pilotný projekt tohto roku končí.
"Máme však prísľub, že na budúci rok bude tento projekt ďalej financovať dánska vláda. Z ich peňazí zrekonštruujeme budovu nášho komunitného centra. Ostatné financie na jeho prevádzku by sme chceli získať z programu Phare 99. Uchádzame sa o grant, zatiaľ však nevieme, či a kedy ho dostaneme," hovorí vedúca centra v Markušovciach Dagmár Čechová.
Komunitné centrum začalo fungovať v apríli tohto roku. "Najlepšie sa nám spolupracovalo so základnou školou a špeciálnou školou v Markušovciach. Veľmi úspešný bol najmä Deň detí v Letanovciach a Bjacovciach, kde si deti schuti zasúťažili," dodáva vedúca. V septembri sa však bezoblačné nebo nad komunitným centrom zatiahlo. Od obecného úradu dostali k dispozícii jednu miestnosť v účelovej budove obce. "V budove v ktorej sa nachádza toto komunitné centrum, bola predtým materská škôlka. Pred siedmimi rokmi ju však vraj kvôli nezáujmu zatvorili. Rómske ženy naopak tvrdia, že svoje deti do škôlky dať chceli."
V súčasnosti materská škôlka teda neexistuje. V jednej časti budovy je obchod s potravinami, v druhej časti bývajú štyri rómske rodiny. Spolu presne dvadsať sedem ľudí. "Od obce sme dostali v tejto budove miestnosť, kde predtým býval sklad potravín. Dali nám ho len pod podmienkou, že si ho sami zrekonštruujeme," hovorí Dagmar Čechová. Podľa jej slov obec nemá priestory nato, aby im pomohla. Ak chcú, aby deti mali miesto, kde sa môžu stretávať a učiť, ostávajú im len vlastné sily.
Komunitné centrum spolupracuje s občianskym združením Za lepší život, ktoré v minulom roku zamestnalo v rámci verejnoprospešných prác tridsaťosem ľudí v Spišskej Novej Vsi. "Tohto roku sme v spolupráci so Svetovou bankou rozbehli projekt Chráň svoje okolie, chráň svoje zdravie. V rámci neho sme zamestnali piatich ľudí," opisuje D. Čechová novú aktivitu centra, ktorá je zameraná na životné prostredie a výstavbu tridsiatich nových záchodov.
V Markušovciach sa teda nenudia. Len nedávno získali od Nadácie pre podporu občianskych aktivít 11 600 Eúr z programu Phare 98. "Desať a pol mesiaca sme sa odmietali vzdať a tvrdo sme pracovali Len vďaka tomu nám dánska vláda prisľúbila pomoc. Projekt v budúcom roku teda bude pokračovať pod názvom Dialog Development. V októbri som hovorila o hodnotení tohto projektu s Ingou Novotnou z úradu vlády. Vyplynulo z neho, že Žehra a Markušovce dosiahli najlepšie výsledky," dodala vedúca komunitného centra v Markušovciach Dagmár Čechová.
Autor: Cyril DUNKA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.