Korzár logo Korzár
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

"Niečo by som pre teba mal," riekol Eichler Košťálovi a za tri dni zmenil český klenot - Sparta Praha - majiteľa

Praha Pohoda, vzájomná úcta, rešpekt a duch dôvery týmito slovami by sa dala azda najlepšie charakterizovať situácia vo futbalom klube AC Sparta

Praha. V Košiciach, či v Prešove môžeme o niečom takom len snívať. Za všetkým treba hľadať jediného človeka, prezidenta klubu Vlastimila Košťála, ktorý sa obklopil fundovanými odborníkmi a Sparta sa čoraz viac stáva väčším a väčším pojmom v Európe. Nakoniec, najlepšie to vystihuje súčasná situácia. Rudí sa prebojovali do druhej fázy Ligy majstrov a už zajtra privítajú Real Madrid! Keď sme už pri najprestížnejšej klubovej futbalovej súťaži, stojí za zmienku, že šéf AC Sparta nešiel po poslednom zápase prvej fázy s Bayernom Mníchov (0:1) hneď do postele. Nelenil, sadol si pred internet a na základe ratingových bodov si skúsil namodelovať skupinu. Z prvých troch košov si vybral Juventus, Nantes a Galatasaray. Nakoniec bolo všetko opačne a Sparte prisúdil žreb Real Madrid, FC Porto a Panathinaikos Atény. S prezidentom AC Sparta V. Košťálom sme sa porozprávali po zápase s Bayernom Mníchov. Jeho myšlienky síce nie sú novátorské, no u nás ešte stále dosť pília uši, a len podľa nasledujúcich riadkov vidieť, ako sú naši západní susedia pred nami futbalovo, morálne, obchodnícky a hlavne odborne.

V súčasnosti prežíva Sparta azda jedno z najúspešnejších období v histórii.

"Samozrejme, Liga majstrov je sviatok. My sme tohto roku do nej vstupovali s tým, že sme nemali overený na medzinárodnej úrovni káder a realizačný tím, aj napriek tomu, že sme zohrali dva prípravné zápasy, ktoré by nám mali nastaviť určité zrkadlo bol to Fulham a Lyon. Ozajstný test na ostro prišiel až v základnej skupine. Sme nesmierne šťastní, že sme to zvládli, navyše spôsobom, ktorý vzbudil rešpekt. Je to dôležité do druhej fázy súťaže, že sa na vás súperi netešia, ale pripravujú sa na vás. Od začiatku potom ten zápas vyzerá inak. Sparta zaujala Európu, podľa zahraničnej tlače viem, že Sparta nebola klubom, ktorý by si súperi priali do druhej fázy Ligy majstrov do svojej skupiny. Ešte pred tromi mesiacmi to bolo opačne."

Aké ciele máte pred druhou fázou?

"Konkrétnou a prvoradou úlohou je zisk troch bodov. Sparta má v klubovom ratingu 40 bodov, a keď chceme predstihnúť Slaviu, ktorá bola historicky pred nami, vďaka úspešným štartom v Pohári UEFA potrebujeme práve tri body. Pred Slaviu by nás malo dostať 43 bodov a malo by to stačiť na to, aby sme v nasledujúcom ročníku kvalifikácie Ligy majstrov boli nasadení. Samozrejme, za predpokladu, že získame titul. Urobíme však maximum preto, aby sme v skupine skončili do 2. miesta. Je to pre nás veľká výzva, urobíme všetko preto, aby sa nám to podarilo. Pochopiteľne, najdôležitejší cieľ sme už dosiahli sme medzi 16 najlepšími klubovými celkami v Európe."

Sparta si získala rešpekt. Prichádzate do styku s viacerými manažérmi i prezidentmi, aký ohlas je medzi nimi na súčasnú hru i výsledky Sparty?

