súvislosti s pripravovanou decentralizáciou štátnej moci ešte zložitejšia.
"Vládny návrh východísk štátneho rozpočtu akceptoval požiadavky Združenia miest a obcí (ZMOS) len čiastočne. Nesúhlas sme vyjadrili predovšetkým v kontexte s návrhom podielu obcí na republikových daniach. Podľa nás navrhnutý objem podielových daní nezodpovedá objektívnym potrebám obcí na zabezpečovanie ich súčasných samosprávnych funkcií a neodstraňuje riziko spojené s preberaním kompetencií a s tým spojené riešenie skrytej zadlženosti," tlmočil nám stanovisko vedenia ZMOS-u predseda organizácie Michal Sýkora.
Podľa neho, celkové rozpočty obcí a miest by mali na budúci rok dosiahnuť sumu približne 26 miliárd. Podielové dane z toho tvoria približne 9,7 miliardy, čiže 36,6 percenta. Ako však uviedol ďalej, navrhnutá výška podielových daní nezohľadňuje medziročný plánovaný nárast daňových príjmov štátu, tvorby HDP, výdavkov štátneho rozpočtu ani miery inflácie.
"Navrhovaná suma podielových daní znamená, že v poslednom roku vládnutia tejto koalície a v prvom roku reformy verejnej správy klesne podiel obcí na celkových daňových príjmoch štátu na 6,9 percenta, pričom plánovaný podiel v roku 2001 predstavuje 7,5 percenta. Tento vývoj nezodpovedná proklamovaným zámerom fiškálnej decentralizácie a určite nie je v súlade s programovým vyhlásením vlády," konštatoval M. Sýkora a dodal, že medziročné zvýšenie podielových daní pre obce v roku 2002 malo predstavovať oproti roku 2001 sumu vyššiu o 1,044 miliardy korún, čo predpokladá zvýšenie návrhu predloženého vládou do parlamentu o 568 miliónov korún.
Napriek tradičnej nespokojnosti stavovskej organizácie slovenských samospráv, niektoré jej požiadavky návrh štátneho rozpočtu predsa len zohľadňuje. Medzi nimi napríklad vyčlenenie 128,8 milióna korún na vysporiadanie pôdy neidentifikovateľných vlastníkov. Ďalej je to úhrada výkonov autobusovej dopravy vo verejnom záujme, najmä doprava do tzv. koncových obcí, na ktorú je vyčlenených 1,023 miliardy korún. Na druhej strane namiesto ZMOS-om požadovaných dvoch miliárd korún na verejnoprospešné práce vládny návrhy rozpočtu kalkuluje zatiaľ s 904 miliónmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.