žobrák na tému terorizmus a médiá. Na druhý deň po jej odznení sa objavili prvé správy o prítomnosti antraxu vo vydavateľstve týždenníka SUN. Hrozby opäť nadobudli reálnu podobu. Zaujala ma publikácia, z ktorej Samo Kolár použil citáty. Išlo totiž o knihu, ktorú napísal pred niekoľkými rokmi. Tento absolvent politológie a žurnalistiky v chorvátskom Zagrebe, teraz pôsobiaci ako vedúci vydania v TV Global, sa témou terorizmu zaoberal už dávno pred útokom na WTC. Oslovila som ho preto v súvislosti s otázkami, ktoré vyvolávajú nepríjemné mrazenie.
Dva mesiace od teroristických útokov na WTA a Pentagón sa hovorí o ďalších možných akciách teroristov. V akej miere sú tieto hrozby reálne?
Zo strany Talibanu, ale aj samotného Usáma bin Ládina už neraz zazneli výzvy na svätú vojnu proti USA a na útoky na ich záujmy po celom svete. Rád by som poukázal na to, že sa v odborných kruhoch o terorizme hovorí aj ako o subsídii. Tento termín označuje podporu vojny. Jej prvoradým cieľom je deštrukcia a destabilizácia. Ak máme toto na zreteli, tak hrozby ďalších útokov považujem za veľmi reálne.
Čo tým vlastne sledujú?
Vyvolávanie politickej, hospodárskej a bezpečnostnej nestability a zvyšovanie nespokojnosti občanov - to sú prvoradé ciele, s ktorými rátajú teroristi. K nim určite môžeme priradiť aj snahu ekonomicky vyčerpávať ten-ktorý štát, ohroziť celkovú kvalitu ľudského života a v krajnom dôsledku aj samotné demokratické spoločenské procesy. Zapadá to do scenára, ktorého súčasťou je paralyzovanie štátnych bezpečnostných zložiek krajín, na ktoré teroristi útočia. Ich zablokovaním sa vytvára aj priestor na takmer nekontrolované pôsobenie rôznych kriminálnych živlov. V podstate za všetkým týmto je prítomná snaha po premiestnení moci z demokratických inštitúcii na ľudí pevnej ruky, na jedincov alebo skupiny, ktoré budujú moc na zásadách strachu a slepej poslušnosti.
Ako vidíte ďalšie či najbližšie dni a týždne?
Ideológovia terorizmu, po dvoch mesiacoch od útokov na Spojené štáty potrebujú silnú podporu stúpencov na celom svete. Vedia, že extrémistické sily, dokáže zmobilizovať iba ďalšia akcia, ktorá má byť dôkazom ich údajnej prevahy a zároveň slabosti a zraniteľnosti západného alebo vôbec demokratického sveta. Posilnenie protiteroristickej koalície, jej vojenské a politické úspechy, vnímajú ideológovia terorizmu ako veľké nebezpečenstvo a ohrozenie ich plánov. Preto je možné v rámci prípadných ďalších útokov očakávať aj rozšírenie arzenálu bio-teroru.
Pripomeniem, že ešte v roku 1996 experti z Harvardskej univerzity mali dôvody upozorňovať aj na nebezpečenstvo jadrového terorizmu. V súčasnosti tieto upozornenia považujem za zvlášť aktuálne. Teroristi očakávajú, že odporcov protiteroristického boja novými hrozbami presvedčia o jeho zbytočnosti. Mnohí totiž, aj v Európe a Amerike, podľahli naivnej predstave, že im treba dať pokoj a už nikto v demokratickom svete nebude ohrozený! Európske, ale aj skúsenosti z iných svetadielov potvrdzujú, že teroristi možno dočasne prerušia aktivity, na chvíľu sa stiahnu. Ale pre ich akcie je príznačná nepredvídateľnosť použitia sily a násilia. Činnosť naozaj prerušia iba vtedy, keď ich organizácie budú úplne rozložené.
Prečo početnejšie zásielky antraxu nasledovali až po začiatku odvetnej vojenskej akcie?
Neistota, panika a strach sú nástroje, s ktorými teroristi rátajú. Dá sa povedať, že sú to nástroje, prostredníctvom ktorých sa má vykonať nátlak na demokratické inštitúcie moci, aby sa pod tlakom verejnej mienky upustilo od boja proti tejto zákernej forme politického násilia. Na to, podľa môjho názoru, bolo treba poukazovať od chvíle, keď sme sa, inak veľmi správne, rozhodli začleniť do protiteroristickej koalície. Ak niekto mal ilúzie, že sa nás to netýka, nepozná podstatu ideológie terorizmu, alebo si myslí, že hodnoty, akými sú ľudský život, sloboda a dôstojnosť človeka nestoja za to, aby sme ich bránili,veľmi sa mýli.
