že Spojené štáty a ich spojenci by sa teraz mali zamyslieť predovšetkým nad tým, čo najnovší vývoj v Afganistane znamená pre boj proti terorizmu.
"Ak by cieľom tejto vojny bolo presadenie ľudských práv v Kábule, nemali by sa udalosti minulého týždňa považovať za víťazstvo, ale za ponižujúcu porážku," pripomína Spectator.
V Kábule sa totiž po vstupe Severnej aliancie do mesta stalo presne to, čomu chceli Washington i Londýn zabrániť. Keď Severná aliancia metropolu naposledy ovládla v roku 1992, dochádzalo pod jej dohľadom k rozsiahlemu rabovaniu a znásilňovaniu.
Ale pokiaľ chce Západ vyhrať vojnu s terorizmom, nesmie cúvnuť. Ak by totiž zastavil vojnu a začal rokovania o vytvorení koaličného kabinetu, ponechal by tým saudskoarabskému militantovi Usámovi bin Ládinovi príliš veľký priestor na to, aby sa aj naďalej mohol so svojimi spolupracovníkmi schovávať.
"Pokračovanie občianskej vojny možno neznie príliš lákavo, ale v súčasnej dobe je hlavým cieľom rýchle zničenie tých síl, ktoré 11. septembra zorganizovali teroristické útoky v Spojených štátoch. Boj o ľudské práva treba odložiť na neskôr," uzatvára Spectator.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.