"V zahraničí nik neveril, že po predaji piatich hráčov základného kádra - keď sme po našom prevzatí potrebovali trochu klub skonsolidovať je možné v krátkom čase nahradiť týchto futbalistov. Hľadali sme vhodné typy hráčov, ktorí majú v sebe agresivitu a sú rýchlostne nadaní. Predovšetkým sme hľadali kľúčového trénera, ktorý s takýmito hráčmi chce pracovať. Keďže Ivan Hašek prijal ponuku Racingu Štrasburg, tak sa nám uvoľnil trénerský post. Rozhodli sme sa pre Jaroslava Hřebíka a dnes si trúfam povedať, že sme sa rozhodli správne."

Práve tréner Hřebík sa po neúspešnom začiatku v Sparte vyjadril, že dôležitým momentom bolo, že ste ho podržali. Čo tomu predchádzalo?

"Bol som a budem presvedčený o jeho trénerských kvalitách a jeho charakterovo-morálnych vlastnostiach. Samozrejme, nik z nás nie je dokonalý, išlo o fázu, keď tréner potreboval podporu. Potreboval ju ako človek a aj zo strany klubu a ja som bol pripravený mu ju dať. Verím tomu, že to bol rozhodujúci moment a dnes je všetko tak, ako má byť."

Posledný zápas v základnej skupine Ligy majstrov mal zvláštnu príchuť, lebo hoci už o vašom postupe do štvrťfinále bolo rozhodnuté, hostili ste Bayern Mníchov. Pre majiteľa Axel Diekmann, ktorý vlastní 95 percent akcií AC Sparta a fandí Bayernu to musel byť tak trochu rozpoltený zápas...

"Pre pána Diekmanna to bol, samozrejme, mimoriadny zápas tým, že žije v Bavorsku, ale nebol preňho rozpoltený. Jeho srdce jednoznačne bilo pre Spartu. Duel bol príjemný aj preto, lebo obaja sme vedeli, že Bayern i Sparta postúpili. Tým, že som sedel vedľa neho, tak viem, že bojoval za Spartu. Mal som sen, že uspejeme v zápase, nakoniec sa nám to nepodarilo, hoci výkon bol zrovnateľný a viac by zápasu slušala remíza. Pán Diekmann nebol sklamaný, keď sme po stretnutí robili menšiu oslavu v rátane hráčov, manželiek a obchodných partnerov, poďakoval hráčom a zablahoželal im veľa úspechov do ďalších bojov."

Aj ste si pred zápasom dali nejakú stávku s pánom Diekmannom?

"Je to zložité, lebo ja ako prezident klubu musím vždy veriť svojmu mužstvu. Aj teraz tak bolo, no hoci sme prehrali, nebol som sklamaný."

Vie sa v Nemecku, že práve pán Diekmann je majiteľom Sparty?

"Ja by som povedal áno, ale musíme vnímať, že Nemecko nie Česká republika, alebo Slovensko, je to veľká krajina, všetko sa točí okolo bundesligy a majú dosť starostí s vlastným národným mančaftom. Z pohľadu objemov vydavateľských domov sa Verlagsgruppe Passau pohybuje niekde na konci prvej päťdesiatky, takže to musíme vnímať tak, že podnikanie a osoba pána doktora Diekmanna má mimoriadne významnú úlohu v dolnom Bavorsku, ale z celonemeckého pohľadu samozrejme primeranú. Vie sa o tom, ale nie je to nejako preceňované."

Pri vašom nástupe do Sparty ste prišli s filozofiou, ktorá je vo vyspelých futbalových krajinách bežná, no v našich zemepisných šírkach ešte stále nezvyčajná. Začali ste zverejňovať prestupové čiastky a informujete verejnosť aj o tom, aká je ekonomická situácia v klube.

