teplo sa tak v domoch Svitanov postará, tak ako doteraz, Chemosvit a. s., respektíve jeho dcérska spoločnosť Energochem, ktorá je producentom a distribútorom tepla. Poslanci odmietli návrhy vlastného, etážového kúrenia a takisto vykurovanie za pomoci plynových zdrojov zabudovaných v každom objekte.
Obyvatelia podtatranského mestečka, napojení na doterajší systém centrálneho vykurovania platia za gigajoul (GJ) tepla 420 korún. V porovnaní so susedným Popradom je to takmer o tretinu viac. Dôsledkom vysokej ceny tepla je nevýhodný paroplynový cyklus. Cenu znásobuje aj nedokonalá izolácia a opotrebovanosť rozvodných potrubí. Z viacerých vypracovaných návrhov odporučila komisia poslancom schváliť projekt vypracovaný firmou Energoprojekt. Ten hovorí, že najvýhodnejšie je nakupovať teplo priamo z Energochemu prostredníctvom domových odovzdávacích staníc. Na rekonštrukciu existujúcich primárnych a sekundárnych rozvodov bude potrebných 38 miliónov korún. Podľa informácií riaditeľa Energochemu Petra Ferjenčíka, producent tepla sa bude na investícií podieľať čiastkou osem miliónov korún. Na zvyšok si mesto, respektíve Mestský podnik bytového hospodárstva služieb (MPBHS) zoberie úver.
Dôležitou bude pre občana cena tepla. Tá by sa podľa prepočtov mala pohybovať od 330 do 390 korún. Predpokladom na takýto vývin ceny je však finančná spolupráca samotných obyvateľov a majiteľov budov na vybudovaní odovzdávacích staníc. "V desať poschodovom paneláku je potrebné vybudovať odovzdávaciu stanicu za 300 tisíc korún. Ak v ňom žije 30 rodín, náklady na jednu rodinu vychádzajú na desať tisíc korún. V tomto prípade by mohla byť cena za GJ tepla okolo 320 korún," konštatoval riaditeľ Energochemu. V prípade nižšej finančnej spoluúčasti bude cena za GJ úmerne stúpať.
Zmluvné vzťahy medzi mestom Svit a Energochemom by mala zastrešiť dvojrámcová zmluva. "Doteraz sme s mestom uzatvárali zmluvu o dodávkach tepla vždy na jeden rok. Po rekonštrukcii sa uzatvorí dlhodobá zmluva na 10 až 15 rokov, s tým, že každý rok sa bude meniť cenová doložka," uviedol pre Tatranský denník P. Ferjanček. Mimo centrálneho vykurovania je vo Svite už takmer tretina bytových a domových jednotiek a ich počet sa neustále zvyšuje. Riaditeľ Energochemu potvrdil, že v prípade záujmu o opätovné napojenie nebude problém takýto proces zrealizovať. "Počítali sme aj s istými rezervami," dodal P. Ferjanček.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.