analyzuje vo svojom najnovšom vydaní britský týždenník Economist.
Podľa časopisu urobila väčšina kandidátov v ostatných rokoch veľký skok vpred, čo sa týka ich pripravenosti na vstup do tohto exkluzívneho klubu.
Ak na konci tohto roku zostanú ešte nejaké zásadnejšie otázky nevyriešené, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou vinou Bruselu, domnieva sa Economist a dodáva, že terajší optimizmus úradníkov únie ohrozuje budúcnosť spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky a regionálnych rozvojových fondov.
Tieto dva programy dohromady si totiž každoročne vyžiadajú podľa Economistu takmer 80 percent rozpočtu EÚ, teda 96 miliárd eúr. A pretože kandidátske krajiny sú v priemere oveľa chudobnejšie než súčasní členovia únie, po rozšírení by mohol v EÚ vzniknúť neudržateľný tlak na rozpočet tohto spoločenstva.
Hodnotiaca správa kandidátskych krajín však podľa britského týždenníka naznačuje, akým spôsobom chce Európska komisia tento gordický uzol rozseknúť. Všíma si totiž, že platnosť súčasných rozpočtových pravidiel únie vyprší v roku 2006. Do tej doby vraj bude mať EÚ dosť peňazí aj na financovanie nových chudobnejších štátov podľa svojich noriem. Takže únia môže najprv prijať ďalších členov, a až potom sa dohodnúť na novom dlhodobom rozpočte, uzatvára Economist.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.