"Každý má určitú filozofiu riadenia firmy. Ja stojím v čele veľkých firiem prakticky 12 rokov, preto som toho názoru, že je treba pracovať otvorene, pretože to uľahčí spustu vecí. V Sparte úzko spolupracujeme i s verejnosťou a preto nie je nič jednoduchšieho, než s ňou zachádzať pravdivo. Ide len o to, aby sme ľuďom správne prezentovali informácie a vysvetlili im, prečo je niekto ochotný vydať, dajme tomu, miliardu, keď takáto suma peňazí by veľmi pomohla zdravotníctvu. Verejnosti treba len správne vysvetliť, že ide o súčasť šoubiznisu a že svet si je schopný týmto spôsobom tieto zdroje vytvoriť a sám si ich medzi sebe rozdeľuje. Keby si ich futbal nevedel vytvoriť, nikdy by ich nemohol prerozdeľovať a kluby by ich nikdy nemohli vyplácať. Ak je klub toho schopný a peniaze mu patria, nie je nič zvláštneho na tom, že sa potom hovorí o rôznych čiastkach. Táto otvorenosť je pre mňa ľahšia cesta a koniec koncov, si myslím, že to prospela i českému futbalu."

Prakticky od kedy predali VSŽ, a.s., Spartu stále lietali rôzne sumy. Môžete povedať, za koľko ste ju vlastne kúpili?

"Za 300 miliónov korún."

Pomohla vám ku kúpe Sparty i skutočnosť, že ste pred tým od železiarní kúpili regionálny denník Lúč?

"To bol kľúčový moment! S Gabrielom Eichlerom sme nadviazali priateľské vzťahy. Keď som od neho kúpil Lúč, tak mi povedal: ešte by som niečo pre teba mal. Po priateľskej debate som sa o to začal zaujímať, bolo o minútu dvanásť, lebo v pondelok končilo výberové konanie. V piatok sme sa o tom bavili, cez sobotu sme urobili ponuku, v nedeľu sme ju odovzdali a v utorok sme boli majiteľmi Sparty."

Keď sa teraz spätne pozriete dozadu, dá sa povedať, že to bol váš najlepší obchod?

"Je zložité povedať, či najlepší. Dá sa to však i takto povedať. Rozhodne to bol obchod, ktorý mi v úspešnosti urobil najväčšiu radosť."

Svojho času majitelia železiarni, ktorí vlastnili i 1. FC Košice kúpili Spartu, v súčasnosti zrejme registrujete, že 1. FC je vo veľkých problémoch. Možno sa onedlho bude hľadať niekto, kto by klub kúpil. Čisto hypoteticky, mali by majitelia Sparty záujem aj o 1. FC?

"Nie, nie, nie (smiech). Už to, že z vydavateľskej a polygrafickej brandže skočili do športu, tak už je veľký a hrdinský skok. Som veľmi vďačný pánovi doktorovi Diekmannovi, že bol rozhodnutý taký investment učiniť."

Silvio Berlusconi vlastní AC Miláno aj pre popularitu a politiku, Mohammed Al Fayed je vlastníkom anglického Fulhamu i kvôli nejakej spoločenskej dekorácii Egypťan v Anglicku. Potom sú rôzne biznismentské kruhy a podobne. Aký krok viedol súčasného majiteľa k tomu, aby sa odhodlal na niečo také?

"Sú tam dva faktory. Samozrejme, prvým je investorský, podnikateľský vložíte finančné prostriedky, pracujete a zhodnotíte ich. A druhý krok... Ešte niečo sme hľadali v českej republike, lebo som cítil, že ešte máme priestor niečo zvládnuť, ale naša pozícia na trhu bola natoľko silná, že sme už nemohli ďalej expandovať. Fotbal AC Sparta je taká značka a taký fenomén, že to bolo zaujímavé a keďže pracujeme s čitateľmi, abonentami, v Sparte zasa s divákmi, takže niekde sa to prepojuje. Naše skúsenosti z manažmentu i riadenia a ich aplikácia sa nakoniec ukázali ako vhodná. Toto spojenie som v tejto fázy videl a dnes je celý rad aktivít, kde sa snažíme prepojiť našich obchodných partnerov z vydavateľského biznisu, z partnermi Sparty."

