cestovnom ruchu, pôdohospodárstva a agroturistiky. Pre pracovnú zaneprázdnenosť sa na podujatí nezúčastnil podpredseda vlády pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pál Csáky a podpredsedníčka vlády SR pre integráciu do EÚ Mária Kadlečíková, pod záštitou ktorých sa konferencia konala.
Rokovanie prebehlo v dvoch sekciách so zameraním na možnosti a perspektívy rozvoja cestovného ruchu, infraštruktúry, zriadenie priemyselného parku a rozvoj ľudských zdrojov. V druhej sekcii sa odborníci venovali problematike pôdohospodárstva a agroturistiky. V desaťminútových prednáškach odzneli rady pre podnikateľov, ako aj pre predstaviteľov samospráv a realizácia konkrétnych projektov na Slovensku i v zahraničí.
Primátor Rožňavy Ing. František Kardoš sa vo svojej prednáške venoval otázke nezamestnanosti a potrebe Podnikateľského inkubátora a priemyselného parku. Poukázal sa sťažené podmienky pri zabezpečovaní zahraničných investorov. "Samospráva hľadá riešenia, avšak v regióne nefunguje ani podnikanie. Neexistuje totiž normálny kolobeh financií," skonštatoval primátor. Vznik priemyselného parku by mal vytvoriť priestor pre začínajúcich podnikateľov ako aj vznik nových pracovných miest. "Na projekte technologicko- priemyselného parku pracujeme druhý rok a hoci je odsúhlasený, konkrétnymi dokladmi o tom zatiaľ nedisponujeme," uviedol F. Kardoš.
V ďalších prednáškach odzneli problémy cestnej dopravy a infraštruktúry, ktorej úrovne významne ovplyvňuje celkový rozvoj krajiny. Ako povedal Ing. Pavol Kusý CSc., generálny riaditeľ Terraprojekt Bratislava, vo výstavbe tunelov a komunikácií je prvoradý záujem predstaviteľov regiónu. "Ak sa hospodárstvo na Gemeri neprebudí, nijaké komunikácie sa stavať nebudú". Otázka tunelov zarezonovala aj v súvislosti s horským prechodom Soroška, ktorý je charakteristický vysokým počtom dopravných nehôd a spomalenou premávkou v dôsledku prechodu kamiónov a ťažkých mechanizmov. Názory rezortných ministerstiev na riešenie problému sa rôznia. Do úvahy prichádza vybudovanie tretieho povrchového jazdného pruhu, ako aj tunela.
Člen prípravného výboru a odborný garant konferencie Ing. Ladislav Tóth vyzdvihol úroveň akcie. Účastníci chcú vyvinúť tlak na parlament a vládu SR za účelom vytvorenia priaznivých podmienok na rozvoj infraštruktúry, cestovného ruchu, agroturistiky a ochranu životného prostredia. Štátna správa v Rožňave a okolí, samospráva miest a obcí v spolupráci s tretím sektorom bude pokračovať v intenzívnej práci. V rámci komplexného riešenia dopravy na úseku medzi Bratislavou a Košicami presadzujú vybudovanie tunela na Soroške bez ďalších investičných riešení. Tunel podľa L. Tótha vplýva tak na ekológiu, ako aj na redukovanie počtu havárií. Na základe hodnotenia geologických faktorov plánuje zaistiť riešenia enviromentálnych záťaží a využívať existujúce kapacity surovinovej základne. V súčasnosti sa okrem zborníka prednášok pripravuje aj druhý ročník medzinárodnej konferencie.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.