rozpočet o túto čiastku včera Ústavnoprávny výbor NR SR neschválil. Z pôvodne požadovaných 22 miliónov korún navrhol zvýšiť rozpočet kancelárie len o sedem miliónov korún, na budúci rok by teda mala hospodáriť s čiastkou okolo 110 miliónov korún.
Poslanci výboru predložia ďalej plénu NR SR návrh navýšiť rozpočet Generálnej prokuratúry o 25 miliónov, hoci jej pôvodná požiadavka bola 45 miliónov, viac ako 85-miliónový rozpočet Najvyššieho súdu SR by mal byť vyšší o 3,7 z požadovaných 32 miliónov.
Rozpočet prezidentskej kancelárie na budúci rok predstavuje 102,898 miliónov korún, podľa odporúčania výboru by mal byť zvýšený o sedem miliónov korún. Tieto financie by mali pokryť výdavky súvisiace s vyššou zahraničnopolitickou aktivitou prezidenta, so zabezpečovaním ochrany hlavy štátu, s prevádzkou Karácsonyiho paláca a rezidencie prezidenta na Slavíne a so zabezpečovaním chodu kancelárie. Návrh rozpočtu úradu prezidenta tak bude v roku 2002 nižší ako v tomto roku.
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin predložil návrh na navýšenie rozpočtu pre svoj úrad na budúci rok o 32 miliónov korún k pôvodnému návrhu rozpočtovej kapitoly, kde sa ráta s 85,4 miliónmi korún. Ako prioritu prezentoval vytvorenie šiestich pracovných miest, na čo by súd potreboval navyše čiastku 11 miliónov korún. Návrh predsedu NS SR však nenašiel u poslancov výboru podporu. Schválili len navýšenie položky tovarov a služieb o 3,7 milióna korún.
Generálny prokurátor Milan Hanzel požiadal o celkové navýšenie rozpočtovej kapitoly svojho úradu o 45 miliónov, z ktorých poslanci schválili len navýšenie výdavkov za tovary a služby o 25 miliónov. S návrhom na zvýšenie kapitálových výdavkov o 20 miliónov sa nestotožnili.
Poslanci riešili aj situáciu Ústavného súdu SR. Rozhodli sa odporučiť vláde, aby urýchlene rozhodla o umiestnení tejto inštitúcie, ktorá zatiaľ sídli v prenajatých priestoroch. Do úvahy prichádza premiestnenie súdu do Župného domu v Košiciach alebo tzv. budovy divízie, treťou možnosťou je nemeniť jeho sídlo. Predstavitelia ÚS SR v utorok ako optimálne riešenie predstavili presťahovanie súdu do budovy Župného domu, ktorá je vlastníctvom štátu. Ak sa nedorieši situácia so sídlom ÚS SR, poslanci výboru budú iniciovať premiestnenie tejto inštitúcie do Bratislavy.
O konečnej podobe rozpočtových kapitol jednotlivých úradov rozhodne zákonodarný zbor na svojej nasledujúcej schôdzi, ktorá má na programe zákon o štátnom rozpočte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.