primátor Juraj Kopčák. Hovorili o príprave prezentácie východoslovenského regiónu, ale aj celého Slovenska v Postupimi. Informoval ho o postupe príprav projektu a o spôsobe, akým plánujú návrh predložiť vláde SR. Nevynechali však ani pre východniarov horúcu tému a tou boli možnosti investovania a zabezpečenia kooperačnej spolupráce medzi nemeckými firmami a spoločnosťami v regióne. "Navrhol som, aby západní podnikatelia viac koncentrovali svoju pozornosť na východné Slovensko. Dohodli sme sa na tom, že budem v utorok informovať o záveroch nášho rozhovoru premiéra Mikuláša Dzurindu," povedal nám krátko po rokovaní primátor Juraj Kopčák a podotkol, že veľvyslanec Lambach sa tiež zaujímal o situáciu na politickej scéne v predvolebnom období. V stredu sa premiér SR stretne s predsedom vlády Saska v Bratislave a na základe prijatých informácií by mali prijať konkrétny návrh na vzájomnú kooperačnú burzu.
Veľvyslanec SRN na Slovensku k druhému okruhu tém poznamenal, že v Nemecku sú samostatné spolkové krajiny, ktoré už nazbierali skúsenosti v súvislosti s delegovaním zodpovednosti na nižšie úrovne. V hospodárstve aj v iných oblastiach to prinieslo úspech v podobe moderného podnikania a vyššej motivácie ľudí. "Decentralizácia na Slovensku robí prvé kroky a to je dobré znamenie. Spolkové krajiny stále častejšie navštevujú túto krajinu, aby hľadali partnerov pre hospodárske podniky. Na budúci týždeň prídu po ministrovi hospodárstva ďalší dvaja ministerskí predsedovia, ktorí ovládajú postupy ako rozvíjať hospodárstvo, ktoré sa reštrukturalizuje."
Frank Lambach netajil, že po rozhovore s primátorom Kopčákom znovu zistil, že kooperačné burzy sú veľmi ovplyvnené Bratislavou. Keď veľvyslanectvo pripravuje programy, musí sa obrátiť na Slovenskú obchodnú a priemyselnú komoru v Bratislave. Tá síce spolupracuje aj s regionálnymi komorami, no najčastejšie sa o lukratívnych ponukách na spoluprácu nedozvedia. "Aby to bolo inak, chceme najbližšiu návštevu našich expertov využiť na to, aby sa o príležitostiach pre malých a stredných podnikateľov dozvedeli aj experti z východu Slovenska. Ďalším krokom bude usporiadanie kooperačnej burzy. Nový investičný zákon, ktorý NR SR odhlasovala, vytvára takú príťažlivosť pre regionálnu ekonomiku, aká tu doteraz nebola," uviedol F. Lambach.
Na novinársku otázku, čo východu Slovenska chýba, alebo prečo sa nemeckí investori doteraz na východ dostali len zriedkavo, odpovedal, že každý podnikateľ si hľadá ľahšiu cestu. Na Slovensko prichádzajú zväčša cez západný región a už tam vyčerpajú pracovný potenciál. Pritom v Bratislave je v podstate plná zamestnanosť.
Ako vysvetlil, vývoj krajín nasvedčuje tomu, že podnikatelia sa budú musieť posúvať viac na východ SR, čo je podľa jeho slov viditeľné napríklad v oceliarskom priemysle. Keď sa otvoria hranice ešte viac a zvýši sa migrácia pracovných síl, zmení sa ja prístup investorov. Preto nemeckí podnikatelia už teraz kalkulujú so stanovišťami na Slovensku. Ako povedal, v SRN je stále veľa podnikov kapitálovo pripravených prísť a kooperovať na východe. "Pre podnikateľa sú rozhodujúce dva prvky. Mzdové náklady a politická stabilizácia. Hoci sa nechcem miešať do vašej vnútornej politiky, Slovensko potrebuje zahraničný kapitál pre svoj vývoj, preto vláda musí zostať konaniaschopná smerom dovnútra, aj mimo hranice," diplomaticky konštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.