Výstavu kvetov, masiek, vláčikov, húseníc a iných zaujímavých exponátov si môžete pozrieť v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči. "Prostredníctvom listov sme spolu so Základnou školou internátnou pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči oslovili nielen školy pre zrakovo postihnuté deti vo svete, no i zahraničných a slovenských veľvyslancov," hovorí o usporiadateľských začiatkoch vedúca múzea Mgr. Oľga Tinajová. Nie všetci, ktorých kontaktovali, zareagovali kladne. Napriek tomu je výsledkom snaženia Levočanov veľmi zaujímavá medzinárodná výstava. "Z Českej republiky nám svoje práce poslali dve školy, je tu zastúpený poľský Lublin, Philadelphia, Srbsko, Juhoslávia a Slovinsko. A najviac umelcov, ktorí u nás vystavujú, je z Levoče," vymenúva vedúca.
A prečo práve papier? "Vybrali sme ho ako najdostupnejší a najmenej ekonomicky náročný materiál. Zrakovo postihnuté deti s ním veľmi radi pracujú. Vedia do neho brilantne vložiť svoje výtvarné cítenie a vnútornú fantáziu. Pod dohľadom pedagógov pracujú rôznymi technikami, no všetko je výsledkom ich vlastnej individuality."
Všetky práce sú už na pohľad veľmi estetické. Ťažko uveriť, že ich vytvorilo dieťa, ktoré žije vo svete úplnej tmy alebo nejasných obrysov. Pre pedagógov, výtvarníkov i žiakov a študentov súžia ako námet pre ich ďalšiu výtvarnú prácu s papierom. Vedúca múzea dúfa, že tento ročník neostane poslednou lastovičkou a na budúci rok budú v Levoči vystavovať i deti z iných kútov sveta. Malí "konkurenti" sa pravdepodobne nikdy nestretnú. Ich práce však príde posúdiť výtvarná komisia, a najlepšie z nich budú ocenené malým darčekom. Školám, ktoré práce svojich žiakov na výstavu dodali budú zaslané ďakovné listy.
Múzeum špeciálneho školstva v Levoči neusporadúva len exibície zrakovo postihnutých umelcov. "Myslím, že sme raritou na celom svete, pretože robíme výstavy ľuďom s akýmkoľvek postihnutím. Je teda jedno či ide o človeka zrakovo, sluchovo, telesne alebo mentálne postihnutého," hovorí O. Tinajová hrdo. Múzeá pre zrakovo postihnutých existujú napríklad i vo Viedni, v Brne i vo Frankfurte. Všetky štyri typy zdravotného postihnutia však vo svojich programoch nemajú.
V Levoči, keďže je centrom zrakovo postihnutých detí i študentov, dominujú tieto výstavy, tvorivé dielne. No veľkú pozornosť venujú v tomto múzeu i sluchovo postihnutým. Veľmi dobrú spoluprácu majú i so špeciálnymi školami pre mentálne postihnutých, ktorých je na Slovensku najviac. Neorientujú sa výlučne na deti. Vystavujú i práce dospelých a v minulosti tu mali i výstavu, 400 exponátov od autorov, ktorí trpeli všetkými typmi zdravotného postihnutia. "Ak je deťom v špeciálnych zariadeniach venovaná kvalitná výchovná starostlivosť, sú schopné tvoriť, ukončiť profesiu i zaradiť sa do životného tvorivého procesu," tvrdí vedúca. Koncom budúceho roka plánujú usporiadať vianočnú výstavu takto postihnutých detí z neďalekej Spišskej Novej Vsi spojenú s predajom exponátov.
Výstavu navštevujú celé triedy zvedavcov. Múzeum venuje veľkú pozornosť propagácii. Táto expozícia je "na predaj" do štrnásteho decembra 2001 a návštevnosť si zatiaľ nikto netrúfa odhadnúť. "Zo skúsenosti však vieme, že príde veľa detí. Mnohé závisí od pedagóga, pretože len ak má o výstavu záujem on, privedie celú triedu," vzdychne si O. Tinajová. Vzťah Slovákov ku kultúre je podľa nej veľmi rozpačitý. Aj rodení Levočania, napriek plagátom na každom rohu, žasnú nie len nad výstavami, ktoré tu organizujú, no často i nad skutočnosťou, že v ich meste toto múzeum je.
Autor: čak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.