prebiehal po linke občianskeho združenia Zachráňme tatranského kamzíka a Správy TANAP-u. Po dvoch rokoch tieto organizácie dospeli v podstate k rovnakým výsledkom ako pracovníci ŠL TANAP, hoci ich celoplošná metóda bola neraz podrobená kritike. Opakovane sa tak potvrdilo, že počet kamzíkov v Západných, Vysokých a Belianskych Tatrách klesol pod hranicu 200 kusov.
"Nezamieňajme monitoring a rôzne formy propagácie za záchranu, sú to rozdielne veci a verejnosť môžu zmiasť. Pre záchranu populácie kamzíkov treba jednoznačne zvýšiť prírastky a znížiť mortalitu. Nástenky problémy v teréne neriešia," vysvetlil Ing. J. Kováč. Podľa jeho slov aj tohtoročné spočítanie ukázalo, že životaschopné a najpočetnejšie čriedy sú už len v Belianskych Tatrách. Novembrový termín akcie priniesol nečakane dobré počasie počas prvého, ťažiskového dňa spočítania a dvojiciam na jednotlivých úsekoch tak umožnil vidieť typické naháňačky a miestami aj efektnú rujovú aktivitu capkov "v akcii". Definitívne čísla budú známe po kontrole a vyhodnotení spočítacích hárkov v priebehu niekoľkých dní, veľké prekvapenia sa však neočakávajú.
Autor: dgv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.