Pred dvoma rokmi ste prišli na Spartu s tým, aby ste ju v prvom rade očistili od dlhov. Podarilo sa to?

"Áno."

Svojich predchodcov Macha i Rezeša ste kritizovali najmä za to, že mali veľa rečí a málo práce. Aký bol dlh po Rezešovi?

"700 miliónov korún."

Liga majstrov je veľmi lukratívna súťaž. Len za prebiehajúci ročník ste zarobili takmer 250 miliónov korún, nehovoriac o pol miliarde, ktorú ste dostali od Dortmundu za Rosického. Najnovšie sa hovorí o Jirkovi Jarošíkovi, ktorý by dokonca ešte mal tromfnúť i prestupovú čiastku za Rosického. Budete viac zvažovať prípadné ponuky? Pýtame sa preto, lebo po rekordnom prestupe Rosického za 25 miliónov mariek, onedlho zaňho núkal Inter Miláno Borussii rovnú stovku! Spozorneli ste pri tom?

"Absolútne nie. Samozrejme, stáť sa môže čokoľvek, ale jediné, čo verím, že sa mi nestane, že predám niekoho pod cenu. Musíme vnímať jednu vec, že prvý transfer z Českej republiky má svoje pravidlá, hranice. My sme ich prelomili. My sme urobili rekord nielen v Čechách, ale i v bundeslige! Bola to absolútne maximálne možná čiastka, ktorú sme boli schopní získať. Pochopiteľne, pri odchodoch z bundesligy, je iný odrazový mostík smerom do veľkoklubov. My musíme bojovať vo vlastnom prostredí. čiastka za Rosického bola naozaj mimoriadna."

Martin Hašek prestupuje za 1 150 000 mariek do Austrie Viedeň. Nie je to v jeho prípade tak trochu ústup z pozície? Sparta je totiž posledné roky ďaleko pred Austriou, ktorá na svoje úspešné časy už len spomína. Nemal Martin záujem prestúpiť do lepšieho klubu? Slovák Janočko prestúpil do Austrie za 4 milióny mariek.

"Austria hráča typu Martina Haška intenzívne potrebuje. V klube prebieha konsolidačný proces, vymenili manažment, zháňajú posily a Martin im nepochybne pomôže. Čo sa týka odstupného, zodpovedá odchodu hráča v tomto veku, to je v poriadku. Nakoniec, koľko rokov má Janočko...? Rešpektovali sme i to, že podmienky, ktoré ponúkali hráčovi, sú preňho mimoriadne. Sú momenty, keď musíte vidieť hráča, ako človeka, a keď hráč typu Martina Haška, ktorý pre Spartu urobil veľa, dostane takú ponuku, tak ja v sebe nemám silu a ani ju nechcem mať, zamedziť mu v odchode. Ja by som potom stratil dôveru kabíny a to nechcem."

Po ME v Anglicku prestupovali českí hráči, aj so Sparty, do Anglicka, Talianska, Španielska, Francúzska. Za posledné dva roky, čo sme si všimli prestúpili Beránek, Lokvenc, Gabriel, Rosický, Fukal prestúpili do nemeckých klubov...

"Samozrejme, je to dané i tým, že nemecký futbal poznám najlepšie. Na rozhraní Česka a Nemecka pracujem už 12 rokov. To je ten prvý, faktický dôvod, ale ja vám sľubujem, že ten ďalší transfer..., nakoniec Martin Hašek ide do Rakúska."

Ale to je stále germánsko...

"OK, dobre. Tak ja vám sľubujem, že ďalší prestup bude do Talianska, resp. Anglicka."

A čo príchody. Veľa sa hovorilo o Pavlovi Zavadilovi z Drnovíc, o ktorého mal záujem i Liberec. Dokonca sa spomínalo i spojenie dvojitý predaj.

