československo-sovietskeho priateľstva. Inžiniera Pavla Koncoša.
Svoje základné poslanie, čiže vytiahnuť preferencie SDĽ z pásma holého prežitia, môže sobotňajšia voľba môže - MOŽNO - splniť. Minister pôdohospodárstva je nová tvár v najvyššom straníckom vedení a čo na Slovensku vôbec nie je zanedbateľné, fyziognomicky sa najväčšmi ponáša na Mečiara. Existujú voličské enklávy, prahnúce po "vymoženostiach" prednovembrového režimu (a odklonené už, z akýchkoľvek dôvodov, od KSS), pre ktoré Koncoš vyrástol v symbol politiky protestu a úspešného vzpierania sa reformným zmenám. Tento svoj akčný vektor manifestoval počas troch rokov ministrovania presvedčivejšie, ako ktokoľvek iný v SDĽ.
S programom "doľava, súdruhovia" môže Koncoš čiastočne uspieť, najmä ak ho skombinuje s výrobou takých závarov v koalícii, akým bol napr. jeho titanský zápas s SMK v kauzách pozemkový fond a pôda neznámych vlastníkov. Je nesporné, že vysoké vnútrostranícke renomé si vybudoval práve ťaženiami, v ktorých nielen hodil za hlavu podpísané spojenecké dohody, ale položil na klát aj funkciu i členstvo v rodnej partaji. To je svedectvo ani nie tak o Koncošovi, ako o vnútornej podstate SDĽ - miesto toho, aby bol Koncoš politicky utratený, stal sa hrdinom.
Pravda, ak si pamätáme Koncošovo posledné tragikomické vystúpenie v TV (vrátane neopísateľných hlúpostí typu "najväčšie obmedzenie slobody prejavu je v USA"), celé je to lotéria. Keby teda nový predseda preferencie SDĽ predsa nezdvihol, je tu ešte poistka - nominačný zjazd k parlamentným voľbám v apríli. Po hektike, akou sa uberala personalistika v SDĽ za posledné dva roky, nie je veru vylúčené, že sa otázka predsedu pred voľbami - ak sa s piatimi percentami nepohne - ešte raz otvorí. Napokon, pôvodne, na Republikovej rade v júni, Koncoš prijal nomináciu iba na post volebného lídra, pričom sa špekulovalo o oddelení tejto "funkcie" od pozície predsedu strany.
Je zrejmé, že SDĽ sa touto voľbou definitívne presunula do neurčitého priestoru medzi koalíciou a HZDS (čoho predzvesťou boli už regionálne koalície). Ešte podstatnejšie ako rétorika Koncoša, ktorý zjazdu okrem iného prezradil, že so súčasnými partnermi stojí "v zásadnom konflikte o charakter štátu", je manifestačné prihlásenie sa zjazdu k jeho línii. Koncoš bol zvolený - s miernou nadsádzkou - temer aklamačne; regulárnou "ústavnou väčšinou" delegátov hneď v prvom kole (stačila nadpolovičná!). Pričom získal raz toľko hlasov, ako dokopy trojka jeho odporcov z opačného krídla - Weiss, Ftáčnik, Stank.
Trnavský zjazd SDĽ sa ukazuje teda prelomový, ako sa dlho dopredu písalo, minimálne v tom, že zakladá významné preskupovanie na politickej scéne. Kým pred štyrmi rokmi bolo viac-menej jasné, že SDĽ na čele s Migašom pôjde so súčasnou koalíciou v "antimečiarovskom" balíku, po Trnave je lotériou aj povolebná afilácia SDĽ.
Nová, vyššia razancia a intenzita sporov sa dá očakávať hneď v koalícii. Dzurindovi je na zostávajúcich zopár mesiacov súdený, miesto "osvedčeného" Migaša, s ktorým bol zviazaný (až na veľkú krízu zjara 2000) personálnou úniou, nevypočítateľný a zanovitý partner, ktorý si je navyše jasne vedomý, že práve na úspešnosti súbojov s premiérom a pravicou o "charakter štátu" visí preferenčná úspešnosť jeho predsedovania. Koalícia i premiér takto ešte môžu trpko oľutovať, že sa neponáhľali s rozpočtom na r. 2002 tak, aby sa stihol ešte pred zjazdom SDĽ. Pre Slovensko by bolo malou katastrofou, keby sa do predvolebného a integračne rozhodujúceho roka išlo s rozpočtovým provizóriom; to isté bude pre Koncoša, naopak, ukážkou "návratu k ľavicovým hodnotám", od ktorých SDĽ, podľa neho, v snahách o kompromisy utiekla.
Zahmlená a v temných farbách sa rysuje po Trnave budúcnosť straníckej opozície. Weiss a spol. boli porazení na hlavu. Až tak, že radšej vyprázdnili pole vo voľbách podpredsedov a RR. Ak beh vecí nezlomí nominačný zjazd, na čo bliká iba minimálna šanca, jedna generácia ľavicových aktérov sa poberie na politický odpočinok. Výnimkou nebude ani Ladislav Orosz, ktorý platformu (takticky či z iných dôvodov?) opustil v poslednej sekunde a vzhľadom na totálne chabú konkurenciu sa presadil vo voľbe podpredsedov. Ak si Koncoš udrží či upevní pozíciu k nominačnému zjazdu, bude sa rovnať temer zázraku, ak sa ktorákoľvek z dnes profilových tvárí "reformného" krídla prebije k voliteľnému miestu na kandidátke. Podobne poslala Trnava, s vysokou pravdepodobnosťou, do predčasnej politickej penzie i "Migašov" mediálny tandem Ondruš-Andrassy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.