Korzár logo Korzár

Keď nervózne pobehujete z kuchyne do kúpeľne a naopak...

Typický ranný obraz vo viacčlennej rodine: jeden sa holí, druhý sprchuje, tretia sa češe pri zrkadle na chodbe,v kuchyni píska čajník, buble

kávovar... Hodiny neúprosne odtikávajú minútu za minútou, každý sa ponáhľa a splašene pobehuje z jednej izby do druhej, z izby do kuchyne, z kuchyne na WC a do kúpeľne... Neustále sa pritom nervózne šťuká vypínačmi... Ozaj, čo je výhodnejšie každú chvíľu zapínať a vypínať svetlo alebo nechať dlhšie rozvietené? S touto otázkou sme sa obrátili na projektanta v oblasti elektrických zariadení, merania a regulácie, Ing. Júliusa Furmaníka z košickej projektovej kancelárie MARS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Hovorí sa, že elektrická energia je tovar ako každý iný...

SkryťVypnúť reklamu

"Áno aj nie. Nemožno si ho odniesť ako kúpené rožky, kabát či videoprehrávač a už vôbec si nemožno vybrať dodávateľa. Aspoň zatiaľ... A ešte jeden dôležitý moment. Cena žiadnej energie, vrátane elektrickej, sa určite nebude znižovať. Niet na to totiž dôvodu. Bojím sa, že skôr naopak..."

* Možno očakávať ďalšie zvyšovanie cien energií. Aj preto sa ukazuje potreba šetriť elektrickou energiou, slovom, rozumne hospodáriť.

"Najprv si treba uvedomiť niekoľko základných skutočností. Osvetlenie miestností v priemerných domácnostiach (povedzme v panelákových bytoch) predstavuje cca asi dvadsať percent ich celkového elektrického príkonu. Oveľa väčšie príkony predstavujú spotrebiče typu práčka, žehlička, mikrovlnka, ale napríklad aj vysávač."

SkryťVypnúť reklamu

* Bežného užívateľa však zrejme zaujíma iný údaj spotreba.

"Spotrebu ovplyvňuje čas využívania spotrebičov. Ako príklad si uveďme chladničku či mrazničku, ktoré same osebe nemajú veľký príkon, ale tým, že sú neustále zapnuté, že sú v chode síce prerušovane, ale v podstate celých 24 hodín denne, spotrebujú značné množstvo elektrickej energie. Vráťme sa však k podstate problému. Čas využívania svetelných spotrebičov je síce menší ako pri chladničke, avšak podstatne väčší ako pri iných typoch spotrebičov. Preto sa oplatí sledovať a regulovať spotrebu aj pri osvetlení..."

* Ranný zhon v domácnostiach, najmä vo viacčlennej rodine okrem iného znamená neustále zapaľovanie a vypínanie svetla v kuchyni, kúpeľni… Každú chvíľu sa ťuká vypínačmi... Otázka teda znie: čo je výhodnejšie sústavne vypínať a zapínať alebo nechať rozsvietené v jednom kuse, trebárs aj od piatej do siedmej?

SkryťVypnúť reklamu

"Z hľadiska spotreby elektrickej energie je jednoznačne výhodnejšie každú chvíľu rozsvecovať a zažínať, ale nie je to také jednoduché a priamočiare. Keď odhliadneme od toho, že už to samotné neustále ťukanie vypínačmi môže znervózniť (najmä v rannom zhone neraz pôsobí ako katalyzátor trmy-vrmy), treba vziať do úvahy to, že častým vypínaním a zapínaním sa ničia predovšetkým vypínače, čo môže skaliť radosť aj z výraznejšej úspory a zníži celkový efekt. Vypínače nie sú totiž zadarmo... Ale aj tak je cena spotrebovanej elektrickej energie podstatne vyššia ako cena vypínačov."

