vnútra a spravodlivosti. O tejto skutočnosti nás informoval predseda spoločenstva prof. Vincent Jasaň.
"Podali sme sťažnosti hlavne kvôli zrýchleniu vyšetrovania, jeho ukončenia a spracovania žaloby, nakoľko sa vyšetrovanie nehýbe dopredu." Ako ďalej uviedol, "aj keď je súčasný vyšetrovateľ prístupný a rešpektuje naše pripomienky, počas predchádzajúceho vyšetrovania sa stratil jeden a pol roka. Prvý vyšetrovateľ totiž z dôvodu podozrenia zo strácania dokladov bol prokuratúrou odvolaný, potom bol menovaný ďalší vyšetrovateľ a v súčasnosti je to už tretí", povedal nám prof. Jasaň.
K jeho vyjadreniam sme požiadali o stanovisko Krajský úrad vyšetrovania PZ Košice. "Prvý vyšetrovateľ bol preradený na Okresný úrad vyšetrovania na vlastnú žiadosť a vec bola pridelená ďalšiemu vyšetrovateľovi, ktorý vznášal aj obvinenia. Následne si tento dal žiadosť o uvoľnenie zo služobného pomeru a jeho žiadosti bolo vyhovené k 31. 7. Podľa dostupných informácií Krajského úradu vyšetrovania nežiadal o uvoľnenie v súvislosti s predmetnou vecou. Prirodzene bola potom trestná vec pridelená ďalšiemu vyšetrovateľovi, ktorý v súčasnosti vedie vyšetrovanie," uvádza sa v stanovisku.
K sťažnostiam SOPOZ-u na ministestvá vnútra a spravodlivosti sa v ňom uvádza: "V priebehu vyšetrovania KÚV PZ a dozorujúci prokurátor riešil niekoľko sťažností, týkajúcich sa tejto trestnej veci, ktoré sa adekvátne riešia."
A ako v súčasnosti prebieha vyšetrovanie? "Je zamerané na znalecké dokazovanie a podrobné dokumentovanie v oblasti účtovnej evidencie všetkých zúčastnených firiem. Nejde len o Módu-Raj, ale aj o ďalšie zúčastnené obchodné spoločnosti."
Zopakujme, že v apríli tohto roku vyšetrovateľ (druhý) obvinil Z. L. st., Z. L., L. M., a E. M. pre trestný čin podvodu v spolupáchateľstve. Všetci štyria ako konatelia spoločnosti mali svojim tichým spoločníkom spôsobiť škodu vo výške 118 miliónov korún. Táto súkromná firma uzatvárala s veriteľmi v rokoch 1996 až 1999 zmluvy o pôžičkách, tichom spoločenstve a o správe finančných prostriedkov so zúročením vkladu s mierou od 36 do 60 percent. V priebehu troch rokov uzavrela Móda-Raj zmluvy s 976 klientmi, od ktorých získala uvedenú finančnú hotovosť. Vyplácanie výnosov a vkladov malo byť zabezpečené z podnikateľskej činnosti, ktorá však nezaručovala možnosť získať dostatočné prostriedky.
Vklady vyplácané neboli, pričom firma naďalej uzatvárala zmluvy a úroky z vkladov veriteľov hradila zo získaných vkladov nových veriteľov. Peniaze po ukončení výpovednej lehoty neboli veriteľom do dnešného dňa vrátené, ale použité na iné než zmluvné účely. Zmluvným partnerom boli vrátené iba vklady vo výške približne dvoch miliónov korún, čo je v značnom nepomere k celkovým vkladom. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.