protikandidátov už v prvom kole voľby. Okrem neho sa o funkciu predsedu SDĽ uchádzali Jozef Stank, Milan Ftáčnik, Peter Weiss a Roman Šipoš. V prospech Koncoša sa kandidatúry vzdal doterajší šéf ľavičiarov Jozef Migaš. Od kandidatúry na najvyšší post upustil aj Ľubomír Fogaš, ktorý podporil Stanka.
Novými podpredsedami SDĽ sú poslanec Ladislav Orosz, vedúci úradu ministerstva sociálnych vecí Boris Sopira a pracovníčka tretieho sektora Hana Blažičková, ktorá bola ako jediná zvolená v prvom kole. Kým Orosza zvolili delegáti v druhom kole, Sopira porazil doterajšieho podpredsedu SDĽ Ľubomíra Andrassyho až v treťom kole. Neúspešný bol aj ďalší Migašov podpredseda Braňo Ondruš.
Počas zjazdu sa v kuloároch diskutovalo o možnosti vzdania sa Koncošových protikandidátov v prospech Stanka. Minister obrany bol považovaný za jediného možného zjednotiteľa stúpencov krídiel Koncoša a Weissa. Víťazstvo Koncoša v prvom kole voľby však túto možnosť vylúčilo.
Koncoš získal zo 411 platných hlasovacích lístkov 256. Za Weissa hlasovalo 90 delegátov, za Ftáčnika 36, za Stanka 22 a za Šipoša iba šesť. Po víťazstve ministra pôdohospodárstva za predsedu SDĽ sa Brigita Schmögnerová, Peter Magvaši, M. Ftáčnik a P. Weiss zriekli kandidatúry na podpredsedov strany. P. Weiss svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že je lepšie, keď SDĽ bude mať jednofarebné vedenie.
"Koncoš zodpovedá prevládajúcej mentalite v SDĽ v jej funkcionárskom aktíve," povedal.
Ftáčnik vyjadril nádej, že zvolenie Koncoša prinesie strane úspech a dodal, že v jeho tíme je potrebné dať príležitosť novým ľuďom.
Odlišnosť dvoch názorových skupín v SDĽ reprezentovali najmä predvolebné prejavy Koncoša a Weissa. Koncošov prejav sa vyznačoval sociálnym slovníkom a nekompromisnou kritikou pravice. Podľa neho v súčasnosti prebieha zápas o charakter štátu, ktorý musí byť sociálny.
"Zrútenie starého režimu povzbudilo politické sily k zjednodušenému pohľadu na fungovanie spoločnosti," vyhlásil Koncoš a obvinil neoliberálne a neokonzervatívne skupiny z arogantného pohľadu na proces reformy.
Koncoš poukázal na klesajúce preferencie strany a zaútočil na svojich protivníkov. Podľa neho totiž niektorí členovia SDĽ začali v rámci vnútrostraníckeho boja "kolaborovať" s pravicovými novinármi.
Weiss naopak vyhlásil, že za nízke preferencie nemôžu médiá, pretože ani Mečiara a Fica "nemilujú", a predsa sú najpopulárnejšími politikmi. Weiss povedal, že SDĽ nemôže byť stranou protestu proti reforme. O úlohe nového predsedu povedal, že po zvolení musí povedať, "kto je súperom a kto spoluhráčom SDĽ, a či je táto strana opozičnou alebo koaličnou stranou".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.