Séria prednášok na košických školách pomáha predchádzať tragickým úrazom pri kontakte detí so psom
Košice - Základná škola na Masarykovej ulici sa včera pripojila k pätnástim pred ňou, kde mohli žiaci zhliadnuť prednášku, ktorá je zatiaľ, zdá sa, výsadou Košíc. Práve vďaka tunajšej Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (U.V.P.), ktorej aktivistka Mgr. Dana Tóthová si zobrala za svoje prevenčné ukážky vzťahu človek - pes.
"Už v máji sme kontaktovali všetky košické stredné a základné školy. Pedagógovia spočiatku reagovali zdráhavo, predsa len ide o čosi nové, nezaužívané. No po veľkom ohlase, ktorý sme zožali doteraz na vyše pätnástich základných a stredných školách na Terase, KVP a Furči, sa nám ozvali riaditelia s prosbou o spoluprácu na ďalších štrnástich školách v meste," hovorí Dana Tóthová.
Záujem detí o zvieraciu etológiu v praktickom prevedení, ktorá sa mimochodom v rámci prírodovedných predmetov bežne vyučuje vo svete, sme napokon mohli vidieť na vlastné oči. V telocvični na ZŠ Masarykova sa zhromaždeili žiaci oboch stupňov, ktorých zaujala pútavá ukážka výcviku a výchovy psa. Filozofia celej série týchto akcií je však hlbšia, jedným z pozitív je prevencia pred veľkým počtom detských úrazov vzniknutých najmä z nevedomosti a nesprávneho chápania správania sa zvierat.
"Základným pravidlom je cudzieho psa nehladiť. Ak to predsa len chceme robiť, spýtame sa majiteľa, či môžeme. Ak dovolí, pristúpime k psovi s rukami voľne pri tele a pomaly, bez prudkých pohybov psíka pohladíme po hrudi či labke. Nikdy sa k nemu nepribližujeme zozadu a nehladkáme ho zhora po hlave," odznelo na prednáške s následnou ukážkou, kedy si bezpečný prístup mohli žiaci v praxi vyskúšať.
"Najčastejšie ignorovaným faktom zo strany ľudí je, keď sa pes obráti na odchod, čím nám dá najavo, že naša prítomnosť mu je nepríjemná. Akékoľvek násilné zadržiavanie a prejavovanie náklonnosti môže mať zlé následky. Psíka treba rešpektovať, učíme to už deti, ktoré do určitého veku nerozoznávajú, čo je pre psa bolestivé, nevnímajú jeho negatívne reakcie. Vedieme ich tak k tolerancii a zodpovednosti za svoje správanie. A práve ukážka výcviku a poslušnosti psíka má demonštrovať správny prístup k zvieraťu," dozvedeli sme sa.
Správny výcvik zvieraťa dieťa zvládnuť nemôže, preto by si mal každý rodič pred zadovážením psa uvedomiť, či je ochotný mu s tým pomôcť, venovať mu dosť času a financií minimálne na desať rokov. "Pretože len pes, ktorému sa venuje málo pozornosti, spôsobuje problémy. Naopak, dobre vychované zvieratko sa stáva verným a spoľahlivých spoločníkom," dodáva Dana Tóthová.
Okrem vlčiaka Džipa jej pomáha pri ukážke perfektne vycvičená fenka Tina, ktorá sa do U.V.P. dostala z ulice, odchytená asanačnou službou v zúboženom stave. Podarilo sa ju vystrábiť z najhoršieho a vďaka bystrosti, ktorá jej nechýbala, aj vycvičiť na nenahraditeľného pomocníka pre telesne postihnutých ľudí či vozíčkarov. "Tina podáva všetko, čo spadne na zem. Donesie vám predmet, po aký ju pošlete, mobil či pero. Je to príklad toho, ako sa môžu opustené zvieratá, ktoré opätovne prichýlime, stať nielen oddaným spoločníkom, ale ešte i pomôcť tým, ktorí sú na to odkázaní. Cvičiť opustené zvieratá je jednou z ideí U.V.P., žiaľ, Košice nedisponujú útulkom. Množstvo túlavých zvierat je preto utrácaných a možnosť novej šance tak stráca psík aj človek, ktorý môže mať z jeho prítomnosti osoh," vysvetľuje Dana Tóthová.
Cez skutočné tragické príbehy opustených zvierat deťom na prednáške približuje dôležitosť zariadenia, akým je útulok. Mnohé z nich nevedia, aký osud tieto zvieratá, za ktoré sme zodpovední, čaká na ulici. "Po našich ukážkach pochopia, že pes je živý tvor so svojimi potrebami. Našu zodpovednosť zaň i za bezpečnosť okolia zaručuje jeho správny výcvik. Aj keď psíka nechováme, je v našom záujme pri kontakte s ním poznať jeho reakcie a vedieť sa primerane správať. Ak si toto deti z našich sedení odnesú, má naša snaha určite svoje opodstatnenie, ktoré sa musí odzrkadliť i v praxi," dokončí predsedníčka U.V.P.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.