"Zavadil k nám prestúpil z Drnovíc za 7 miliónov korún. Je to nádejný, perspektívny futbalista. Cena zodpovedá tomu, že nie je isté, či bude mať na to, aby sa presadil do základného kádra. Keď však bude na sebe pracovať... Hráč sa musí presadiť sám, v žiadnom prípade čiastka za transfer nezaručuje miesto v zostave. Nie je to tak a ani nikdy tak nebude."

Predstavitelia Bohemians sa vyjadrili, že útočníka Lukáša Hartiga, ktorý je u vás na hosťovaní práve z Dolíčka, si cenia na 90 miliónov. Čo na to hovoríte?

"Mám rád Bohemians, cením si prácu trénera Vlastimila Petrželu a obdivujem všetkých v klube, ako pri minimálnych nákladoch zvládajú produkovať špičkový futbal. Keď však zvládnu predať Hartiga za 90 miliónov, tak budem prvý, ktorý im k tomu bude gratulovať a budem rád."

Sparta teda asi tým záujemcom nebude...?

"Sparta za túto čiastku nekúpi v lige ani troch hráčov!"

Po víťazstve na Feyenoordu ste prišli do šatne hráčom poďakovať. Jiří Jarošík vám pripomenul , že pred sezónou ste im sľúbili klubový autobus, v sparťanských farbách. Bude?

"Už som ho objednal. Mali sme sedenie s hráčmi ohľadom vybavenia, lebo bude vybavený v tzv. mančaftverzii. Chceli sme vedieť, čo kde chcú mať, koľko miesta potrebujú kustodi na batožinu a podobne."

Sparta má pekný futbalový stánok typický kotol. Trochu na ňom špatia vysoké bezpečnostné bariéry. Nerozmýšľali ste, že ich odstránite? Alebo ešte nemáte až tak vychovaných fanúšikov?

"To nie je problém fanúšikov. Existuje predpis UEFA, ktorý, ak máme oplotenie, tak nám zjednodušuje bezpečnostné opatrenia. Dožijeme sa toho, že ho odstránime, táto verzia je však momentálne pre nás jednoduchšia."

Ekonomická síla pražských "S"

SPARTA

Majiteľ: nemecký mediálny podnikateľ Axel Diekmann, vlastní 95% akcií

Ročný rozpočet: 300

Náklady na hráčov, realizačný tím, manažment: 180

Príjmy zo vstupného: 13

Najväčší sponzori: Eurotel, Nike

SLAVIA

Majiteľ: britská investičná spoločnosť ENIC, vlastní 96,7% akcií

Ročný rozpočet: 120

Náklady na hráčov, realizačný tím, manažment: asi 90

Príjmy zo vstupného: 4

Najväčší sponzori: Carrefour, Adidas, McDonald´s

Pozn.: čiastky sú v miliónoch Kč.

Prameň: Týden

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 4. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 5. Bývanie v meste predlžuje život
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 9. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 10. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 860
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 351
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 668
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 414
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 267
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 080
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 039
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 867
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 591
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 456
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Starosta má aj kvôli manželke problém s poslancami i políciou, obec kolabuje

Nezákonne jej predal pozemok. Stiahol exekúciu, odvolanie, nepýta nájomné.

Starosta Ján Vincenčík.
Testovanie v Herľanoch.

Jedna rana do srdca. Priznala sa k vražde syna, dostala 16 rokov

Košický súd vyniesol rozsudok v aprílovom prípade z Michaloviec.

Daniela sa o chvíľu dozvie rozsudok.
Skládka na ulici Československého odboja.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vagovič: Jankovská taktizuje, ešte sa jej rozviaže jazyk

Kniha Vlastnou hlavou sleduje Ficov pád.

Novinár Marek Vagovič.
Moniku Jankovskú privádzajú na NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boris Kollár mal iný režim ako zvyšok Slovenska

Šéf parlamentu v piatok nemocnicu opúšťa.

Norbert Bödör chodil do centrály Smeru, priznal Fico

Fico zastáva Jankovskú aj po priznaní sa k machináciám na súdoch.

Predseda Smeru Robert Fico.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop