Korzár logo Korzár
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Marián Hossa sa otáča chrbtom k vareniu

Marián Hossa - určite jedna z najväčších postáv slovenského hokeja v prestížnej NHL. Dvadsaťdvaročný krídelník tímu Ottawa Senators, člen elitného

prvého útoku. Rodák zo Starej Ľubovne Na svojom konte má zatiaľ 184 bodov za 84 gólov a rovných 100 asistencií. Mimochodom, je prvým Slovákom, ktorý v tomto ročníku NHL rozvlnil sieť súpera. Stalo sa tak na pôde "úhlavného rivala" Ottawy, Toronta a Marián Hossa prispel k víťazstvu 5:4. A to hrozilo, že by v tomto ročníku NHL nehral, problémy s rokovaniami o plate totiž jeho príchod do zámoria neustále oddiaľovali a tak si v drese Trenčína zahral aj slovenskú extraligu. Marshall Johnston, generálny manažér Ottawy, už mal pripravenú aj letenku na Slovensko. Sám sa chystal Hossu prehovárať a u Hossovcov sa už pri tejto príležitosti chladilo v chladničke pivo. Nakoniec Johnston nemusel cestovať, Hossa sa s klubom dohodol. A bez problémov sme sa s ním dohodli i my, takže vám môžeme ponúknuť pár faktov o populárnom Slovákovi. Ako sa vraví, priamo z kuchyne.

MT: K hokeju ho priviedol otec, inšpiroval Gretzky

Kto vlastne Mariána Hossu priviedol k hokeju?

"Rodičia. Mama, otec, hlavne otec," zamyslí sa Marián Hossa, ktorého otca Františka, bývalého skvelého obrancu, trénera a skauta určite nie je potrebné predstavovať. A predstavovať nie je potrebné ani idol krídelníka Ottawy Senators.

"Stále to bol Wayne Gretzky."

Chcel sa však jeden z najlepších Slovákov niekedy na hokej vykašľať? Trebárs v detstve, keď bolo potrebné ráno vstávať, nosiť vak s výstrojou, korčuľami, vystríhať sa radovánok, ktoré iní mohli vychutnávať (aj keď, hokejisti nikdy neboli svätcami, je potrebné podotknúť). "Hmmm, v detstve ani nie... Vtedy ma to strašne bavilo, jednak som rád chodieval na tréningy, jednak som s chalanmi rád chodieval na mládežnícke turnaje." Na počudovanie, horšie je to v súčasnosti, keď Marián Hossa zarába ťažké peniaze.

"Samozrejme, teraz už skôr. Po prvé, je to namáhavé, po druhé, je to biznis. Niekedy, keď sa nedarí mužstvu, vy sám ste na pokraji síl, tak máte chuť prestať. Na druhej strane si však v hlave neustále navrávate, že vás to musí baviť. Tak sa snažím, aby ma to bavilo, aj na tréningu do hokeja zapájam srandu a ide to lepšie."

Dodajme, že snom Mariána Hossu, je, akože ináč, vyhrať Stanley Cup a hokej chce hrať dovvtedy, kým mu to zdravie dovolí.

MT: Ak by Hosa nehral hokej, sedel by za počítačom?

Peter Bondra sa vyjadril, že ak by nehral hokej, živil by sa iným športom - futbalom. Ktorá iná športová hra by Hossu teoreticky mohla živiť? "Asi tenis. Ale neviem, či by som v ňom bol taký dobrý, ako v hokeji." Taký Švéd Forsberg by vraj bol rybárom, profesionálnym, Dominik Hašek učiteľom dejepisu (veď to aj vyštudoval...), bývalý kapitán LA Kings, teraz už hráč Colorada Rob Blake, golfistom...

Čím by asi bol Marián Hossa? "Mám ukončené Stredné odborné učilište železničné v Trenčíne, konkrétne počítače. Takže by som asi robil niečo v kancelárii pri počítačoch. Teda mal by som to robiť, ťažko povedať, či by som to aj robil. No... ja naozaj neviem," pokrčí v rozpakoch plecami. Predstavujeme si jedného z najproduktívnejších Slovákov v NHL, ako sa krčí za počítačom a prepočítava, či sa plnia plány...

Práve pri počítačoch sa však Marián Hossa dokáže perfektne odreagovať. "Kúpil som si playstation, hrám sa s ním dosť často..." Nič zo seriálov počítačových hier v štýle NHL 1999, NHL 2000, NHL 2001 však Hossovi nehrozí. "Ha, ha... Nie, to nie. Už by toho hokeja bolo veľa!" Škoda, bolo by to pekné: Hossa si do tímu zmenežuje Hossu, prikúpi si k nemu do útoku Jágra a Bondru a mastí. "Cha, cha, cha, naozaj by ma to nebavilo. Ani takto."