Ale nie je doposiaľ dokázané, kto takéto zásielky rozosielal. Jestvuje dokonca teória, že ide o psychopatického vedca, ktorý využil úvahy o možnom použití antraxu.
Pravdou je, že nemáme jasné, preukázateľné dôkazy, že za poštovými zásielkami antraxu stoja islamskí fundamentalisti. Hoci sa zásielky antraxu mimo územia USA objavujú iba sporadicky, každému z nás dávajú na vedomie, že sa môže stať ich obeťou. Pritom tvrdia, že iba útočia na systém, že im ide o boj proti štátu.
Uvediem fakty, ktoré najlepšie potvrdia opak týchto tvrdení. Podľa dostupných údajov pred 11. septembrom 14 percent obetí teroristických útokov boli príslušníci takzvaných bezpečnostných zložiek štátu ( polície alebo ochranných služieb) či samotní teroristi. No až 60 percent boli bezbranní nič netušiaci ľudia a deti. Iba zvyšok predstavujú cielené obete. Pripomeniem, že psychika je najzraniteľnejším bodom každého človeka. Okrem potravín, vody a vzduchu človek snáď najviac potrebuje pocit bezpečia a istoty. Práve na to sa bezohľadne útočí antraxom ako biologickou zbraňou, ale nadovšetko hrozbou antraxom ako psychologickou zbraňou. Rovnako je možné, že sa aj tento arzenál rozšíri o ďalšiu zbraň, akou sú napríklad kiahne.
Teda pripúšťate, že môže byť za týmito zásielkami antraxu niekto iný a nie tie isté sily, ktoré zaútočili 11. septembra na USA?
Z dôvodov, o ktorých som hovoril, netreba vylúčiť ani možnosť, že je to dielo iných ideológov terorizmu. Možno sa dokonca dá tvrdiť aj o zladenom pôsobení niečoho, čo by som pomenoval "Teroristická internacionála". Nejde o žiadnu inštitucionalizovanú organizáciu, ale je isté, že pôsobenie extrémistov hocikde na svete povzbudí nepriateľov demokracie aj v iných krajinách. Bez ohľadu na to, kde pôsobia, medzi teroristami existuje mimoriadne veľká zhoda v cieľoch a metódach, ktoré používajú. Sú to atentáty, diverzie, explózie časovaných bômb, únosy, hrozby... Najčastejším miestom týchto akcií sú ulice a dopravné prostriedky / lietadlá, vlaky, autobusy/ a vôbec miesta, na ktorých sa zhromažďuje veľký počet bezbranných nič netušiacich ľudí. S týmito zákernými metódami sme sa v minulosti stretávali v Európe u zástancov takzvaného ľavicového terorizmu, a teraz u islamských teroristov. V rovnakej miere sú blízke stúpencom japonskej sekty Óm Šinrikjo, Kolumbijským eskadrám smrti, Tigrom tamilského I´lamu alebo militantným príslušníkom IRA a ETA. Nástroje teroristov sú, bez ohľadu na ich pôvod a miesto pôsobenia, rovnaké.
Ako sa dá vysvetliť, že sa okrem predstaviteľov štátu zásielky s antraxom najčastejšie dostávajú do médií?
Panuje všeobecná zhoda, že teroristi útočia na symboly a spoločenské hodnoty. Istým spôsobom média sú reprezentantom niektorých základných ľudských slobôd a práv. Predovšetkým mám na mysli slobodu prejavu a právo na informácie. Ak k tomu ešte pridáme prínos médií k formovaniu kritickej verejnej mienky a ich schopnosť vo významnej miere prispieť k ozrejmovaniu podstaty teroristických cieľov, schopnosť zmobilizovať verejnosť pri odmietaní terorizmu ako metódy politického boja, je pochopiteľné, že sa aj samotné médiá môžu stať terčom útokov. Dá sa povedať, že je v záujme teroristov umlčať ich, lebo tým sa vytvára priestor pre dezinformácie, neistotu a strach.
Na nedávnom stretnutí novinárov z Európy a Ameriky v rámci košického Medzinárodného festivalu mestských a lokálnych televízií, sme sa zhodli na tom, že si otázky terorizmu vyžadujú mimoriadne citlivý prístup. V krízových situáciách význam informovanosti stúpa. Nikto nemá právo občanov ukrátiť o pravdivé čiže dôveryhodné informácie. No predovšetkým potrebujeme zodpovedné informovanie, také, pri ktorom neurobíme nič, čim by sme ohrozili ľudské životy. Média by sa nesmeli stať ani propagandistami strachu. Nesmieme byť vtiahnutí do vytvárania psychózy všeobecného ohrozenia, budovania pocitu nebezpečného sveta, upodozrievania, nenávisti voči ľuďom inej viery a kultúry.
Ideológov teroru spája nenávisť. Nás musí spájať úcta k ľudskému životu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.