Medzi najlepších sa dokázal vtesnať len Cserhalmi
Slovenský šampionát v rely vyvrcholil 32. ročníkom Rallye Matador Tatry, ktorý sa v tomto roku nejazdil pod tatranskými štítmi, ale presťahoval sa na Považie. K tejto netradičnej zmene došlo na základe vlaňajších problémov popradských usporiadateľov s ochranármi. Organizátori z Rally Racing Slovakia, ktorí sa podujali najstaršie motoristické podujatie na Slovensku zaradené do seriálu majstrovstiev Európy pripraviť, sa chceli vyhnúť podobným nepríjemnostiam a po dohode s púchovským Matadorom pripravili v okolí Púchova nové trate. A tak nič nebránilo tomu, aby sa posledné podujatie slovenského šampionátu mohlo uskutočniť.
Práve výsledky z 32. ročníka Rallye Matador Tatry boli rozhodujúce v konečnom účtovaní tejto sezóny a snáď aj preto vládlo v tíme Mikona, ktorej farby hájila poľsko-slovenská posádka Janusz Kulig Emil Horniaček isté napätie, lebo o majstrovskom titulu nebolo ešte rozhodnuté. Väčšina priaznivcov Mikony si bola istá, že o držiteľovi titulu majstra Slovenska sa rozhodne práve na II. ročníku Mikona Rally, avšak škrt v ich predpokladoch im urobil Poliak Kuchar, ktorý zvíťazil pred Kuligom. Suverénne postavenie tandemu Mikony mohol pri dobrej konštelácii hviezd ohroziť jedine talentovaný prešovský jazdec Tibor Cserhalmi, no na púchovských tratiach potreboval zvíťaziť a Kulig nesmel bodovať. Pred začiatkom tatranskej rely v Púchove sa objavilo viacero zaručených prognóz, tie však samotné podujatie postavilo na hlavu aj vďaka postoju samotnej posádky.
V Púchove sa zišla veľmi dobrá konkurencia a na štarte sme mohli vidieť štyri automobily WRC, za volantmi ktorých sedeli Kulig (Toyota Corolla), Pech (Toyota Corolla), Hrdinka (Subaru Impreza) a Cserhalmi (Škoda Octávia). Triedu A8 ešte doplnili súrodenci Vojtechovci, ktorí sedlali Toyoty Celicy GT Four. Už po skončení barumky sa v kuloároch hovorilo, že v novej sezóne bude novým jazdcom Mikony Václav Pech junior a tak nikoho neprekvapilo, že v Púchove išiel v jej farbách. Tento prezieravý krok viacerí odhalili a zdupľovali, že plzeňský jazdec bude kryť chrbát skúsenejšiemu Januszovi. Ten to však v žiadnom prípade nepotreboval, čo jasne dokomentoval počas prvého súťažného dňa.
Pred začiatkom podujatia si inú možnosť ako víťazstvo Janusz Kulig ani nepripúšťal a tohtoročnú zbierku úspechov mienil rozšíriť. K titulom majstra Poľska i Zóny strednej Európy chcel pridať aj slovenský. Týmto plánom podriadila posádka aj taktiku a nasadila od začiatku rýchle tempo, ktoré dokázal s ním držať len Václav Pech. Ten dokonca vyhral piatu rýchlostnú skúšku o jednu desatinu sekundy. Veľmi rýchlo sa zžil s novou technikou aj Tibor Cserhalmi z Mimexu Prešov, avšak jeho súperom okrem konkurencie boli aj defekty. Dobrými prejazdmi i časmi zaujali súrodenci Vojtěchovci. Už na prvej ereske doplatili na diferenciál Peter Máté s Karolom Bodnárom z košického Capricornu. Spolujazdec z tandemu Hrdinka Gross, ktorí nastúpili vo farbách púchovského Matadoru, už pred začiatkom vyslovil obavy nad stavom techniky, a tie sa aj potvrdili. Po druhej ereske museli pre technické problémy odstúpiť. Tie mala aj posádka T. Vojtech Š. Palivec, keď druhú a tretiu RS išli bez serva. V servise to mechanici stihli, no nezaobišlo sa to bez penalizácie za oneskorený príchod do časovej kontroly.
V triede A7 si úspešne počínali české posádky, keď na čele bol Ján Kopecký, pred Martinom Knajzlom a tretí bol Pospíšil. slovenský tandem Pollák Švec bol v priebežnom poradí po prvom dni v triede štvrtý, no absolútne až na 35. mieste. Bez zaujímavosti neboli ani súboje v A5, kde sa podobne ako v absolútnom hodnotení rozhodovalo o majstrovskom titule. Dobrou jazdou sa v sobotu prezentoval Ján Hudák, ktorý mal pred druhým Slivkom skoro 20-sekundový náskok. Tretiu si udržiavala posádka košického Impulzu Ivan Lukáč Anton Stropkovič. V triede N4 dominoval Jandík, pred Poulikom a Liškom. V N3 sa vôbec nedarilo M. Rothovi, mal problémy s autom a po prvom dni aj penalizáciu dvaapol minúty. V N 2 mal titul už vo vrecku Maďar Radó, ktorý svojim prejazdmi bavil divákov vedľa trate. V N1 už tradične bez väčšej konkurencia jazdiaci Haluška sa sústredil na súboje s výkonnejšími autami a vcelku sa mu darilo. Po prvom dni bol na 26. mieste z 37 posádok v cieli.
Plynulý priebeh prvej etapy narušili udalosti pred štartom deviatej eresky, keď vedúca posádka priebežného poradia odmietla Janusz Kulig Emil Horniaček z bezpečnostných dôvodov štartovať do poslednej eresky I. etapy. Na základe zistených skutočností ju Rada športových komisárov potrestala desaťminútovou penalizáciou. Tandem Mikony sa tak ocitol v priebežnom poradí na 13. mieste. Napriek tomu mali v druhej etape štartovať z prvého miesta.
V chladné nedeľné ráno nenastúpila na štart posádka Kulig Horniaček na znak protestu s rozhodnutím Rady športových komisárov. Svoje auto nedokázal naštartovať ani Kopecký a tak v ústrety šiestim ereskách sa vydalo 35 posádok. Tempo diktoval Pech, avšak už nebolo také vysoké ako v sobotu. "Ideme stále svižne, ale na istotu. Nemáme sa kam ponáhľať," povedal počas druhého dňa vedúci pretekár priebežného poradia Václav Pech. Za ním sa usadila súrodencov Vojtěchovcov a štvrtý bol Cserhalmi. V skupine N dominoval Jandík, vo formule 2 Knajzl. Z vedúcej priečky v triede A5 odstúpila posádka Hudák Kollárik po 11 RS. Jej miesto zaujal Slivka, od úvodných kilometrov druhej etapy mal problémy s technikou Lukáč, ktorý išiel radšej na istotu a ustrážil si tretiu priečku, ktorá mu zabezpečila majstrovský titul.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.