Prezident Inštitútu kontroly chemických a biologických zbraní v USA Michael Moody počas priameho videomostu Washington
Podľa neho sa niektoré z týchto materiálov mohli dostať do rúk teroristov, no doteraz sa túto informáciu nepodarilo na oficiálnej vládnej úrovni potvrdiť. Nie je vylúčené, uviedol Moody, že aj ukrajinskí špecialisti sa mohli, alebo môžu zúčastňovať na programoch vývoja chemických a bakteriologických zbraní v krajinách Blízkeho východu. Niektorí bývalí sovietski vedci podľa neho môžu neodolať pokušeniu predať sa za veľké peniaze do iných krajín. Upresnil, že o ukrajinských špecialistov v tejto oblasti mali záujem napríklad Irán a Líbya.
USA sú vážne znepokojené odchodom vedcov za veľké peniaze na čierny trh, povedal Moody. Existujúci medzinárodný konverzný program Nunna-Lugara sa bude podľa neho ďalej snažiť, aby vedci pracovali pre mierové programy. Predovšetkým sa to však týka odborníkov z Ruska a Kazachstanu, nie z Ukrajiny.
Za hlavný problém nešírenia chemickej a bakteriologickej výzbroje označil absenciu mechanizmu verifikácie Konvencie o nešírení týchto zbraní z roku 1975, podpísanej 143 štátmi. Základné problémy sú politické a technické. Hlavný problém v tejto súvislosti je s Ruskom, kde bola v čase ZSSR väčšina závodov na výrobu chemických zbraní. Podľa Moodyho Rusko neumožňuje zahraničným pozorovateľom prístup k objektom, v ktorých sa vyrábali chemické zbrane.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.