pallotínov. Tí jeho návrh začali realizovať. V prvotnom projekte bola plánovaná o čosi väčšia stavba. Základy boli hotové a konci roku 1996. Posvätil ich biskupa F. Tondra za účasti Predstaveného pallotínov z Ríma. Za stavbu, ktorá odvtedy pomaly rastie, je v súčasnosti zodpovedný pán farár Piotr Lasota zo Spoločnosti katolíckeho apoštolátu (SAC). Na technickú stránku a údržbu dozerá výpomocný duchovný v smižanskej farnosti Arkadiusz Grzeszczyk zo SAC, ktorý kolaudáciu novej stavby odhaduje na prvú nedeľu po Veľkej noci v roku 2002, teda na Sviatok božieho milosrdenstva. Našim prianím je, aby sa od tohto dňa v kostole už mohli slúžiť bohoslužby. To však neznamená, že stavebné práce budú stopercentne skončené, upozorňuje A. Grzeszczyk.
Stavba kostola bude teda pravdepodobne trvať šesť rokov. Výpomocný duchovný v tom však nevidí žiaden problém. Samozrejme, že každý by chcel, aby bol kostol hotový čo najskôr. No keď nad tým hlbšie pouvažujete, uvedomíte si, že takáto stavba si žiada dlhší čas a väčšiu trpezlivosť. Nie je to rodinný dom, ktorý sa dá, ak je za čo, postaviť veľmi rýchlo. Nový Boží stánok v Smižanoch sa stavia vďaka milodarom a dobrovoľným príspevkom veriacich predovšetkým z farnosti Smižany, no i z celého Slovenska. Prispeli naň i charitatívne organizácie zo zahraničia. Kostol síce stojí na území Spišskej Novej Vsi, no patrí do farnosti Smižian, upresňuje A. Grzeszczyk.
Nový rímskokatolícky kostol by mal mať v hlavnej lodi štyristošesťdesiat miest na sedenie, na chóre stodeväťdesiat. Miest na státie na chóre i hlavnej lodi bude deväťstotridsať. Celková kapacita kostola teda bude tisíc päťstoosemdesiat miest. Samotná farnosť v Smižanoch má dvanásťtisíc ľudí, z toho je, podľa slov A. Grzeszczyka, pri sčítaní sídliska i samotnej obce, desaťtisíc veriacich, ktorí budú tento kostol pravidelne navštevovať.
Treba dodať, že ide o kostol Božieho milosrdenstva. Farnosť Smižany je známa na celom Slovensku. Práve odtiaľto sa šíri úcta k Božiemu milosrdenstvu, tak ako to nám veriacim odovzdala Svätá Faustína Kowalska, pokračuje vo svojom rozprávaní zástupca SAC. Jedným dychom dodáva, že centrálnym miestom úcty k Božiemu milosrdenstvu nie len pre obyvateľov Smižian a Spišskej Novej Vsi, no pre veriacich z celého Slovenska.
V súčasnosti má výpomocný duchovný vo farnosti k dispozícii niekoľko návrhov interiéru kostola. Architektúru vnútrajšku novostavby však pravdepodobne zveria rehoľnej sestre z Poľska. Zatiaľ sme sa nerozhodli, aká bude konečná úprava. No jednotlivé prvky budú korešpondovať s poslaním kostola o ktorom sme už hovorili. Podľa predstáv zástupcov SAC by mal byť buď v hlavnej časti kostola nad oltárom alebo na inom dobre viditeľnom mieste veľký obraz milosrdného Ježiša.
Na prvú svätú omšu chcú predstavitelia smižanskej farnosti pozvať všetkých veriacich, teda nielen tých, ktorí sa na stavbe Božieho stánku priamo podieľali. Neplánujeme však slávnostné posvätenie kostola. To bude až vtedy, keď bude hotový i interiér.
Otcom myšlienky pozvať sem poľských pallotínov, no nie ako kňazov a farárov, ale ako zástupcov rehole, bol tiež biskup František Tondra. Chcel tak, podľa slov A. Grzeszczyka znova vybudovať rehoľný život, ktorý bývalý režim na Slovensku zničil. Zástupcovia pallotínov prišli, aby cirkev mala na Slovensku podporu reholí. Zatiaľ sú v Smižanoch len poľskí pallotíni, no na budúci rok bude vysvätený za pallotínskeho kňaza i prvý Slovák, ktorý teraz študuje v Poľsku.
Šesť rokov je dlhý čas. Preto A. Grzeszczyk odkazuje všetkým veriacim i neveriacim, ktorí majú akékoľvek otázky týkajúceho sa novostavby, aby sa obrátili na Farský úrad. Na všetky odpovedia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.