* A nie je rozdiel v tom, či ako svetelné zdroje máme doma klasické žiarovky alebo tzv. úsporné žiarivky, ktoré, ako vieme z reklám, majú vyššiu svetelnú účinnosť a nižšiu spotrebu elektrickej energie?

"Žiarivky majú oproti žiarovkám nižšiu spotrebu pri rovnakej intenzite osvetlenia. Lenže problém možno definovať aj inak. Životnosť tzv. klasických žiariviek s konvenčným predradníkom výrazne klesá s rastúcim počtom zapnutí a vypnutí, inak povedané, je lepšie nechať chvíľu zapnuté aj zbytočne, pretože každým ťuknutím vypínača sa život klasickej žiarivky výrazne skracuje. Pri žiarovkách to nie je tak. A navyše, už aj pri nových, moderných kompaktných žiarivkách, kde je konvenčný predradník nahradený elektronickým (pre menej znalého čitateľa pripomeňme, že ide o tie žiarivky, ktoré možno zaskrutkovať do objímky svietidla), už počet zapnutí a vypnutí nehrá rolu. Podobne ako pri žiarovkách."

* Aby sme sa vrátili k nastolenej otázke. Oplatí sa teda vypínať a zapínať...

"Samozrejme, dôležité je tu však aj čosi iné. Nejedna šetrná gazdinka, ktorá žehlí v izbe, si náhle spomenie, že buď ona sama alebo jej ratolesť nechala porozsvecované v kuchyni i na ďalších miestach a tak položí žehličku a ide zhasínať. Neuvedomuje si pritom, že zehlička môže za ten čas spotrebovať niekoľkodesaťkrát viac elektrickej energie, než tá žiarovka či žiarivka. Z toho vidno, že šetriť v domácnosti sa dá na každom kroku, ale treba to robiť vždy s rozumom."

* Viackrát sme spomínali žiarovky a úsporné žiarivky. Možno by nebolo od veci vysvetliť niektoré rozdiely nielen z hľadiska spotreby elektrickej energie.

"Človek, ktorý chce ušetriť, si namiesto 100-watovej žiarovky kúpi úspornú žiarivku, ktorá má neporovnateľne menší príkon. Avšak vždy treba zobrať do úvahy aj iné faktory, nielen ten, že napríklad v reklame deklarovaná povedzme 20-watová žiarivka dáva toľko svetla ako stowatová žiarovka. Prihliadnuť treba aj na farbu svetla."

* Ja si ešte zo starých čias pamätám, keď sa napríklad v úradoch a školách húfne montovali klasické žiarivkové trubice, ktoré neraz spôsobovali bolesti očí a hlavy. Zvlášť vypuklé to bolo v základných školách, rodičia sa sťažovali, no často sa nič nedialo.

"Treba povedať, že spomínané klasické žiarivkové svietidlá mali jednak studenšie svetlo ako žiarovky a navyše dochádzalo tam aj ku kmitaniu svetla, ktoré spôsobovalo značnú únavu zraku, ako aj k stroboskopickému javu (k zdanlivému zastaveniu točiacich sa súčastí strojov a zariadení), čo najmä vo výrobných prevádzkach mohlo pri nesprávnej inštalácii zapríčiniť aj vážne úrazy... Pri dnešných moderných, tzv. kompaktných žiarivkách spomínané kmitanie eliminuje elektronický predradník. Ale toto je téma na jeden samostatný rozhovor. Dôležité je ešte to, že spomínané kompaktné žiarivky sa vyrábajú, ako som už uviedol, so závitom do bežnej žiarovkovej objímky, majú však spravidla iný tvar a iné rozmery ako žiarovky. Neraz ide o rôzne atypické tvary a "špirály" viac či menej sa líšiace od klasickej žiarovkovej "hrušky" a navyše neraz sú aj dlhšie a tak sa často nezmestia do klasického svietidla (stropnej lampy a podobne). Aj toto treba pri nákupe brať do úvahy."

Autor: prf

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 373
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 518
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 306
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 353
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 957
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 513
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 084
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu