ktorej cieľom je vyhodnotiť účinnosť psychiatrickej liečby v denných stacionároch v piatich európskych krajinách. Jej účastníkmi sú univerzitné psychiatrické pracoviská v Drážďanoch, Londýne, Prahe, Wroclavi a v Michalovciach, ako jedinom neuniverzitnom pracovisku. Ako tento projekt prebieha opýtali sme sa MUDr. Pětra Nawku (na snímke), primára akútneho psychiatrického oddelenia Psychiatrickej nemocnice v Michalovciach.
Výskumný projekt financuje Európska komisia (EK) a jeho hlavným koordinátorom je psychiatrická klinika v Drážďanoch. Európska komisia poskytuje našej nemocnici, ktorá je jej zmluvným partnerom, finančné prostriedky na mzdy výskumných pracovníkov a hradí aj ďalšie náklady, ktoré sú z realizáciou projektu spojené, napríklad služobné cesty, atď. Projekt sa začal realizovať vlani, prvého decembra a potrvá 27 mesiacov. Za toto obdobie máme vyšetriť 240 psychiatrických pacientov. Ide o náhodný výber pacientov pre liečbu v dennom stacionári (DS) a liečbu na lôžku, pričom takto vybraný pacient musí so zaradením do štúdie súhlasiť. Pacient však nesmie byť mladší ako osemnásť rokov, nie starší ako 65 rokov a jeho cesta do DS nesmie trvať dlhšie ako jednu hodinu. Doposiaľ bolo do štúdie zaradených deväťdesiat pacientov v DS a rovnaký počet hospitalizovaných. S týmto počtom, sme, vďaka dobrej spolupráci s našimi pacientmi, z piatich spomínaných centier najlepší.
Ako prebieha liečba v dennom stacionári, aké sú jej prvé výsledky a ako ju vnímajú pacienti?
Denný stacionár existuje v našej nemocnici od roku 1994. Až donedávna slúžil skôr na doliečenie po hospitalizácii, teraz pomáha aj príjmu akútnych pacientov. Liečba pacientov v DS je bohatá a doterajšie výsledky potvrdzujú našu pracovnú hypotézu, ktorú sme si dali, keď sme do projektu išli. Pacienti, ktorí sa liečia v DS majú podobný program ako hospitalizovaní pacienti a ich liečba sa v plnej miere vyrovnáva liečbe na lôžku. Majú svoje komunity, v ktorých pracujú s terapeutmi na princípe rovnakého partnerstva, to znamená, že nie sú len pasívnymi prijímateľmi liečby, ale aktívne sa do nej zapájajú. Ďalšou výhodou je, že nie sú vytrhnutí z domáceho prostredia, čo im pri liečbe veľmi pomáha. Problémy, ktoré ich trápia, kvôli ktorým ochoreli, súvisia aj so vzťahmi s najbližšími, môžu o nich doma hovoriť, prediskutovať ich. V stacionári máme tri psychoterapeutické skupiny, skupinu pre pacientov s neurózou, pre pacientov s psychózou, prevážne schizofréniou a skupinu pre pacientov s depresívnymi a manickými poruchami. V druhej spomínanej skupine je tiež psychoedukcia, vzdelávanie, pre pacientov a ich rodinných príslušníkov. Pacienti sa tu naučia čo je to schizofrénia, ako sa treba liečiť, čo im pomáha, aké sú jej príznaky a rovnako tieto informácie získavajú na osobitných stretnutiach aj ich najbližší. Zdravotný stav pacienta zaznamenávame pri jeho nástupe, po týždňovej a štvortýždňovej liečbe, po troch mesiacoch a po roku liečby. Naše predbežné výsledky hovoria o tom, že pacienti, ktorí sa liečia v DS sú v stabilnejšom stave, ako tí, ktorí sú hospitalizovaní. Zároveň môžem povedať, že táto progresívna liečba vyhovuje mnohým pacientom a sme radi, že im ju môžeme poskytnúť.
Máte dlhoročnú prax v odbore psychiatrie, ktoré problémy ľudí sú najčastejšou príčinou ich psychického ochorenia ?
Správa, ktorú v októbri tohto roku vypracovala Svetová zdravotnícka organizácia hovorí, že duševne chorých pribúda. V súčasnosti je každý štvrtý človek psychický chorý. Pribúdanie psychicky chorých súvisí vo veľkej miere so stresom. Výrazné spoločenské zmeny, ktoré sa dejú veľmi rýchlo, mnohí ľudia nie sú schopní spracovať, čo vyvolá dlhodobý stres, ktorý sa prejaví psychickými ochoreniami. Väčšina zo spomínaných 180 pacientov, sú mladí ľudia a ľudia stredného veku.
Spomínali ste, že výskumný projekt má aj svoju ekonomickú časť, teda porovnanie nákladov na liečbu v DS s liečbou na lôžku. Je možné to už po roku realizácie projektu porovnať ?
V rámci Európy je to po prvý raz, kedy sa porovnávajú náklady na liečbu pacientov v DS a nemocnici, ani v iných vyspelých štátoch sa takéto porovnávacie štúdie nerobili. Nateraz ešte nemáme presné ekonomické výsledky, práve ich spracovávajú. Všetko však nasvedčuje tomu, že liečba v DS je lacnejšia ako liečba na lôžku.
Myslím si, že máme veľké šťastie, že Slovensko je do tohto významného projektu zahrnuté. Šťastnou okolnosťou pre nás je aj to, že viaceré projekty, ktoré v našej nemocnici realizujeme, sa vzájomne dopĺňajú. Jedným z nich je program Svetovej psychiatrickej asociácie na prekonávanie stigmy a diskriminácie kvôli schizofrénii. Je zameraný na odbúranie predsudkov verejnosti. Je ešte stále veľa ľudí, ktorí majú psychické problémy a kvôli predsudkom sa neliečia na psychiatrii, ale na somatických oddeleniach. Tým pádom sa im nedostáva takej pomoci akú potrebujú a ich stav sa chronifikuje aj po telesnej stránke. Zvyšuje sa im napríklad krvný tlak, pribúdajú vredy, infarkty a pod. Treba povedať, že psychické choroby sú liečiteľné a čím skôr sa s liečbou začne, tým je úspešnejšia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.