MT: Peniaze, rýchle autá a slovenskí policajti

Platy v NHL, v NBA, v MLS, vo futbale v západnej Európe, nie sú pre verejnosť žiadnym tajomstvom. Len u nás sa táto záležitosť drží pod akousi umelou pokrývkou. A tak našinec, keď číta, že tomu zdvihli plat o dvestotisíc dolárov ročne, tomu o pol milióna, húta. Na čo tie penieze tí enhaelkári míňajú? Zoberme si príklad. Marián Hossa. Za štyri roky 8,8 milióna dolárov. To je totiž znenie novej zmluuvy, podpísanej tesne pred štartom tohto ročníka NHL. Zaokrúhlime kvôli ľahšiemu počítaniu na deväť, veď Marián Hossa niečo zarobil už predtým (v minulej sezóne 675-tisíc USD), vynásobme krát päťdesiat. Aby sme to mali v korunách. Štyristopäťdesiat miliónov korún... Ťažko sa to píše, nie míňa. Vôbec, na čo Marián Hossa míňa najviac peňazí? "Ja som typ, ktorý veľmi nemíňa. Keď už, tak mojou slabosťou sú športové autá. Ale veľa ich nemám, nejako často si ich nekupujem," hovorí so smiechom Marián Hossa.

Na čom teda jazdí? "Na Slovensku na Mustangu, v Amerike som mal dvojdverový Mercedes, štyristotridsiatku." Na takých autách sa vraj ani nedá jazdiť pomaly... "Hmmm..." To je akože na znak súhlasu. A aký je vzťah Mariána Hossu a slovenských policajtov? "Je to celkom v pohode, ale nejakú protekciu nepoznám." Teda žiadne také: ááá, to ste vy, išli ste síce stoosemdesiat, ale podpíšte sa mi na kartičku pre syna a je to vybavené? "To teda nie. Ja som doteraz ani nejaké skúsenosti s policajtmi nemal. Len v Bratislave som mal v tomto roku nejaké šťastie. Chytili ma až dvakrát..." Najmä jeden prípad Mariána Hossu schuti pobavil. "Mal som platiť päťsto korún, spýtal som sa prečo, tak policajt povedal, že tristo. A ja že dobre." Hmm, zarábať 450 "melónov" a zjednávať sa o dvesto korún... Fakt nemíňa...

A predsa. Slováci v NHL vraj najviac míňajú na telefóny. Linky z Ameriky na Slovensko nestoja málo, rodičia, príbuzní, priatelia sú však na Slovensku. "Je to taký priemer," hodnotý Marián Hossa svoju "tarifu". Priemer - slovko u každého iné. Od takého Riša Zedníka sme vytiahli, že minie mesačne asi 17 tisíc Sk na telefóny. "On má sedemnásť tisíc? No, ja menej. Takých desať tisíc."

MT: Varenie? Radšej do reštaurácie...

Aj hokejisti sa musia stravovať, hoci pri kolotoči v NHL, najmä pri neustálom cestovaní a troch zápasoch počas týždňa na to naozaj niekedy nie je čas. Keď je tím na "away tour", teda na šnúre u súperov a na šnúre po hoteloch v rôznych mestách, stará sa o nich samozrejme klub. Keď sa hrajú dva - tri zápasy doma, je čas si i vyraziť. "Chodíme do reštaurácií dosť často, pravda, vtedy, keď u nás nie je mama. Strašne rád mám japonskú kuchyňu, konkrétne suši. V Ottawe je však aj česká, poľská a slovenská reštaurácia, zvykneme chodievať aj tam." Niečo také ako jedenie žiab sa vraj Mariána Hossu netýka. Hoci trebárs v takom Montreale, na severoamerické vzdialenosti "za rohom", už žijú žabožrúti. "Nie, to mi naozaj nehrozí," prekrúti očami nad predstavou žaby na tanieri. "Aj keď tá časť je od nás doslova cez most, kúsok..."

A nehrozí ani to, žeby si Marián Hossa navliekol kuchársku zásteru a niečo vyskúšal uvariť sám. Varenie je totiž pre Hossu neznámym pojmom. "Otáčam sa k nemu o stoosemdesiat stupňov! Ale na to ani nemám čas." Keď sme pri "svojpomocnom" varení, teda tzv. domácom jave, skúšame o trochu všeobecnejšie. Čo domáce práce? "Tiež sa zvlášť nepretrhnem, niekedy si poupratujem, ale to je asi všetko."

