rôzni iní novozbohatlíci, ktorí si pôjdu zastrieľať na živé terče do okolitých lesov. A že strieľať budú, bez ohľadu na ročné obdobie, doslova na všetko. Preto sme sa v hmlisté pracovné ráno vybrali na žurnalistickú poľovačku. Spravodlivo sršiac hnevom, samozrejme.
Keď sme prišli, stáli všetci poľovníci pekne zoradení, psy nahlas štekali jeden na druhého, ránom sa niesol hlas lesného rohu. Z úvodných viet riaditeľa spoločnosti Pro Populo Poprad Ing. Jozefa Jendrucha, ktorá túto poľovačku usporiadala, bolo jasné jedno. Loviť sa budú diviaky. Samice treba ušetriť. A keď prítomných pánov v zelenom a ich loveckých psíkov naložili do už nie nových modrých ávií, svitlo mi. Aj keď túto záľubu odsudzujem a poľovníkov kategoricky radím medzi tých najkrutejších ľudí, toto určite nie sú lovu chtiví boháči, nezaujímajúci sa o poľovnícku etiku. Veď by sem prišli na vlastných drahých autách. Tak kto je to teda ?
Riaditeľ nás privítal nedôverčivo, no nakoniec nás zaviedol až na miesto lovu. "Sme v poľovnom revíre Orlovec, ktorý je spoločným pre Štátne Lesy SR a nás, teda Pro Populo Poprad," začal svoje rozprávanie. Pro Populo Poprad je firma, ktorá spravuje majetok Rímsko-katolického biskupského úradu. Piatková poľovačka bola podľa jeho slov v pláne, ktorý schvaľuje orgán štátnej správy, v tomto prípade teda Okresný úrad Levoča, odbor lesného a vodného hospodárstva. V zmysle plánovaného chovu a lovu sa poľuje na druh zveri, ktorá je zákonom povolená. "My poľujeme na diviačiu zver, a je povolený odstrel škodnej zveri, to znamená vlka a líšky," rozpráva ďalej J. Jendruch. Jedným dychom však opakuje to, o čo už pri nástupe prosil svojich kolegov. Aby sa snažili ušetriť diviačice.
Piatkovej poľovačky sa zúčastnili zamestnanci spoločnosti Pro Populo Poprad, teda lesníci a profesionálni poľovníci, a hostia, lesníci z Krajského úradu Košice, a z okresných úradov v Levoči, Spišskej Novej Vsi a z Popradu. "Sú tu teda zástupcovia orgánu štátnej správy, ktorý má dohľad nad výkonom práva poľovníctva v tomto revíri," upresňuje zástupca Pro Populo.
Na poľovačke bolo, J. Jendruch ich počet len odhadol, asi dvadsať päť honcov a tridsať strelcov. Naplánovali si dva hony a guláš partiu. Do konca roka sú plánované ešte tri spoločné poľovačky, páni farári lovia len zriedkavo.
Príroda to zariadila tak, aby sa zver prirodzene regulovala sama. Teda s pomocou medveďov, rysov a vlkov. "Vzhľadom na to, že človek už zasiahol do lesného ekosystému, poľovník musí regulovať stav zveri. V poľnohospodárskom družstve v Studenci polmiliónové škody svedčia o tom, že v tejto oblasti je premnožená diviačia zver, a v zmysle schváleného plánu chovu a lovu musíme nadpočetnú zver vystrieľať," tvrdí J. Jendruch. Na margo informácie, že na dnešnej poľovačke nebudú platiť žiadne pravidlá uviedol, že ten, kto by naozaj chcel strieľať všetko, "nesmel by mať žiadne poľovnícke ani lesnícke vzdelanie".
Počas nášho rozhovoru sa muži stratili v lese. Ako nám J. Jendruch vysvetlil, rozdelili sa na dve skupiny, honcov a strelcov. Tí prví pustia svoje psy, budú kričať a búchať bakuľami o kmene stromov, aby zver vyplašili do miest, kde striehnu strelci. Tí číhajú potichu, počujú odkiaľ zviera prichádza, a tým, že ho zazrú prví, majú čas vybrať si. Ak vidia, že je to diviačica podľa J. Jendrucha nestrieľajú.
Natíska sa otázka, čo s korisťou. Divinu vykupuje napríklad Podtatranská hydina a Zverex Bratislava alebo ju majiteľ revíru môže za stanovenú cenu vysekať pre svojich zamestnancov.
J. Jendruch ešte upozornil na zákaz manipulácie s mŕtvym zvieraťom. "Nikto, ani poľovník s platným poľovným lístkom a zbrojným preukazom sa zvieraťa nesmie dotknúť, kým nie je skontrolované a zablombované," vysvetľuje.
Na čistinke sme s pánom Jendruchom ostali sami. Ostatní muži zmizli v okolitých lesoch. Riaditeľ sa chystal po našom odchode pridať k strelcom. "Už veľmi nestrieľam. Kúpil som si videokameru a všetko, čo v lese na postriežke vidím, púšťam doma manželke a deťom. Pred tým som im nevedel opísať krásu jeleňa, líšky či medveďa, ktorých som stretol. Dnes to vidia sami. Strieľať sa mi nechce, je s tým potom veľa roboty," krčí nosom.
Po poľovačke nasleduje vyhodnotenie. Zvieratám sa vzdá hold tzv. posledným hryzom, vetvičkou strčenou do papuľky. Najúspešnejší lovec si v krvi omočí ratolesť a vloží si ju za klobúk.
Teda nič protizákonné. Lesoochranárskemu združeniu VLK však opäť vzkypí žlč. Je veľmi ťažké rozťať tento gordický uzol a určiť na čiej strane je pravda. VLK napríklad tvrdí, že vlci sú ohrozeným druhom a treba ich chrániť. Poľovník povie, že vlk je zbabelá škodná, je ho priveľa a zabíja aj zdravé zvieratá, ak sa mu ich podarí od stáda oddeliť. Obe strany by sa asi mali stretnúť a konečne nájsť spoločnú reč. Veď všetci vravia, že im ide o blaho lesov a zvierat...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.