Gabriel KÁDASI
Platnosť mien, ktoré v budúcom roku nahradí euro, sa vo väčšine prípadov končí vo februári. Po tomto termíne už nebude možné platiť za tovar a služby markami alebo šilingami, ale len výlučne eurom. Táto zmena sa týka aj Slovenska, pretože tí, čo majú doma národnú menu niektorého z členských štátov eurozóny, ju budú musieť vymeniť za euro alebo minúť.
Vymieňať marky alebo šilingy za euro sa bude dať aj o niekoľko rokov, rozdiel bude len v tom, koľko to bude stáť. Ako najvhodnejší spôsob výmeny odporúčajú banky založiť si ešte tento rok účet vedený v eure a vložiť si naň peniaze v hocijakej národnej mene. Zostatok na tomto účte bude prepočítaný podľa pevne stanoveného kurzu a majiteľa účtu to nebude nič stáť. „Vyhnú sa tak prípadným komplikáciám s ich výmenou v budúcnosti," povedala Jana Ďuricová zo Slovenskej sporiteľne.
Účty, ktoré sú v súčasnosti vedené v niektorej z mien eurozóny, budú k prvému januáru bezplatne transformované na účty vedené v eure. Čísla účtov v niektorých bankách ostanú v tomto prípade nezmenené, niektoré ich však prečíslujú. Počas prvých dvoch mesiacov budúceho roka bude možné na euroúčty vkladať hotovosť v súčasných menách eurolandu.
Tí, čo si nechcú uložiť peniaze na účet, si budú môcť vymeniť niektorú z dvanástich mien eurozóny za euro aj v zmenárňach. V tomto prípade je to najlepšie urobiť čo najskôr, lebo cena takejto operácie bude časom rásť. Banky budú meniť hotovosť za eurá podľa platných cenníkov (niektoré zadarmo a niektoré s poplatkom) do konca obdobia platnosti meny, niektoré však len do polovice februára. Pri výmene hotovosti však treba brať ohľad na to, že niektoré zmenárne požadujú, aby sa im výmena väčšieho objemu peňazí hlásila vopred.
Po tomto období už nebudú všetky zmenárne akceptovať národné meny a tie, ktoré áno, budú za to pýtať vyšší poplatok. „Po skončení platnosti platidiel budú platiť poplatky za prekluzívne (neplatné) bankovky," povedala Ďuricová. „Výmenu bankoviek mien krajín eurozóny predpokladáme uskutočňovať minimálne do polovice budúceho roka, pravdepodobne však až do konca budúceho roka," dodal Norbert Lazar zo Všeobecnej úverovej banky. Dokedy sa budú dať meniť národné meny krajín eurozóny na Slovensku, ešte nie je presne stanovené, ale ak to už nikto nebude chcieť urobiť, ešte stále ostáva možnosť obrátiť sa na centrálnu banku, ktorá peniaze vydala.
Výmena mincí bude zložitejšia. Obchodovanie s mincami je pre banku drahé, a preto len máloktorá banka bude chcieť prijímať mince takých mien, ktoré zaniknú. Budú sa však dať vymeniť v krajine pôvodu - kým budú platné, v komerčných bankách, potom už len v centrálnej.
Euro sa okrem toho bude dať získať aj z bankomatov a obchodoch v eurozóne. Predavači by už od začiatku roka mali vydávať len v eure, bez ohľadu na to, akou menou budú platiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.