centrum oceliarskej firmy U. S. Steelu.
"Bola to vyslovene pracovná cesta, doslova nabitá bohatým program. Začínali sme skoro ráno a končili neskoro v noci. Absolvovali sme dve oficiálne prezentácie mesta pred malými a strednými podnikateľmi Pittsburghu, kde sme im predstavili projekty priemyselných zón, možnosti podnikania v Košiciach a to, čo im vieme ponúknúť aj z hľadiska kapacity kvalifikovanej pracovnej sily. Bol som milo prekvapený, ako sú Košice v Pittsburghu známe. Slovensko pre Pittsburgh znamenajú Košice," informoval o pracovnej ceste po návrate primátor Z. Trebuľa.
S primátorom Pittsburghu sa dohodli na spolupráci medzi kultúrnymi inštitúciami, školami, univerzitami. Ako Z. Trebuľa zdôraznil, v Pittsburghu sú pripravení poskytnúť štipendium našim vysokoškolákom, sprostredkovať aj výmenu profesorov.
"USX má v Pittsburghu stále silnú pozíciu, sídli v najvyššej budove, ktorá patrí medzi päť najvyšších v USA. V 70-tych rokoch utlmili svoju činnosť absolútne. Dnes už oceliarstvo v Pittsburghu neexistuje, avšak USX sa podieľa na riešení tzv. hnedých zón, t. j. rekultivácií priemyslom poškodených území. Jeden deň programu sme sa venovali práve tomuto problému, zúčastnili sme sa na veľkej konferencii. Predstavte si, že pri sútoku dvoch riek v dlžke 15 kilometrov boli kedysi oceliarne. Na bývalých haldách, takých, aké máme v Košiciach za železiarňami, sa tam po rekultivácii stavajú sídliská a rodinné domy. Ide však o obrovské investície, na ktoré na Slovensku nemáme," povedal ďalej Z. Trebuľa, ktorý sa v USA dohodol na zorganizovaní podobnej konferencie v Košiciach, na ktorej by sa chcel špeciálne venovať riešeniu košickej hnedej zóny, vyprahnutému areálu bývalej magnezitky.
"Investícia do košických železiarní je hodnotená výnimočne. Sú v zložitej situácii, majú tam hospodársku recesiu, pohybujú sa v červených číslach. Košice im vlastne tvoria zisk, a aj keď tu tiež začína recesia, rozdiel v hodnote pracovnej sily je taký výrazný, že aj keď nebudú zarábať až toľko, stále budú zarábať na Slovensku dobre. Ani nehovorím o rozdiele v platoch kvalifikovaných odborníkov tam a na Slovensku, možno ide až o desaťnásobok," doplnil Trebuľa ďalšie poznatky.
V oblasti Pittsburghu žije zhruba 400-tisíc ľudí, ktorí sa hlásia ku Slovensku. Slovenské mená vidíte v hoteloch, dohovoríte sa po rusky skoro s každým, počuť češtinu, poľštinu. Primátor sa tam cítil takmer ako doma. "Závidím mestu Pittsburgh spoločnosť Heinz, svetoznámeho výrobcu kečupu, ktorá je najväčším sponzorom všetkých akcií v meste. Práve Heinz postavil zimný štadión za 56 miliónov dolárov, teraz stavia novú kongresovú halu o rozlohe 25-tisíc metrov štvorcových. Keby sme mali v Košiciach takého investora, bolo by to úžasné. Na tému zimného štadióna som hovoril s predstaviteľmi USX, povedali, že sa tým budú zaoberať."
Primátor Zdenko Trebuľa si v Pittsburghu našiel čas aj na hokej, svoju srdcovú záležitosť. "Tam je hokej veľmi populárny. Zúčastnil som sa aj hokejového zápasu Pittsburg Penguins - NY Islanders. Musím povedať, že som videl v Košiciach aj lepšie zápasy. Nemáme sa za čo hanbiť, vieme hrať dobrý hokej. Pittsburskí tučniaci najprv prehrávali 1:3, no keď Kozlov vyrovnal a dosiahol hattrick, ľudia na to fantasticky spontánne reagovali. Celú plochu zahádzali od radosti čiapkami a pukmi." Primátor si na zápase pripadal strašne štíhly, lebo okolo seba videl množstvo tučných žien a mužov, ktorí sa po celý zápas nepretržite napchávali chipsami a pivom.
Na rozdiel od slovenských fanúšikov, ktorí sa síce na hokeji neprepchávajú, v Pittsburghu sa obecenstvo správa kultivovane a vulgárne nadávky za nevydarenú hru sú tabu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.