roku. Slávnostnému zahájeniu však predchádzala sedemmesačná skúšobná prevádzka. Ich prvotným cieľom bolo do konca roka vyrobiť 850 tisíc komponentov a 700 tisíc hotových diel. Podľa slov Jensa-Uwe Niemeyera však súčasná situácia hovorí o prekročení pôvodných plánov. "Náš obchodný rok končí v posledný marcový deň, preto v tejto chvíli ešte nemôžem hovoriť o konkrétnych číslach. Jediné čo môžem prezradiť je, že výroba splnila naše očakávania. Na tomto kladnom hodnotení sa podieľa hlavne dobrý štart v Krompachoch a rýchle zaškolenie sa Slovákov. Vďaka týmto faktorom sme mohli z Nemecka priviesť ďalšie stroje a zvýšiť tempo výroby," povedal riaditeľ krompašskej pobočky.
Čo sa týka budúcnosti, osud krompašskej fabriky sa v nasledujúcom roku bude v prvom rade vyvíjať v závislosti od situácie na trhu elektronického priemyslu. V každom prípade vedenie firmy rozmýšľa o zvýšení objemu výroby. V stabilnej polohe však naďalej ostanú výrobné plochy. Matsushita totiž súčasné priestory využíva na 70 percent, preto neplánuje s výstavbou, prípadne odkúpením ďalších objektov.
Podobne, ako sa pri súčasnom bilancovaní hovorí o prekročení výrobného plánu, vyššie čísla dominujú aj vo sfére zamestnanosti. Pri otvorení fabriky, profesijné uplatnenie pri výrobe videorekordérov a ich komponentov našlo 330 Spišiakov a do konca roka plánovali prijať ďalších 200 nových pracovníkov. V súčasnosti však zamestnávajú 780 ľudí. Väčšia časť z nich a to 700 pracuje vo výrobe v trojzmennej prevádzke. "Zamestnanci vo výrobe sú zaradení do jednotlivých skupín podľa náročnosti práce a vzdelania, potrebného pre výkon práce. Podľa toho sú aj finančne odmeňovaní. Ich platy sú však vyššie ako priemerné mzdy na východnom Slovensku," špecifikoval J. Niemeyer platové podmienky robotníkov.
Vedenie Matsushity má však v Krompachoch sťažené podnikanie, pretože táto oblasť je v prvom rade charakteristická drevopriemyslom a ťažkým priemyslom, napríklad hutníctvom. Vzhľadom k tomu, že výroba mikroelektroniky je v tomto regióne lastovičkou, svojich budúcich pracovníkov museli v prvom rade zaškoliť, čo stálo nemálo finančných prostriedkov. V súčasnosti rokujú preto aj s Priemyselnou obchodnou komorou, ktorá by im v budúcnosti mala pomôcť s vytvorením programu, týkajúceho sa práve odbornej prípravy ich budúcich zamestnancov. Pozitívnym signálom pre nezamestnanosťou skúšaný Spiš by mal byť fakt, že vedenie firmy plánuje v budúcom roku, v závislosti od obchodného plánu, prijať do pracovného pomeru nových pracovníkov. Konečný stav by potom mal byť tisíc ľudí. Momentálne evidujú približne 4 tisíc žiadostí o zamestnanie. "Slováci sú veľmi dobrí a vzdelaní robotníci. Sú schopní veľmi rýchlo porozumieť aj zložitým veciam. Snáď ich jediným nedostatkom je, že počas práce sa niekedy medzi sebou rozprávajú. Je to však situácia príznačná aj pre iné štáty v Európe," s úsmevom odpovedal J. Niemeyer na otázku, týkajúcu sa pracovnej disciplíny Slovákov.
Podobne ako ostatní zahraniční investori na východe Slovenska, aj spoločnosť vyrábajúca v Krompachoch videorekordéry, za jeden z hlavných problémov pokladá nevyhovujúcu infraštruktúru v tejto časti republiky. "Naša firma je totiž závislá aj od vstupných častí výroby, čiže od svojich dodávateľov. Väčšinou výrobných dielov je nakupovaná na celom svete, preto potrebujeme rýchly prístup k stredoeurópskym cestám. Vzhľadom k nevyhovujúcej infraštruktúre sa naše prepravné náklady zvyšujú," kriticky zhodnotil J. Niemeyer.
Čo sa týka dopravy, riaditeľ vyjadril svoju nepokojnosť aj v súvislosti s ich zamestnancami. "Veľa ľudí k nám dochádza za prácou z okolitých dedín. Naše personálne oddelenie sa preto snaží zladiť pracovný čas s odchodmi a príchodmi jednotlivých spojov. V tejto súvislosti sme komunikovali aj s Okresným úradom v Spišskej Novej Vsi a zatiaľ môžem hovoriť o pozitívnych signáloch.
Naši zamestnanci majú hlavne v tomto ročnom období sťaženú situáciu, pretože prichádzajú, ale aj odchádzajú do práce za tmy. Cesty sú vo veľmi zlom stave, preto im hrozí vyššie riziko dopravných nehôd, ako v iných častiach Slovenska. K týmto negatívnym faktorom sa pridružuje aj meškanie jednotlivých spojov," vyjadril svoje obavy nemecký riaditeľ Matsushity v Krompachoch.
Okrem pracovných záležitosti Jens-Uwe Niemeyer prezradil aj fakty zo svojho súkromného života. Jeho rodina a to manželka, 12-ročná dcéra a 8-ročný syn spolu so psom žijú v súčasnosti v Nemecku, on však kvôli pracovným povinnostiam pôsobí momentálne na Slovensku. V duchu odlúčenosti sa mali niesť aj tieto Vianoce, kvôli veľkému protestu svojich detí ich však J. Niemeyer strávi vo svojej vlasti. Na margo problémov, ktoré v niektorých prípadoch vyplynú zo vzájomnej odlúčenosti má účinný liek a to správnu komunikáciu.
K jeho záujmom patrí jazda na motocykli, hudba a história.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.