Percento stúplo z 1,9 v roku 1999 na 11,5 v prvých desiatich mesiacoch tohto roka. Prešovský kraj nie je výnimkou, ktorej by sa užívanie metamfetamínov nedotýkalo.
Druhého februára zadržala NPJ štvoricu mladíkov z Prešova, ktorí s pervitínom experimentovali v úzkom kruhu známych. Necelý gram drogy, ktorú Prešovčania nestihli „stiahnuť", im okrem obvinenia z nedovolenej výroby, prechovávania a distribúcie omamných látok, jedov a prekurzorov, zabezpečil aj desaťtýždňový pobyt vo vyšetrovacej väzbe, bez možnosti kaucie.
Siedmeho novembra sa NPJ podarilo chytiť mladého Prešovčana Dalibora L., ktorý spolu s Miroslavom B. z Vranova nad Topľou viezli 100 gramov tejto drogy do Košíc. Počas dômyselnej akcie zadržali policajti okrem dílerov aj „variča", 50-ročného Trebišovčana Jána K. Pri domovej prehliadke u neho zaistili kompletné vybavenie na výrobu pervitínu. Trojica bola za „perník", z ktorého sa dalo vyrobiť okolo tisíc „čiar", určených na jednu dávku obvinená, vyšetrovateľ podal návrh na ich vzatie do väzby. Následné rozhodnutie Okresného súdu Košice II šokovalo nielen verejnosť, ale aj samotných policajtov. Väzba bola uvalená len na najstaršieho člena drogovej trojky. Dvojica už v minulosti trestaných dílerov je stíhaná na slobode.
Podľa súdu zrejme nemôže ovplyvňovať svedkov a pokračovať v činnosti. Zarážajúce sú aj správy z prešovského podsvetia, ktoré hovoria o tom, že súdom nešpecifikovaná kaucia, bola vo výške stotisíc korún. Pre porovnanie treba uviesť, že v prípade „perníkového" prípadu v Prešove z apríla 1999, súd kauciu stanovil na 200-tisíc korún. Nevyhol sa jej v súčasnosti už podmienečne odsúdený Prešovčan Radoslav I., u ktorého polícia nenašla ani štipku bieleho prášku.
V súvislosti s novembrovou drogovou story prešovského podsvetia sme oslovili šéfa Národnej protidrogovej jednotky Igora Košťála. Rozhodnutie košického súdu odmietol komentovať, čo vyplýva aj z jeho postavenia. Naznačil však, že na adresu spomínanej kaucie a následného zmarenia policajnej práce iným štátnym orgánom by sa toho dalo povedať i viac...
Podľa slov Igora Košťála je Prešovský kraj v spojení s drogami na inej úrovni ako slovenský priemer. NPJ tu nezaregistrovala vážnejšiu formu organizovanej drogovej činnosti. Vo väčšine riešených prípadov sa na území kraja jedná o drobných pestovateľov marihuany a experimentátorov s inými drogami pre vlastnú potrebu. Kameňom úrazu je na východe Slovenska podľa Igora Košťála nedovolené obchodovanie s liekmi, dovážanými spoza východných hraníc. Neprítomnosť organizovaného drogového zločinu v Prešovskom kraji pripisuje šéf NPJ slabšej ekonomickej situácii obyvateľstva.
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.