socialistického premiéra. Exbratia Česi si môžu gratulovať, že po voľbách (máj-jún 2002) ohlásil odchod do dôchodku; nikto väčšmi, ako práve tento pán, sa nepričinil o pozdvihnutie politických mravov v ČR na pravú "slovenskú" úroveň. Až tak, že sme v tejto oblasti, rozdelenie-nerozdelenie, vskutku na nerozoznanie.
"Praha nepripravuje pre Slovákov víza"; "Slováci nebudú potrebovať víza do ČR"; "Zeman víza neriešil, nechal ich ministrom". Takto a podobne bombasticky zvestovali hlavnú tému stretnutia Dzurinda - Zeman titulky včerajšej tlače. Jeden aby neveril očiam - aké víza?? O zavádzaní vízového režimu medzi SR a ČR predsa na Slovensku nikdy počuť nebolo.
Zásluhou premiérskeho summitu sme teda načuchli k problematike, o ktorej vypisuje česká tlač mesiace; medzi rezortmi vnútra a zahraničia oboch krajín prebiehajú už od januára rokovania o štandardizácii hraničného režimu. K tomu tlačí obe strany Európska únia, ktorá v príliš priestupnej SR-ČR čiare vidí dvojnásobné bezpečnostné riziko - migranti plus organizovaný ruskojazyčný zločin. Nedorozumenia stále existujú, rokovania medzi ministrami vnútra pokračujú aj zajtra.
Kam smerujú? Bez ohľadu na to, čo nám včera a predvčerom porozprával Zeman, aj v tej "mäkšej" alternatíve sa zakáže voľný prechod hranice, vysoko pravdepodobné sú tzv. pobytové (pracovné) víza a uzavretie tých cestných priechodov, na ktorých nie sú vybudované hraničné kontroly. Ba dokonca je z českej strany stále otvorená aj možnosť, že padne i premávka na občianske preukazy, hoci toto Zeman v Bratislave doslova poprel. A aby sme boli úplne v obraze: Opatrenia typu "rozšírenie malého pohraničného styku", resp. "otvorenie nových priechodov", ktoré Zeman avizoval, sú práveže typické zmierňovacie kroky pre obyvateľov žijúcich priamo v hraničnom pásme, ktorí by inak následky sprísnenia ťaživo pocítili. Azda v jedinom Zeman neblufoval - ťažisko opatrení bude skutočne namierené proti občanom tretích krajín.
Česká strana zároveň zvažuje aj variant, že SR sa do únie nedostane v prvej vlne rozširovania; preto rezort ministra Grossa pripravuje štandardizáciu aj v striktnejšej alternatíve, ktorej podrobnosti ale tají. Znamenala by však v podstate klasický "schengen", teda veľmi tvrdý režim. To nie je žiadna domnienka, ale overené fakty.
Iná káva sú však víza. Ak Zeman v pondelok do očí Dzurindovi i slovenským médiám tvrdil, že "pojem vízová povinnosť rozpútali novinári", ide o nebotyčnú LOŽ. To sa žiada zdôrazniť preto, lebo tento nezmysel bol - bez akejkoľvek protiodozvy - citovaný všetkými slovenskými médiami. Bol to totiž Miloš Zeman osobne, ktorý sa začiatkom októbra na prednáške v berlínskej Dresdner Bank pred nemeckým publikom vyťahoval, že "V RÁMCI VSTUPU DO EÚ SME PRIPRAVENÍ ZAVIESŤ SO SLOVENSKOM VÍZOVÚ POVINNOSŤ". Ak sa teda fámy zviezli na Slovensko spolu s českým premiérom, je to iba a len jeho robota.
Pokiaľ ide o novinárov, teda českých, tí po senzačnom Zemanovom vyhlásení vzali útokom jeho hovorcu i kompetentné osoby na českom MZV i vnútre. Získali od nich však iba vyhýbavé odpovede: "Nemá cenu bavit se o hypotetických situacích" (hovorca Rouček); "Ještě není o ničem rozhodnuto a navíc je to velmi citlivá otázka" (tlačový odbor MV); "Tyto záležitosti musí nejdříve projednat odborníci a teprve potom to může jít tiskem" (vedúca odboru pre záležitosti EU na MZV Rheinischová), atď. Takže tak - vysvetlenie je iba jedno: Nižší úradníci kryli premiéra, ktorý, ako má vo zvyku, v Berlíne opäť trepal do vetra.
Štandardný vízový režim so Slovenskom totiž Česi už dosť dobre zvažovať nemôžu bez toho, aby riskovali konflikt s EÚ. Ak sa aj totiž stanú členmi únie skôr ako SR, musia pristúpiť k bruselskej dohode ministrov vnútra EÚ z marca tohto roku, ktorá zaradila SR (spolu s radom ďalších štátov) na tzv. bielu listinu bezvízových krajín. Zároveň táto dohoda zjednocuje režimy styku pre všetky členské štáty EÚ, čo v praxi znamená, že ak má byť v budúcnosti s ktoroukoľvek krajinou z "bielej listiny" opäť zavedený vízový režim, musí zmenu odhlasovať kvalifikovaná, dvojtretinová väčšina v Rade ministrov. A potom by platil zmenený režim nielen pre navrhujúcu krajinu, ale celú zónu EÚ.
To je jednoduchý, ale kľúčový dôvod, prečo ČR nemôže SÓLOVO zavádzať víza pre SR, aj keby sa cez zelenú čiaru valili regimenty migrantov a zločincov. (Napríklad Belgičania nám už pri aprílovej vlne rómskych exodov nemohli svojvoľne obnoviť víza práve z titulu tejto dohody, aj keď veľmi chceli).
Zeman klamal v Mníchove a klamal i v Bratislave, lebo klame neustále. Častejšie ako Dzurindu i vlastnú manželku dohromady vidí totiž český premiér becherovku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.