kolo volieb, kde získal staronový predseda nadpolovičnú väčšinu hlasov. Hoci zmenu na predsedníckom poste čakal málokto, jasné víťazstvo Markuša už v prvom kole bolo po správe dozorného výboru prekvapivé.
Správa dozorného výboru konštatovala, že predseda investoval z rozpočtu Matice milióny korún do nákupov cenných papierov. Veľká časť týchto obchodov bola neprehľadná a Markuš vraj figuruje aj vo viacerých súkromných spoločnostiach. Napriek tomu sa väčšina delegátov k predsedovi priklonila a je presvedčená, že všetky kroky robil v prospech Matice, ktorú "finančne oklieštil štát a hlavne ministerstvo kultúry".
Napriek zvoleniu však môže ísť o posledné funkčné obdobie Markuša. Rušná diskusia sa totiž rozvinula práve k otázke zmeny stanov. Ako povedal hovorca Matice Stanislav Bajaník otázka novelizácie stanov ostáva otvorená a definitívne by sa mala ukončiť na najbližšom sneme. Kľúčovou otázkou je hlavne postavenie predsedu. Podľa jednotlivých návrhov môže byť v budúcnosti volený iba na dve volebné obdobia, uvažuje sa aj nad skrátením volebných období.
Smerovanie Matice, ktoré predstavujú M. Bielik či V. Komora ml., nenašlo nateraz dostatočnú odozvu. Bielik ešte pred zhromaždením oslovil delegátov v matičnom týždenníku s tým, že stagnačné javy v Matici nie sú vyvolané iba finančným škrtením zo strany štátu, ale že sa treba pozrieť aj do vnútra Matice. Rozpor medzi bratislavským a martinským centrom zrejme v budúcnosti ešte porastie.
Najväčšia kritika sa nezniesla na neprehľadné obchody Markuša, ale na financovanie zo strany štátu a vedenie Slovenskej národnej knižnice. V spore o majetok knižnice bude Matica čakať na verdikt Ústavného súdu, keďže hnuteľný a nehnuteľný majetok považuje za neodňateľný. Dnes by sa mala delegácia Matičiarov stretnúť s prezidentom Schusterom, ktorého budú informovať o kritickom finančnom stave Matice, ktoré spôsobilo krátenie financií zo strany štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.