sviatky. Týmto problémom sme sa už pred časom v našich novinách zaoberali. V pondelok sa konalo na Okresnom súde Prešov pojednávanie pred trojčlenným senátom na čele s JUDr. Evou Strakovou.
Pojednávanie začalo vyhlásením zástupcu žalobcu JUDr. Zdenka Balberčáka, že oznámenie odborového zväzu zo dňa 22. júna 2000, o tom, že berie žalobu späť nebolo podpísané oprávnenou osobou. „Trváme na podanej žalobe v plnom rozsahu, nakoľko nedošlo k mimosúdnej dohode," uviedol žalobca, pričom poznamenal, že dvakrát sa (neúspešne) uskutočnilo jednanie medzi zástupcami odborov a DPMP. Podľa jeho slov sa vyriešenie tohto sporu bude dotýkať 83 vodičov, aj keď nie všetci podali žalobu kvôli jej neúplnosti a časovej tiesni.
Podľa zástupkyňa žalovanej strany JUDr. Zdenky Železníkovej, trvajú na stanovisku, že „žaloba nespĺňa náležitosti dané občianskym súdnym poriadkom". Ako konkretizovala, v samotnej žalobe je uvedené, že zamestnanci žiadajú mzdu a príplatky, pričom v petite žaloby sa zas hovorí o náhrade mzdy za sviatky. „Nie je možné, na základe takto uvádzaných skutočností, sa kvalifikovane vyjadriť."
Žalobca trval na tom, že žaloba je zrozumiteľná. Tiež zdôraznil, že v predložených materiáloch je uvedené, za aké obdobie vodiči „žiadajú priznať náhradu mzdy za sviatky, ktoré im žalovaný do 27. 3. 1997 uhrádzal a od 28. 3. 1997 prestal uhrádzať." Zároveň rozšíril žalobu o priznanie úroku 17,6 percenta od uvedenej doby. Obhajkyňa trvala na tom, že je rozpor medzi petitom a žalobou a žiadala odročenie. Uviedla tiež, že na základe previerok z kontrolných orgánov má za to, že zamestnávateľ neporušil v mzdovej oblasti zákonník práce, kolektívnu zmluvu, ani ďalšie právne predpisy.
K slovu sa dostali aj samotní vodiči. „V roku 1996 som bol predsedom odborov. Koncom roka sme mali s vedením dopravného podniku jednanie o zvýšení tarify mzdy, no nedohodli sme sa. Schyľovalo sa ku štrajku," začal svoj popis udalostí vodič Jozef Dia, ktorý pracuje v DPMP od roku 1978. K štrajku síce z dôvodu nedostatku financií nedošlo, no podľa Diových slov „zamestnávateľ nepreplácal z pomsty časti zamestnancov sviatky". Ako podotkol, do Veľkej noci 1997 náhradu mzdy za sviatok DPMP vyplácal, no potom prestal. „Ako predseda odborovej organizácie som poukazoval na znenie kolektívnej zmluvy, riaditeľ náš návrh odmietal, respektíve poukazoval na rozhodnutie predstavenstva." J. Dia dodal, že iniciovali kontrolu na preskúmanie vyplácania náhradnej mzdy za sviatky, no tá bola „o ničom". S jej výsledkami prejavili odborári ústnym spôsobom nespokojnosť. Taktiež označil za diskrimináciu preradenie na krátky trolejbus, za ktorý je nižšie ohodnotenie (vychádza to zhruba na tisícku mesačne menej). „Možno by som na tom krátkom troleji jazdil dodnes. Zhodou okolností sme sa však v 98-om so Štofanom dostali do dozornej rady, tak nás od 1. septembra 1999 vrátili naspäť," povedal na dôvažok Jozef Dia. Jeho slová potvrdili aj ostatní zamestnanci DPMP. Už spomínaný Ján Štofan napríklad poukázal na to, že kontroly z okresného a krajského úradu práce boli v rozpore so stanoviskom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Podľa jeho slov im vedenie podniku počas vyjednávania o kolektívnej zmluve odporučilo: „Ak trváte na tom, že máte nárok, súďte sa."
Počas pojednávania vyvstala otázka, či sú alebo nie sú vodiči v nepretržitej prevádzke. Ak áno, tak zrejme nemajú nárok na náhradu mzdy. Tú však podľa ich slov ostatní zamestnanci dopravného podniku dostávajú, pričom dielenskí pracovníci sú v rovnakej prevádzke ako vodiči. Ďalšou otázkou je presné vyčíslenie navrhovanej výšky odškodnenia. Pojednávanie bolo odročené do februára budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.