optimizmus, ale podľa slov Ing. Mariána Šturcela sa zatiaľ netreba tešiť predčasne a robiť si priveľké ilúzie. Faktom zostáva, že na základe tohtoročného spočítania žije celkovo v Tatranskom národnom parku 275 kamzíkov, z toho 70 kusov na poľskej strane Tatier (v TPN) a 205 jedincov zistili spočítacie tímy na našej strane Tatier.
Výsledky teda potvrdzujú, že došlo k určitej stabilizácii počtu kamzíčej populácie, ktorá sa predtým dostala do takého regresu, že čísla išli dole každý rok, až kým neklesli pod hranicu dvesto kusov. Posledné dva roky ďalší dramatický pád nepriniesli, no boj o prežitie tatranských kamzíkov sa v žiadnom prípade nedá považovať za vyhraný. "Je to príliš krátky čas na to, aby sa dal určiť vývojový trend, ale prírastok je zhruba 15 percent, čo je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi o niečo lepší výsledok," skonštatoval Ing. Jozef Kováč z ŠL TANAP a dodal, že včera skorigovali všetky údaje zo 60 lokalít na našej strane a 30 lokalít v Poľsku a v prvom rade vylúčili duplicitu. Celoplošné spočítanie v celom biotope kamzíka, ktoré prebieha počas jedného až dvoch dní, je rokmi overenou a organizačne náročnou metódou.
Prax ukázala, že ho nemožno ničím nahradiť. Pod smutne klesajúce čísla sa podpísal celý komplex príčin, jednou z vážnych príčin úbytku kamzíkov je aj pytliactvo. "Ľudia sú ľudia. Sú prípady, kedy budú chodiť na kamzíky, pretože tak chodil ich otec aj dedo, hoci dnes títo ľudia vôbec nepotrebujú mäso a neraz nemajú záujem ani o trofej," povedal Marek Peksa z TPN (poľská obdoba TANAP-u) na margo problematických tradícií, ktoré dodnes tvrdohlavo udržiavajú v niektorých poľských goralských rodinách. Zároveň však potvrdil, že s pytliakmi sú v TPN pripravení veľmi účinne bojovať, pretože osobitní "rangeri" majú právomoci polície, sú ozbrojení a náležite vystrojení. Počet týchto strážcov chcú v budúcnosti ešte zvýšiť.
Autor: dgv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.