stali súčasťou eurozóny, najskôr však po dvoch rokoch od vstupu do únie. Pritom aj členstvo v Európskej menovej únii je podmienené splnením určitých podmienok - maastrichtských kritérií.
Či je vstup do Európskej menovej únie pre krajinu výhodný, alebo nie, závisí od viacerých skutočností. Dôležitým faktorom je však to, ako sa správa vláda.
„Ak je vláda dobrá, robí len kvalitné rozhodnutia na základe perfektných analýz," povedal analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť. Krajina, ktorá vstúpi do eurozóny, sa totiž vzdáva svojich menových nástrojov (napr. zmeny úrokových sadzieb a ich vplyvu na kurz meny) na ovplyvňovanie chodu ekonomiky a ostávajú jej len fiškálne nástroje (rozpočet a dane). Okrem toho silné euro by mohlo poškodiť slovenských exportérov.
„V prípade, že vláda nerobí len kvalitné rozhodnutia, vstup do menovej únie je prínosom," tvrdí Kmeť. Európska centrálna banka kontroluje svojich členov a môže ich za zlé makroekonomické výsledky postihovať. Politika štátu bude preto disciplinovanejšia. „Vstupom do únie sa štát vzdá časti výhod, ale vyhne sa niektorým problémom," povedal Kmeť.
Autor: gk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.