MT: Páči sa mu Julia Robertsová

Reštaurácie, autá, hokej... Marián Hossa má však rád aj kino. Je to jeden z jeho ďalších relaxov za "mlákou". Obľúbený film? "Myslím, že žiaden zvlášť obľúbený ani nemám. Ale z herečiek je to Julia Roberts či Sandra Bullock. A teda prípadne filmy, kde sú ony."

MT: Ideál? Jednoduchá baba

Mladý, úspešný, nie zle vyzerajúci, výborne zarábajúci. Ideálny. Aká je však ideálna žena Mariána Hossu? "Jednoduchá..." Julia Robertsová to teda asi nebude. Nasleduje naozaj hurónsky smiech: "Tie herečky sa mi teda páčia, fakt... Ale tým idolom má byť sympatická, jednoduchá baba." Ako je to teda s Mariánom Hossom a babami? "Number one! Je to dobré!"

Fajn, ale pýtame sa na to, či sa nejaká motá okolo vá, alebo či sa motáte vy? "Ja sa určite nemotám, mám priateľku," trochu na nás Marián zazrie, akože sme už príliš drzí. Vzápätí nám však svoju jednoduchú, ale ideálnu babu predstaví. "Volá sa Christie, je Kanaďanka a má 22 rokov. Je to brunetka, aj keď dosť často mení farbu vlasov. Bola v tomto roku so mnou na Slovensku asi mesiac a pol, poukazoval som jej krajinu, páčilo sa jej tu." A keď budú spoločné detičky? Bude hrať trebárs synátor ottawského senátora hokej? "Hmm, to neviem. Nútiť ich však nebudem."

MT: Čo je v živote férové?

Na záver otázka, ktorá v súvislosti s NHL a Slovákmi v nej našich fanúšikov trápi asi najviac. Čo ZOH 1992 v Salt Lake City? Kanadsko-americké kluby podľa všetkého hráčov na kvalifikačné kolo turnaja ochotne púšťať nebudú. Slováci majú problém. "Neviem, zatiaľ som s nikým konkrétne nerozprával. Bol by som rád, keby nás pustili, chceli by sme Slovensku pomôcť kvalifikovať sa na turnaj, ktorý bude určite veľkým zážitkom. Zatiaľ však neviem povedať, ako sa situácia vyvinie. Peter Šťastný robí všetko pre to, aby nás pustili. Keď nám to však zakážu, nič sa s tým nebude dať robiť." V tom prípade sa bude Slovensko musieť spoliehať v kvalifikácii na domácich, extraligových hráčov, hráčov z Európy, možno dvoch-troch zo zámoria. Môže to narobiť zlú krv... Slovensko postúpi, niekto bude musieť cestovať domov... "Bude to také... nefér. Ale čo je v živote fér, však? Mne sa ten systém tiež zdá byť blbý, ale čo sa dá robiť," dodáva Marián Hossa.

Oheň na ľade, na prvý pohľad flegmatik v súkromí. Ozaj, vie ho niečo rozhádzať? "Hmmm, neviem... Asi ľudia, ktorí mi klamú. To ma vie nahnevať!"

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Aká je chémia vôní
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 2. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 29 446
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 963
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 066
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 995
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 495
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 428
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 062
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 763
 9. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 7 522
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 490
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

ROZHOVOR

Pediatrička: Niekedy som očkovala na chrípku 600 detí za rok, teraz približne 50

Ľudia si zvykajú, že nemôžu behať za lekárom so všetkým.

Pediatrička Eva Ševecová.
Rozhovor

Archeológ: Hrady síce opravujeme, ale tie nežijú

Michal Keruľ chcel odhaľovať poklady histórie, teraz ich pomáha strážiť.

Michal Keruľ s rodinou.
Humenskí poslanci nájomnú zmluvu so spracovateľom ovocia neschválili.
Vrak pred rodinným domom začínajú úrady riešiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Potrebovali ísť k blízkym a nepustili ich. Neboli privilegovaní ako Kollár

Nemocnice väčšinou púšťajú príbuzných k zomierajúcim.

Šéfa parlamentu Borisa Kollára v nemocnici najviac navštevovala bývalá manželka Linda Rezešová. Na fotografii sú na plese v Opere v roku 2008.

Návštevy Kollára v nemocnici volajú po demisii

V druhom slede kandidátov na politický koniec sa tlačia glosátori.

Peter Schutz

Jazdenie na nákladných vlakoch nie je romantika

Amin Palma skáče na vlaky v Mexiku aj v Čadci.

Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.
 Presvedčí Kristen Stewart v úlohe princeznej Diany?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop